Olympijská trať pre vodný slalom pod paľbou kritiky: Zmena na poslednú chvíľu!

Areál vodného slalomu v TokiuAreál vodného slalomu v Tokiu Zdroj: Profimedia

TOKIO - Olympijská trať pre vodný slalom, ktorú takmer všetci pretekári kvôli jej nevyspytateľnosti kritizovali, sa na poslednú chvíľu zmenila. Usporiadatelia ju pod vedením zástupcov medzinárodnej federácie ICF niekoľko dní pred príchodom pretekárov upravili, takže bude spravodlivejšia. Vodní slalomári si zmeny pochvaľujú, povedal počas on-line stretnutia s novinármi tréner Jiří Prskavec starší.

Jeho syn Jiří bude v Tokiu obhajovať bronzovú medailu z Ria a ako úradujúci majster sveta a víťaz nedávnych pretekov Svetového pohára v Tróji bude jedným z favoritov olympijských pretekov. Ani jemu sa pôvodná trať po návšteve na jeseň 2019 nepáčila. Japonci do kanála navrhnutého českým tímom Jaroslava Pollerta staršieho a mladšieho umiestnili až príliš veľa prekážok, čím zdvihli hladinu.

"Prietok je rovnaký, ale tečie to pomalšie, než keby bola hladina nižšia. Toto je primárny problém, že tá voda je zastavená a nemá kam tiecť. Nie je tam rýchlosť toho prúdu. V tú chvíľu si tá voda robí, čo chce. Tečie si doprava, doľava, stredom. Nikdy nie je rovnaká a to je ten kameň úrazu," kritizoval najlepší český kajakár vlani v lete.

Pretekári zmeny kvitovali

Zmeny skomplikovala pandémia, kvôli ktorej sa Japonsko prakticky uzavrelo pred cudzincami. Čakalo sa preto do poslednej chvíle. "ICF tesne pred naším príchodom urobila finálne úpravy. Po tom, čo väčšina športovcov, ktorí tu boli na jeseň 2019, nebola veľmi spokojná, niekoľko dní pred príchodom prebehla úprava. Podľa slov pretekárov tie zmeny na trati boli úspešné a trať je podstatne stabilnejšia, než bola, a z vodáckeho hľadiska kvalitnejšia. To naši i zahraniční pretekári dosť kvitovali," povedal Prskavec starší.

  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK