VIDEO Ďalší gigant končí už v osemfinále: Anglicko po skvelom závere posiela Nemcov domov!

Thomas Müller v hlavičkovom súboji s Johnom StonesomThomas Müller v hlavičkovom súboji s Johnom Stonesom Zdroj: SITA/AP/John Sibley

LONDÝN - Futbalisti Anglicka sa stali predposledným štvrťfinalistom EURO 2020. V utorkovom osemfinálovom stretnutí zvíťazili v londýnskom Wembley nad Nemeckom 2:0. V boji o semifinále si zahrajú v sobotu 3. júla o 21.00 SELČ v Ríme s úspešnejším z večerného posledného osemfinále Švédsko - Ukrajina.

Angličania rozhodli o triumfe v druhom polčase po góloch útočníkov Raheema Sterlinga a kapitána Harryho Kanea. Vo Wembley už napriek pandemickým opatreniam mohlo byť viac fanúšikov a na tribúny si ich našlo cestu 41.973.

Osemfinále
Londýn
Anglicko - Nemecko 2:0 (0:0)
Góly: 75. Sterling, 86. Kane, ŽK: Rice, Phillips, Maguire - Ginter, Gosens. Rozhodovali: Makkelie - Steegstra, de Vries (všetci Hol.), 41.973 divákov.

Anglicko: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier,  Phillips, Rice (88. Henderson), Shaw - Saka (69. Grealish), Kane, Sterling

Nemecko: Neuer - Ginter (87. Emre Can), Hummels, Rüdiger - Kimmich, Goretzka, Kroos, Gosens (87. Sane) - Havertz, Werner (68. Gnabry), Müller (90.+2 Musiala)

Obaja tréneri zvolili rozostavenie 3-4-3 a v prvom polčase to bola najmä taktická bitka. Nemci nepripustili úvodný domáci tlak a opticky vyzerali aktívnejší. Angličania vsadili na centre, aj po štandardkách, ich súper sa pokúšal zaskočiť anglických stopérov prienikovými prihrávkami stredom ihriska. V 8. minúte po jednej z nich zastavil Rice za cenu žltej karty Goretzku, ale z nemeckého priameho poku z dobrej pozície nezapršalo. Domáci sa cez súpera prvýkrát presadili v 16. minúte, Sterlingovu technickú strelu spoza šestnástky Neuer efektnou robinzonádou zlikvidoval. Následne sa neujali ani hlavičkové pokusy domáceho stopéra Maguirea. Po polhodine hry sa zrodila najväčšia šanca dovtedajšieho priebehu a vyprodukovali ju Nemci. Havertz výborne vysunul kolmicou Wernera, ten však loptu pomedzi nohy brankára Pickforda do siete nedostal. Na konci prvého dejstva dvakrát zachránil v posledných chvíľach pred Kaneom Hummels.

Jordan Pickford boxuje pred Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/John Sibley

Ako prví zahrozili v druhom dejstve Nemci, Havertzova bomba z voleja zvnútra šestnástky však išla do stredu brány a Pickford ju vyrazil nad. Obraz hry sa nemenil, hralo sa prevažne medzi šestnástkami a obaja súperi sa snažili najmä neurobiť zbytočnú chybu. Prvý gól sa tak zrodil až v 75. minúte, keď kombinačnú akciu založil a aj úspešne zakončil Sterling. Ten posunul loptu na stred na Kanea, cez Grealisha sa dostala na ľavé krídlo ku Shawovi, ktorého center medzi stopérov Sterling upratal za Neuera. Nemci mohli vyrovnať v 81. minúte, práve po chybe autora gólu sa dostal po prihrávke od Havertza do brejku Müller, ale nájazd zakončil strelou tesne vedľa. A pykali za to v 86. minúte, keď po ďalšej krídelnej akcii z ľavej strany a centri Graelisha poslal loptu hlavou do siete Kane. V závere ešte dvakrát ohrozil domácu bránu Goretzka, ale neúspešne a tak produktívnejší domáci hráči slávili postup do elitnej osmičky turnaja.

hlasy (zdroj: AFP, BBC, uefa.com):

Joachim Löw, tréner Nemecka: "Je to obrovské sklamanie. Dúfali sme, že na tomto turnaji dosiahneme oveľa viac. Verili sme si aj pred týmto duelom. V takýchto zápasoch je dôležité, aby ste využili šance, ktorých nie je veľa. Werner a Müller nanešťastie neskórovali zo svojich príležitostí. Cítime sa zle, že sme vypadli."

Gareth Southgate, tréner Anglicka: "Mám obrovskú radosť. Hráči boli zomknutí a rovnako tak aj fanúšikovia. Atmosféra vo Wembley bola skvelá. Je výborné, že sme dali našim fanúšikom ďalší deň, na ktorý budú môcť spomínať. Dúfam, že sa nám to podarí aj v zápase v Ríme."

Raheem Sterling, autor gólu: "Vedeli sme, že proti veľmi dobrému tímu Nemecka musíme podať výborný výkon. A myslím si, že sa nám to dnes podarilo. Vieme, že len málo mužstiev vie odpovedať na veľkú intenzitu našej hry. Rice a Phillips v strede poľa odviedli skvelú prácu, bola to extratrieda, boli ako hladné zvieratá."

Toni Kroos, stredopoliar Nemecka: "Je to veľmi, veľmi trpké. Neboli sme dostatočne efektívni a gól Sterlinga všetko zmenil. Dovtedy sme ešte hrali solídne. Prešli sme ťažkou základnou skupinou, sme sklamaní."

Viac o téme: Nemecko Anglicko Euro 2020