VIDEO Gólová kanonáda hráčov Lightning: Tampa totálne rozobrala Islanders aj bez Černáka

Ondřej Palát oslavuje gól so spoluhráčmi Ondřej Palát oslavuje gól so spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

TAMPA BAY - Hokejisti Tampy Bay Lightning deklasovali v piatom stretnutí semifinále play off NHL na domácom ľade New York Islanders 8:0 a v sérii sa ujali vedenia 3:2. V zostave obhajcov titulu chýbal slovenský obranca Erik Černák pre nešpecifikované zranenie v hornej časti tela.

Steven Stamkos a Alex Killorn si pripísali zhodne po dva góly a asistenciu, Nikita Kučerov sa prihrávkami podieľal na troch zásahoch domácich a suverénne vedie tabuľku produktivity play off s bilanciou 27 bodov za päť gólov a 22 asistencií.

Už v ôsmom dueli za sebou skóroval Brayden Point, ktorý na druhom mieste kanadského bodovania vyraďovačky (13+5) stráca na lídra Kučerova už deväť bodov. Jeho súčasná gólová séria je druhá najdlhšia v celej histórii play off profiligy. Rekordérom je Reggie Leach, ktorý skóroval v desiatich zápasoch po sebe v drese Philadelphie Flyers v roku 1976. "Nemyslím na to, že sa k nemu blížim. Osobné štatistiky idú v play off nabok. Dôležité sú víťazstvá. My sme dnes odohrali ako tím veľmi solídny zápas a dosiahli vysoký triumf. Bolo to dielo celého kolektívu," vyhlásil Point.

Brankár Andrej Vasilevskij predviedol 21 úspešných zákrokov pri svojom štvrtom shutoute v play off v kariére. Domáci v prvej tretine prestrieľali súpera 19:5 a položili základ vysokého víťazstva. V 16. minúte za stavu 3:0 vyhnali z bránky "ostrovanov" Semjona Varlamova. Kanonáda pokračovala aj v ďalšom priebehu zápasu, Jon Cooper však hladký triumf svojho tímu nepreceňoval: "V konečnom dôsledku je to iba jedno víťazstvo. V tejto chvíli nie je veľmi podstatné, či vyhráte o gól alebo o osem. To však neznižuje výkon môjho tímu, ktorý bol vynikajúci," uviedol kouč "bleskov". Tampa zaznamenala najvyššie víťazstvo v play off v klubovej histórii, naopak, pre Islanders to bola najvyššia prehra vo vyraďovačke.

Steven Stamkos strieľa na Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

Kouč Islanders Barry Trotz tvrdí, že ak si chce jeho tím vynútiť rozhodujúci siedmy zápas, musí zlepšiť všetky herné činnosti. "Od začiatku sme nezachytili ich tempo, vyleteli na nás a po rýchlom góle prišli ďalšie. Po treťom zásahu to už bolo pre nás nesmierne náročné. Súhlasím s kolegom, že dnes sme mohli prehrať 0:1 po trojnásobnom predĺžení a efekt by bol rovnaký. Ak sa sem chceme vrátiť na siedmy duel, musíme sa doma predviesť v lepšom svetle."

O zdravotnom stave Černáka Tampa zatiaľ bližšie neinformovala, v predchádzajúcom zápase dostal v tretej tretine tvrdý "hit" na mantinel do Matta Martina a držal sa za rameno. Po kratšej pauze v šatni sa napokon na ľad vrátil a kouč Cooper po stretnutí uviedol, že by mal byť v poriadku. Černák v 15 stretnutiach play off nazbieral osem asistencií.

Tampa môže so svojom postupe do finále Stanleyho pohára rozhodnúť už v zápase číslo šesť v stredu v New Yorku.

semifinále play off NHL - piaty zápas /na 4 víťazstvá/:

TAMPA BAY LIGHTNING - NEW YORK ISLANDERS 8:0 (3:0, 3:0, 2:0)
Góly: 1. Stamkos (Killorn, Cirelli), 12. Gourde (Coleman), 16. Killorn (Savard), 26. Stamkos (Hedman, Kučerov), 36. Palát (Savard, Kučerov), 38. Killorn (Hedman, Point), 42. Point (Kučerov, Stamkos), 53. Schenn (Maroon, Colton). Brankári: Vasilevskij - Varlamov (16. Sorokin), strely na bránku: 42:21, 14.791 divákov.