VIDEO Cavendish už je len krok od vyrovnania rekordu: Ukážkový vláčik, nemusel som nič robiť!

Mark Cavendish v cieli 10. etapy Tour de FranceMark Cavendish v cieli 10. etapy Tour de France Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

VALENCE - Tridsaťšesťročný britský cyklista Mark Cavendish vyhral aj 10. etapu 108. ročníka Tour de France. Presadil sa v hromadnom dojazde vo Valence a trať dlhú 190,7 km zvládol za 4:14:07 h. Druhý finišoval Belgičan Wout van Aert (Jumbo-Visma) a na treťom mieste skončil jeho krajan Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix).

Slovák Peter Sagan v drese Bora-Hansgrohe obsadil 8. miesto. Cavendish si pripísal ďalších 50 bodov do súťaže o zelený dres a dokopy ich má na konte už 218. Druhý Michael Matthews z Austrálie (BikeExchange) na neho stráca 59 bodov, Saganovi patrí siedma priečka (92 b).

QuickStep predviedol v závere svoju obrovskú silu v hromadných dojazdoch. Do posledného kilometra prišiel na čele balíka so štyrmi pretekármi, Cavendisha priviedol až na métu asi 150 metrov pred páskou a tridsaťšesťročný šprintér už prvú pozíciu nestratil. Sagan stratil kilometer pred cieľom zadné koleso Cavendisha, dokázal sa dostať späť do dobrej pozície, no potom mal menšiu kolíziu a o pódium nebojoval.

"Bolo to ako zo starých čias, ako sa dočítate v cyklistických magazínoch, ukážkový ´vláčik´," tešil sa v cieli vysmiaty Cavendish. "Mali sme na čele chalanov, ktorí išli ako najrýchlejšie sa dalo, aby sa nás nikto nepokúsil predbehnúť. Poznali sme tento finiš, naposledy som sa doň nedostal. Bolo to v roku 2015, ja som zaostal, pomaly som plakal a Greipel vyhral. Preštudoval sme si to, vedel sme, že keď pôjdeme v poslednej zákrute zoširoka, udržíme si rýchlosť. Som poctený, že mi zase všetci pomáhali a ja som to musel dokončiť. V podstate som však nemusel nič robiť, len špurtovať 150 metrov. Musím sa poďakovať tímu," citoval ho portál Cycling News.

Viac o téme: Mark Cavendish Deceuninck - Quick-Step