Veľký sumár EURO 2020: V tomto bolo Slovensko úplne najhoršie!

Slovenskí futbaloví reprezentanti zľava kapitán Marek Hamšík, Michal Ďuriš, Juraj Kucka a Ľubomír ŠatkaSlovenskí futbaloví reprezentanti zľava kapitán Marek Hamšík, Michal Ďuriš, Juraj Kucka a Ľubomír Šatka Zdroj: TASR/Michal Svítok

LONDÝN - Hoci českí futbalisti vypadli na majstrovstvách Európy vo štvrťfinále a odohrali o dva zápasy menej ako finalisti, pripísal si útočník Patrik Schick spolu so Španielom Álvarom Moratom najviac striel na bránku.

Najrýchlejšími hráčmi šampionátu sa stali Maďar Loic Négo a Talian Leonardo Spinazzola, najviac kilometrov nabehal ďalší člen víťaznej "Squadry Azzura" stredopoliar Jorginho, ktorý bol tiež najviac faulovaný a získal najviac lôpt.

Schick patril k najaktívnejším útočníkom šampionátu. Dvadsaťpäťročný kanonier dal päť zo šiestich českých gólov na turnaji a zaznamenal rovnaký počet presných zásahov ako Cristiano Ronaldo. V prospech portugalskej hviezdy rozhodol vyšší počet asistencií.

Schick okrem štatistiky striel na bránku ovládol aj poradie v počte gólov ľavou nohou, ktorou sa ako jediný trafil trikrát.

Útočník Leverkusenu sa proti Škótsku blysol presným lobom z rekordnej vzdialenosti 49,7 metra. Pokusom spoza pokutového územia skórovalo na turnaji 17 hráčov, z toho iba Dán Mikkel Damsgaard dvakrát. Najviac striel vrátane tých vedľa vyslal Španiel Dani Olmo (20).

Négo a Spinazzola, ktorý sa vo vyraďovacej fáze zranil, vyvinuli rýchlosť 33,8 km/h. Zo slovenských hráčov namerali štatistici prekvapivo najviac krajnému obrancovi Tomášovi Hubočanovi, ktorý šprintoval rýchlosťou 30,8 km/h.

Jorginho kráľom stredu poľa

Jorginho, ktorý s Talianskom získal zlato, počas siedmich zápasov na šampionáte ubehol vzdialenosť 86,6 kilometra. Zo Slovákov "urazil" najviac stredopoliar Juraj Kucka, za tri stretnutia zvládol 32 kilometrov.

Jorginho patril k najplatnejším hráčom na Eure, lebo si na svoju osobu vynútil tiež najviac faulov (18). Zo slovenského celku bol súperom najčastejšie zastavený v rozpore s pravidlami ofenzívny stredopoliar Ondrej Duda, ktorý bol faulovaný celkovo osemkrát. Rodák zo Sniny dostal aj dve žlté karty. Poliak Grzegorz Krychowiak a Angličan Harry Maguire boli ako jediní napomenutí trikrát.

Dán Thomas Delaney sa ako jediný dopustil 15 nedovolených zákrokov, zo "sokolov" desaťkrát fauloval Juraj Kucka. 

Juraj Kucka a Tomáš Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Michal Svítok

Jorginho tiež získal najviac lôpt, rovnako ako Švajčiar Manuel Akanji vybojoval loptu v 46 prípadoch. V slovenskom tíme vládol štatistike obranca Ľubomír Šatka (17), ktorý bol z našich najúspešnejší aj v počte prihrávok (198). S 689 pasmi bol najlepší Španiel Aymeric Laporte. 

Suverénne najviac osobných súbojov podstúpil Talian Marco Verratti (30), na druhom mieste sa umiestnil jeho krajan Manuel Locatelli (15). Zo slovenského družstva bol najaktívnejší Juraj Kucka, ktorý zvládol sedem stretov. 

O driblink sa najčastejšie pokúšal Angličan Raheem Sterling (34), zo Slovákov sa najvyššie umiestnil Ondrej Duda (9). Najviac zákrokov si pripísal švajčiarsky gólman Yann Sommer (21), obracať sa musel aj Martin Dúbrávka, ktorý zasiahol v 11 prípadoch. 

Množstvo štatistík je ovplyvnených tým, že tímy odohrali rôzny počet zápasov. Najviac gólov si pripísali Taliansko a Španielsko, ktoré skórovali trinásťkrát. Spoza pokutového územia sa Dáni ako jediní trafili do siete štyrikrát.

Čerství majstri Európy Taliani dominujú aj v počte striel, faulov, ofsajdov, žltých kariet či získaných lôpt. V pokusoch na bránku bolo najlepšie Španielsko, ktoré vypadlo v semifinále. Taliani spolu s Francúzmi a Poliakmi štyrikrát mierili do bránkovej konštrukcie.

Španieli vzhľadom na svoju dominantnú hru ako tradične kraľujú štatistikám v počte prihrávok, útokov a v percentuálnom držaní lopty (66,8 percenta). Český tím má piatu najnižšiu percentuálnu úspešnosť prihrávok, adresáta našlo len 77,4 percenta pasov.

Slováci najhorší na turnaji 

Wales ako jediný dostal dve červené karty a tiež zvládol celé Euro bez ofsajdu. Najlepšiu obranu mali Angličania, ktorí inkasovali len dva góly. Naopak iba jeden gól dali Fínsko, Škótsko a Turecko. Najmenej striel vyslali Maďari (18), Slováci pálili medzi tyče len dvakrát, čo je najmenej na celom EURO.

Zverenci Štefana Tarkoviča vyslali na bránu súpera iba 24 striel, horší boli len Fíni (19) a Maďari (18). Slováci patrili aj k najpasívnejším tímom turnaja, s držaním lopty na úrovni 46,3 percenta sa umiestnili na 17. priečke. 

Viac o téme: Cristiano Ronaldo Tomáš Hubočan Slovensko Česko Grzegorz Krychowiak Juraj Kucka Ondrej Duda Martin Dúbravka Marco Verratti Aymeric Laporte Raheem Sterling Jorginho Ľubomír Šatka Patrik Schick Harry Maguire Manuel Akanji Loic Nego Dani Olmo Leonardo Spinazzola Mikkel Damsgaard Thomas Delanay
  • Autor: © Zoznam
  • Facebook/UEFA EURO 2020
  • Zdroj: ČTK, Športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy