Vrátili sa späť na výslnie! Talianske médiá ospevujú Manciniho a jeho zverencov

Talianski futbalisti pózujú s trofejou pre majstrov EurópyTalianski futbalisti pózujú s trofejou pre majstrov Európy Zdroj: SITA/AP/Laurence Griffiths

RÍM - "Sme šampióni", "Európa sme my" či "Európa je naša". Titulky talianskych denníkov dnes oslavujú víťazstvo futbalovej reprezentácie na majstrovstvách Európy. Pre taliansky futbal je to návrat na výslnie po tom, čo sa squadra azzurra nekvalifikovala na majstrovstvách sveta v Rusku v roku 2018. Za úspechom podľa všetkých komentátorov stojí tréner Roberto Mancini a jeho pravá ruka Gianluca Vialli. Za najlepšieho hráča londýnskeho finále noviny označili brankára Gianluigiho Donnarummu, Taliansko ale podľa nich uspela vďaka súhre celého mužstva.

Podľa Gazzetty dello Sport, najväčšieho talianskeho športového denníka, nedeľný úspech zmazal hanbu neúspešnej kvalifikácie na majstrovstvá sveta v Rusku. "Je to víťazstvo celého mužstva, je to víťazstvo (trénera Roberta) Manciniho, ktorý dokázal vytvoriť podmienky a doviesť tím tam, kam nikto nemyslel, že bude možné dôjsť v tak krátkom čase. Pred dvoma rokmi sme sa pozerali, ako Francúzsko vyhralo majstrovstvá sveta . Dnes sa pozerajú (francúzski hráči) Mbappé a Pogba, ako zdvíhame pohár: Sme európski šampióni," píše denník.

Podľa ekonomického denníka Il Sole 24 Ore Mancini uspel, pretože postupoval inak ako jeho predchodcovia. "Nemyslel hneď na výsledky, ale na tvorbu hry, na zábavu a na súdržnosť mužstva," uviedol denník a pripomenul, že Manciniho prístup spočiatku prekvapil rad futbalových odborníkov aj fanúšikov.

Oslavy talianskych futbalistov s Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Catherine Ivill

Finále v Londýne pre Taliansko nezačalo priaznivo. Anglicko skórovala krátko v úvode zápasu a squadra azzurra sa dlho nedokázala presadiť. "Niektoré noci skrátka začnú zlým krokom, a potom je ťažké to napraviť. A tak to bolo aj s týmto finále, v ktorom boli azzurri po dvoch minútach v nevýhode, a s krutým bučaním anglických fanúšikov," píše denník La Repubblica. Talianska reprezentácia je však podľa denníka "ako nesmrteľná mačka, ktorá dokáže uskočiť pred kamiónom, ktorý sa na ňu rúti."

Najviac oslavovaným hráčom finále je brankár Gianluigi Donnarumma, ktorý je podľa denníka Corriere della Sera horúcim kandidátom na Zlatú loptu. "Popri Donnarummovi sa ale vyznamenali aj (obranca Leonardo) Bonucci a (obranca Giorgio) Chiellini. Najväčší prekvapením bol (krídelník Federico) Chiesa, Jorginho potvrdil povesť úplne vynikajúceho záložníka. Taliansko si však podmanilo Európu celým svojím mužstvom. A to na ihrisku aj na lavičke," píše Gazzetta dello Sport.

Federico Bernardeschi pózuje s Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Paul Ellis

"Je to víťazstvo, ktoré chýbalo generácii futbalistov na ihrisku i na lavičke."

Podľa Corriere della Sera je víťazstvo na Eure povzbudením pre celé Taliansko, ktoré sa pomaly spamätáva z epidémie covidu-19. "Je to víťazstvo, ktoré chýbalo generácii futbalistov na ihrisku i na lavičke. Ale je to tiež znamenie obrody, na ktoré sme čakali po najťažšom období našich životov. A ťažko povedať, kto toto víťazstvo potreboval viac, či my alebo futbalová reprezentácia," napísal komentátor denníka Corriere della Sera Aldo Cazzullo. "Mnohí Taliani išli prvýkrát po mnohých mesiacoch von, aby oslávili spoločné víťazstvo. Ešte pred mesiacom by to nikto nečakal," dodal Cazzullo, podľa ktorého futbalová prezentácie obyvateľom Apeninského polostrova po dlhej dobe pripomenula, že "byť Talianom nie je zase tak zlé".

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 15
Viac o téme: Taliansko Euro 2020
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK