Gabre Selassie o rasizme vo futbale: Nesmiete byť precitlivení, Kúdela nie je žiadny rasista

Gebre Selassie v drese českej reprezentácieGebre Selassie v drese českej reprezentácie Zdroj: SITA/AP/Czarek Sokolowski

BRATISLAVA - Rasizmus na futbalových trávnikoch je v poslednej dobe veľmi zvučnou témou. Medzi najsledovanejšími kauzami bol bez pochýb incident medzi Ondřejom Kúdelom a Glenom Kamarom v zápase Slavie Praha proti Rangers.

Selassie, ktorý prežil úctihodných 9 rokov v klube Werder Brémy a stal sa veľmi obľúbeným hráčom u nemeckých fanúšikov v Bundeslige, kde si dokázal vybudovať rešpektované meno. Teraz jeho kroky smerujú do českého Liberca, odkiaľ do Nemecka prišiel. Ako hráč tmavšej pleti zažil rôzne skúsenosti, keďže s rasizmom sa počas svojej kariéry stretol. Podľa jeho slov sa mu to prihodlo v Českej Republike, ale v Nemecku nie. Selassie má na to však svoj názor.

"Takýchto ľudí nájdeme v každej krajine, ale vzhľadom na to, že sme menšie krajiny, koncentrácia takýchto ľudí sa potom objaví o niečo viac. Určite nie sme neznášanlivý národ, ale Česi majú iné vnímanie rasizmu ako takého. V histórii nemali žiadne kolonie, nemali otrokov. Máme pocit, že sa nás to netýka, ale tak by to nemalo byť, pretože neexistuje len Česká Republika," povedal v rozhovore pre Českú televíziu.

34-ročný skúsený futbalista sa vyjadril aj ku kauze Ondřeja Kúdelu, ktorá zaplavila mediálny priestor a medzi faúšikmi vyvolala veľké emócie a hnev. Samotný Kúdela kvôli trestu prišiel o možnosť zahrať si na európskom šampionáte. "Všetci, ktorí ho poznajú vedia, že nie je rasista. Nemôžem povedať, čo tam prebehlo so stopercentou istotou, ale s tým trestom je pre neho celá vec veľmi nešťastná. Odmalička som počúval rôzne vtipy, takže som sa s tým naučil pracovať, naučil som sa brániť a do určitej miery sa nad to povzniesť. Všetko má svoju hranicu a človek by si nemal nechať všetko páčiť, no zároveň by nemal byť precitlivený," myslí si budúca posila Liberca.

Viac o téme: Ondřej Kúdela Gabre Selassie
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Športky