Zlaté časy sú späť: NHL sa chce vrátiť k pôvodnému formátu, otáznik visí nad olympiádou

Tampa Bay obhájila Stanleyho pohárTampa Bay obhájila Stanleyho pohár Zdroj: SITA/AP/Gerry Broome

NEW YORK - Vedenie zámorskej NHL plánuje po veľmi neobvyklej uplynulej sezóne návrat k normálu, na ktorý boli fanúšikovia zvyknutí z posledných rokov. Kým minulý ročník sa následkom pandémie koronavírusu odohral v improvizovanej podobe s prerozdelenými divíziami a len 56 zápasmi v základnej časti, od budúcej sezóny už ich má každý z tímov zohrať opäť 82 a stretnúť sa s každým zo súperov v celej lige.

Minulá sezóna sa celá vrátane vyraďovacích bojov vošla do obdobia šiestich mesiacov. Aj kvôli komplikovanému cestovaniu medzi USA a Kanadou vedenie ligy preskupilo jednotlivé divízie a ich účastníci odohrali všetkých 56 duelov základnej časti výhradne medzi sebou.

Prvú konfrontáciu amerického a kanadského celku tak ponúklo až semifinále play off, v ktorom sa v polovici júna stretli Montreal a Vegas.

Ako v pondelok informovali šéf NHL Gary Bettman a jeho zástupca Bill Daly počas videokonferencie generálnych manažérov, liga sa chce vrátiť k predchádzajúcemu formátu súťaže, ako vyzerala pred pandémiou. Plne zaočkovaní hráči by mali ročník 2021/22 začať v októbri, základná časť by trvala do apríla a boje o Stanley Cup majú následne vyvrcholiť v júni.

Komisár NHL Gary Bettman Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Wilfredo Lee

Divízie budú rozdelené ako predtým s tým, že Metropolitná a Atlantická divízia sa opäť stanú súčasťou Východnej konferencie. Západná konferencia bude zahŕňať Centrálnu a Pacifickú divíziu, len Arizona sa s ohľadom na rozšírenie súťaže o tím Seattle Kraken presunie do Centrálnej divízie a uvoľní tak miesto v Pacifickej divízii.

Čo s tými nezaočkovanými?

Kým plne očkovaní hráči budú môcť bez problémov cestovať medzi oboma krajinami, zostáva otvorená otázka, čo s tými nezaočkovanými. Touto témou sa tiež ďalej zaoberajú vedenie NHL aj hráčska asociácia NHLPA. Dôležitá bude v týchto súvislostiach aj miera očkovania v oboch severoamerických krajinách a prípadné zrušenie cestovných reštrikcií zo strany kanadskej vlády.

Program základnej časti plánuje NHL zverejniť ešte pred draftom, ktorý je naplánovaný na 23. a 24. júla. Pracuje pritom stále s dvoma variantmi rozlosovania. Prvý počíta s prestávkou pri olympijských hrách v Pekingu, druhý uvoľnenie hráčov na februárový turnaj pod piatimi kruhmi nezohľadňuje. Rokovania medzi NHL, NHLPA a Medzinárodným olympijským výborom sa tiahnu už dlhšiu dobu.

Viac o téme: Gary Bettman Bill Daly
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK