Menej faulov i premiéra VAR: Hodnotenie rozhodcov na EURO 2020

Futbalový rozhodca Björn KuipersFutbalový rozhodca Björn Kuipers Zdroj: SITA/AP/Carl Recine

NYON - Šéf komisie rozhodcov Únie európskych futbalových asociácií Roberto Rosetti je nadšený z toho, aké výkony podávali arbitri na uplynulých majstrovstvách Európy. Rozhodcovia viac púšťali hru a oproti predchádzajúcemu šampionátu odpískali výrazne menej faulov. Významne tiež ubudlo žltých kariet.

Rosetti si pochvaľoval aj prácu videorozhodcov, ktorí pri premiére na Eure ani v jednej situácii nechybovali.

"Rozhodovanie na Eure bolo mimoriadne úspešné, sme veľmi spokojní. Videli sme niektoré skvelé výkony - nielen od rozhodcov, ale aj asistentov. Rozhodcovia mali celý čas zápasy pod kontrolou a boli pri verdiktoch veľmi presní," uviedol na webe UEFA Rosetti.

"Kritika rozhodcov nebola veľká. V 51 zápasoch odviedli bezproblémovú prácu. Videli sme pozitívnejšie komentáre ich výkonov než kedykoľvek predtým," dodal bývalý taliansky rozhodca.

Európsky šampionát druhýkrát v histórii hralo 24 účastníkov. Kým v roku 2016 rozhodcovia odpískali 1290 faulov, tento rok iba 1113 nedovolených zákrokov. Veľmi výrazne tiež ubudlo žltých kariet. Pred piatimi rokmi rozdali arbitri 205 napomínaní, zato tentoraz len 152 žltých kariet. Naopak pribudlo vylúčení, v roku 2016 udelili rozhodcovia tri červené karty, tento rok šesť.

Rozhodca Bjorn Kuipers overuje Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Julio Munoz

Prvýkrát na Eure vypomáhali videorozhodcovia (VAR), ktorí pracovali v sídle UEFA v Nyone. V 51 zápasoch skontrolovali 276 prípadov av 93,5 percentách prípadov dospeli k tomu, že výrok na ihrisku bol správny. Osemnásťkrát naopak technológia verdikt opravila - desaťkrát priamo a osemkrát potom, čo hlavný rozhodca situáciu skontroloval zo záznamu pri monitore. Zásah videorozhodcov tak v priemere znamenal len jednu opravu za 2,83 zápasu.

Rozhodnutia VAR boli spoľahlivé

Ani v jednom prípade podľa Rosettiho videorozhodcovia nechybovali, správne posúdili všetky ofsajdové aj penaltové situácie. Na tohtoročnom Eure bolo nariadených 17 pokutových kopov, z toho šesť po zásahu od videorozhodcu. Na šampionáte v roku 2016 arbitri odpískali 12 penált.

"VAR pomohol k presnejšiemu posúdeniu incidentov v pokutovom území. Cítime, že je pre futbal neuveriteľne prínosným nástrojom, pretože pomáha predchádzať jasným chybám rozhodcov. Všetkých 18 korekcií od VAR bolo správnych. Môžeme akceptovať chyby rozhodcov na ihrisku, to sa môže stať. Ale je veľmi ťažké prijať chyby pred obrazovkou. Potešilo nás, že rozhodnutia VAR boli tak spoľahlivé," uviedol Rosetti.

Viac o téme: UEFA Rozhodcovia Euro 2020 VAR Roberto Rosetti
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy