VIDEO Tampa na úvod nedala šancu Montrealu: Gólový účet finále otvoril Černák

Erik Černák sa raduje z góluErik Černák sa raduje z gólu Zdroj: SITA/AP/Gerry Broome

TAMPA - Slovenský hokejista Erik Černák otvoril skóre úvodného zápasu finále play off NHL. Svojím prvým gólom vo vyraďovačke v kariére prispel k domácemu triumfu Tampy Bay nad Montrealom 5:1. Jeho krajan Tomáš Tatar v tíme Canadiens opäť chýbal na súpiske. Obhajca Stanleyho pohára vedie v sérii 1:0.

Dvadsaťštyriročný slovenský obranca sa presadil v 7. minúte duelu, keď si nakorčuľoval medzi kruhy a šikovne usmernil prihrávku Ondřeja Paláta. Do streleckej listiny sa v bojoch o Stanley Cup zapísal premiérovo vo svojom 46. zápase. V pondelkovom zápase odohral 19:03 minúty, mal dva plusové body a dve trestné minúty. Na bránku vyslal tri strely a rovnaký počet aj zblokoval. Po zápase ho vyhlásili za tretiu hviezdu zápasu.

Momentálne hrá ako zviera

Dvoma zásahmi prispel k triumfu Nikita Kučerov, ktorý tiež prihral v závere zápasu na gól Stevenovi Stamkosovi a upevnil si post lídra produktivity vo vyraďovacích bojoch. V 19 zápasoch nazbieral 30 bodov za 7 gólov a 23 asistencií. Ruský útočník dosiahol ako tretí hráč histórie po Waynovi Gretzkom a Mariovi Lemieuxovi 30-bodovú métu v druhej po sebe idúcej vyraďovačke, vlani pri ceste svojho tímu za pohárom nazbieral 34 bodov (7+27). Okrem spomínanej trojice zaznamenali aspoň tridsať bodov viac ako raz v play off ešte Mark Messier a Jari Kurri.

"Je neuveriteľne dobrý. Momentálne hrá ako ´zviera´," pochválil Kučerova Stamkos. Rus vynechal pre problémy s bedrom celú základnú časť, ale v play off je na neudržanie: "Nebolo pre mňa ľahké vynechať toľko zápasov, ale to už je minulosť. Teraz som šťastný, že som naspäť a že sme s chlapcami vo finále. Užívam si tento moment."

Erik Černák gratuluje k Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Phelan Ebenhack

Tri asistencie dosiahol Brayden Point, druhý najproduktívnejší hráč play off a so 14 gólmi najlepší strelec. Jediným úspešným strelcom v drese Montrealu bol Ben Chiarot, keď skorigoval v 38. minúte na 1:2. Skóre duelu uzavrel v početnej výhode kapitán "bleskov" Steven Stamkos, Montreal predtým neinkasoval v oslabení 13 zápasov play off za sebou, čo je rekord NHL.

Víťazstvo Tampy vychytal Andrej Vasilevskij, ktorý chytil 18 striel. V bránke Canadiens si debut vo finále vo svojej 14. sezóne v NHL odkrútil Carey Price. Stal sa prvým brankárom v histórii NHL, ktorý v základnej časti a play off zaznamenal 400 víťazstiev skôr ako nastúpil vo finále. Lightning sú vo finále tretíkrát od roku 2015, Canadiens vyhrali Stanley Cup rekordných 24-krát, ale naposledy v roku 1993, čo bola prvá sezóne Tampy Bay v NHL.

Pohár neudelia po jednom dueli

V celkovo štvrtej finálovej účasti vyhrala Tampa otvárací zápas finále prvýkrát. "Som šťastný, že sme dnes vyhrali a verím, že rovnako dôslední budeme aj v ďalšom zápase," uviedol tréner Lightning Jon Cooper. "Vieme, že pohár neudelia po jednom dueli, takže musíme zostať koncentrovaní až do konca."

Erik Černák oslavuje svoj Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Gerry Broome

Udrieme ako prví a halu trochu utíšime

Montreal nastúpil opäť bez svojho hlavného trénera Dominiqua Ducharma, ktorý je v izolácii od 2. zápasu semifinále, keď mal pozitívny test na COVID-19. Na lavičku Canadiens by sa mal vrátiť pred tretím zápasom, tím opäť viedol jeho asistent Luke Richardson. "Asi sme nedostatočne zvládli atmosféru prvého finále. Kľúčové v druhom by mohlo byť, že udrieme ako prví a halu trochu utíšime. To by nás mohlo dostať do správneho tempa. Pozitívne je, že určite vieme hrať lepšie ako dnes," myslí si asistent kouča Montrealu.

Za svojim tímom odletel na Floridu súkromným lietadlom aj fínsky útočník Canadiens Joel Armia, ktorého v pondelok stiahli z covidovej listiny. Na zápas však napokon nenastúpil a v zostave ho nahradil Jake Evans. Ten sa vrátil do zostavy prvýkrát po otrase mozgu, ktorý mu v prvom zápase druhého kola play off spôsobil kontroverzným zákrokom útočník Winnipegu Jets Mark Scheifele.

Podľa webu NHL má úspešný tím v prvom zápase vo finále veľkú výhodu a od formátu na štyri víťazstvá (v roku 1939) získal Stanleyho pohár v 75-percentách prípadov (61 z 20). Druhý duel je na programe v noci na štvrtok o 2.00 SELČ opäť na ľade Tampy.

finále play off NHL - prvý zápas /na štyri víťazstvá/:

TAMPA BAY LIGHTNING - MONTREAL CANADIENS 5:1 (1:0, 1:1, 3:0) /stav série: 1:0/

Góly: 7. ČERNÁK (Palát, Point), 26. Gourde (Colton, Goodrow), 42. Kučerov (Sergačov), 52. Kučerov (Point), 59. Stamkos (Kučerov, Point) - 38. Chiarot (Kotkaniemi, Weber). Rozhodovali: O'Rourke, Charron – Cormier, Murchison, vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 26:19, 15.911 divákov.

Tampa Bay: Vasilevskij - Rutta, Hedman, ČERNÁK, McDonagh, Savard, Sergačov - Kučerov, Point, Palát - Stamkos, Cirelli, Killorn - Coleman, Gourde, Goodrow - Maroon, Johnson, Colton. Tréner: J. Cooper.

Montreal: Price - Weber, Chiarot, Petry, Edmundson, Merrill, Gustafsson - Gallagher, Danault, Lehkonen - Caufield, Suzuki, Toffoli - Anderson, Kotkaniemi, Byron - Perry, Staal, Evans. Tréner: L. Richardson.

Bola to skvelá akcia

Po opatrnom úvode udreli ako prvé "blesky" a premiérový gól finálovej série mal slovenský podpis. Černák vyviezol puk do stredného pásma, poslal ho na ľavé krídlo Palátovi, odvážne si nakorčuľoval medzi kruhy, odkiaľ usmernil Palátovu prihrávku ponad lapačku Pricea a rozjasal vypredanú Amalie Arenu. "Bola to skvelá akcia ´Pallyho´, výbornú prácu odviedol aj ´Kuch´, keď išiel do bránky, stiahol so sebou obrancov a mne sa otvoril priestor. Už som len usmernil puk. Som rád, že sme dali prvý gól," povedal Černák podľa nhl.com.

Domáci boli po strelenom góle aktívnejší a mohli pridať aj druhý gól, ale Barclay Goodrow sa nepresadil. Oba tímy sa potom ubránili pri oslabení a úvodnú dvadsaťminútovku vyhrali domáci po góle Černáka 1:0. V prostrednej časti najskôr pohrozil Chiarot, ale trafil len do žrde Vasilevského bránky. A tak udrelo na druhej strane. Price ešte v šanci Stamkosa vytiahol skvelý "semafór", no v 26. minúte kapituloval druhýkrát, keď po rýchlej akcii tretej formácie vystrelil Blake Coleman a pred brankárom ešte tečoval puk Yanni Gourde.

Erik Černák dáva gól Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Gerry Broome

Vasilevskij potom zlikvidoval šance Shea Webera a Josha Andresona, ale v 38. minúte nemal šancu po dvakrát tečovanej strele Chiarota a Montreal znížil. Obranca Chiarot si takisto otvoril strelecký účet v play off. Presne po dvoch minútach tretej tretiny však Tampa znovu viedla o dva góly. Kučerov z pravej strany nahodil puk pred bránku, kde si ho nešťastne do vlastnej bránky usmernil zo vzduchu práve jediný strelec Montrealu Chiarot.

Kučerov potom po vyhratom buly Pointa zvýšil spomedzi kruhov v 52. minúte na 4:1 a víťazstvo Lightning spečatil v presilovke typickým spôsobom strelou bez prípravy Stamkos.

Viac o téme: Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning Erik Černák