Peter Sagan končí na Tour de France: Ťažké rozhodnutie, ale nemá zmysel pokračovať!

Peter Sagan po páde v tretej etape Tour de FrancePeter Sagan po páde v tretej etape Tour de France Zdroj: Profimedia

PARÍŽ - Slovenský cyklista Peter Sagan odstúpil z Tour de France. Jazdec tímu Bora-Hansgrohe nenastúpil do štvrtkovej 12. etapy pre zhoršujúce sa zranenie kolena, ktoré utrpel po páde v závere 3. etapy po kolízii s Calebom Ewanom a neskôr si ho opäť udrel.

Trojnásobný majster sveta síce pokračoval v prestížnych pretekoch, s bolesťami prežil náročné etapy v horách, no potom prišiel moment, ktorý ho definitívne zastavil. "Nie je pekné, že musím skončiť. Po mojom páde to vyzeralo tak, že sa to postupne zlepšuje, no o dva dni neskôr som si to isté koleno udrel pri šprinte o riadidlá a opuchlo mi. Nemôžem ohnúť nohu," uviedol Sagan podľa cyclingnews.com.

Nemá zmysel pokračovať

Sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže skončil na tohtoročnej Tour v etapách dvakrát piaty a raz ôsmy. V boji o zelený dres mal po 11. etape 123-bodovú stratu na lídra Marka Cavendisha. V celkovej klasifikácii mu patrilo priebežné 109. miesto: "Nemôžem s tým robiť nič iné, ako dopriať tomu odpočinok. Čo sa dá robiť, keď nemôžem ohnúť nohu? Nemá zmysel pokračovať."

Na snímke v pozadí Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

Sagan sa predstavil na svojej desiatej Tour, predtým prestížne preteky nedokončil len v roku 2017, vtedy ho však vylúčili rozhodcovia po súboji v 4. etape s Cavendishom. Na Tour vyhral dokopy 12 etáp, naposledy piatu v roku 2019. Tento rok už ďalšie vavríny nepridá. "Bolo to ťažké rozhodnutie, no na druhej strane aj jednoduché, pretože keď nemôžem pohnúť nohou, nie je ani príliš o čom rozhodovať. Som z toho sklamaný. Včera po ťažkej etape, keď sme dvakrát absolvovali Mont Ventoux a išlo sa rýchlo, som si koleno opäť preťažil a dostal sa tam zápal," uviedol Sagan.

Mrzí ma, že musím odstúpiť

Tridsaťjedenročný pretekár si prvýkrát zranil koleno v 3. etape. Ewan v špurte zavadil o predné koleso iného cyklistu, spadol na zem a so sebou zobral aj Sagana. Na tohtoročnej Tour prišlo už v úvodnom týždni k množstvu pádov a po zraneniach i pre prísne časové limity sa na štart 12. etapy postavilo už len 155 zo 184 cyklistov. Bora prišla zatiaľ len o Sagana. "Mrzí ma, že musím odstúpiť, ale je to ako to je, v tomto stave nemôžem pretekať. Je to sklamanie aj pre môj tím, pretože nasledujúce dve etapy s bočným vetrom budú veľmi dôležité aj pre celkové poradie a ja tu nebudem pre Wilca Keldermana. Nie je pekné odstúpiť z Tour de France a nie som na to zvyknutý," povedal.

Sagana teraz čaká odpočinok, no už 24. júla by sa mal spolu s bratom Jurajom predstaviť v pretekoch s hromadným štartom na olympijských hrách v Tokiu: "Teraz je najdôležitejšie si odpočinúť a uzdraviť si koleno. Blíži sa olympiáda a chcem na ňu byť čo najlepšie pripravený."

Viac o téme: Tour de France Peter Sagan Ralph Denk
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Facebook/Bora-Hansgrohe
  • Zdroj: TASR