Česká legenda nechce na ľade vyzerať trápne: Jágr vysvetlil, prečo stále hrá

Jaromír JágrJaromír Jágr Zdroj: profimedia.sk

HORNÍ BEZDĚKOV - Hokejový útočník Jaromír Jágr bude aj v nadchádzajúcej sezóne patriť medzi kľúčových hráčov Kladna, ktoré sa po ročnej prestávke vracia do českej extraligy. Štyridsaťdeväťročný legendárny hráč, ktorý stredočeský klub zároveň vlastní aj riadi z manažérskej pozície, ale počíta s tým, že jeho úloha už nebude taká výrazná ako v predošlých rokoch.

"Už sa nepovažujem za hráča, ktorý bude zápasy rozhodovať. Skôr budem hrať v štvrtej lajne a niekedy na presilovke. Postupne prechádzam z hráča do úlohy manažéra. Nehrám preto, že musím, ale preto, že je to lepšie pre náš tím. Z ekonomického hľadiska. Viem, že už nie som schopný hrať na top úrovni. Som realista. Viem, aký hráč som bol, na druhú stranu už len tým, že budem v kabíne, nejaký prínos mám," uviedol Jágr na tlačovej konferencii Rytierov v Hornom Bezděkove, kde klub predstavil posily pred blížiacou sa sezónou.

Aj naďalej platí, že nechce na ľade vyzerať trápne, aj keď ani to ho až tak netrápi. "Všetko si musíte dať na váhy. Myslím si, že vo svojej kariére nemusím nikomu nič dokazovať a už to beriem tak, že aj keby som sa mal cítiť trápne a vedel by som, že to pomôže mužstvu, tak to urobím," povedal Jágr s tým, že hokej ho stále baví. "Inak by som ho nehral. Samozrejme, že keď sa nedarí alebo vás niečo bolí, tak je to horšie. Na druhú stranu sme tu len raz. Kým to ide, tak pomôžem."

Cieľ je jasný

Či bude hrať hneď od začiatku sezóny, momentálne nevie. "Keď sa vojdem do zostavy, tak by som samozrejme hral. Myslím si však, že budeme mať dosť nabité mužstvo, takže neviem. Ak sa nedostanem do štyroch lajn, tak si počkám, až sa dostanem do formy," povedal Jágr.

Rytieri sa do extraligy vrátili po roku a cieľ pre nadchádzajúcu sezónu je jasný - udržať sa medzi elitou. "Tým, že nebudeme hrať doma, sa naše ambície trochu zmenili. Veril som, že zložíme tím, ktorý bude konkurencieschopný. Náš najväčší cieľ bol sa zachrániť, pretože to bude naozaj náročné a môže sa stať, že z extraligy budú zostupovať dve mužstvá. Nebudeme si nič nahovárať, cieľ je jasný," povedal Jágr.

Jaromír Jágr na tlačovej Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Kladnu k tomu má pomôcť angažovanie šiestich zámorských posíl aj kanadského trénera Jeffa Paula, ktorých dnes oficiálne oznámilo. "Bolo to podobné ako pred tromi rokmi, keď sme postúpili z baráže. Tento rok to bolo možno ešte horšie. Nikto tu neostal a my sme nemohli urobiť nič iné než sa pozrieť do zahraničia a najlepší hráči sú v zámorí. Verím, že sme mali šťastie a vybrali správne. Nikto nič nemá garantované, ale dôležité je mať pocit, že sme urobili maximum," podotkol legendárny útočník.

Jágr si dobre uvedomuje, že šesť hráčov zo zámoria je veľa. "Je to veľké sústo, skoro jedna tretina hráčov, ktorí sú na ľade," povedal s tým, že možno očakávať, že to ovplyvní aj herný štýl mužstva. "Hráčov zo zámoria sme brali aj preto, že na kladnianskom štadióne sme mali skoro ako jediní rozmery NHL. A fanúšikovia sa na majstrovstvách sveta mohli sami presvedčiť, aký je rozdiel hrať na užšom a širšom klzisku. Vyberali sme hráčov pre užší ľad a uvidíme, ako sa s tým popasujú," uviedol Jágr. V Chomutove, kde budú Rytieri teraz zrejme hrať domáce zápasy, sú "stredné" rozmery - 28 metrov na šírku.

Čo niekoho zráža do kolien, nás vynáša do nebies

Kladňania teraz musia dúfať, že aj bez klasického domáceho prostredia budú vo formálne domácich zápasoch úspešní. Ich štadión totiž prechádza rekonštrukciou a je veľmi pravdepodobné, že ho nebudú môcť využiť po celý extraligový ročník.

"To, že sme pred dvoma rokmi boli (v extralige) do posledného kola schopní bojovať o záchranu a pätnásť kôl pred koncom nám chýbal bod na desiate miesto, tak nám veľmi pomohlo domáce prostredie, kde sme uhrali veľa zápasov. Bolo to šírkou klziska, zámorským štýlom i tým, že atmosféra na starom zimáku bola vynikajúca. A nie každý, kto prišiel do Kladna, mohol povedať, že to pre neho bolo ľahké," uviedol Jágr.

Slávny útočník sa ale nechce na vzniknutú situáciu vyhovárať. Berie ju ako výzvu. "Keby sme plakali nad rozliatym mliekom, tak si ťažko pomôžeme. Vždy som hovoril, keď si niekto sťažoval alebo fňukal, že to, čo niekoho zráža do kolien, nás vynáša do nebies. A toho sa musíme držať ďalej," podotkol.

Viac o téme: Jaromír Jágr Rytíři Kladno
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK