VIDEO Dvojmiliónová krajina valcuje Tour de France: Matej Mohorič po sóle ovládol 19. etapu

Matej Mohorič po sóle vyhral 19. etapuMatej Mohorič po sóle vyhral 19. etapu Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

LIBOURNE - Slovinský cyklista Matej Mohorič vyhral 19. etapu 108. ročníka Tour de France. Jazdec stajne Bahrain-Victorious sa presadil po úniku a 207 km dlhú trať z Mourenx do Libournu zvládol za 4:19:17 h. Druhý finišoval s minútovou stratou domáci Christophe Laporte (Cofidis) a tretí skončil Dán Casper Pedersen (DSM). Pelotón mal manko na víťaza takmer 20 minút.

Piatková trasa mala rovinatý charakter s jedinou vrchárskou prémiou 4. kategórie na úvodných kilometroch. Napriek tomu sa išlo od začiatku vo veľmi vysokom tempe, čo zapríčinilo aj pád, do ktorého sa zaplietlo viacero pretekárov. Po 15 km sa odtrhla šestica pretekárov Julien Bernard (Trek), Jonas Rutsch (EF), Simon Clarke (Qhubeka), Franck Bonnamour (B&B), Georg Zimmermann (Wanty Gobert) a Matej Mohorič (Bahrain).

Hoci si vypracovali štvorminútový náskok, viaceré tímy, ktoré nemali v úniku zastúpenie, sa rozhodli, že skupinu nenechajú odísť a tak odštartovali stíhaciu jazdu. Po 50 km prišlo k ďalšiemu pádu a na zemi skončili napríklad Guillaume Martin (Cofidis), Enric Mas (Movistar), Sonny Colbrelli (Bahrain-Victorious) i líder bodovacej súťaže Mark Cavendish (QuickStep). Všetci však pokračovali. Rýchlostnú prémiu vyhral Zimmermann, špurt pelotónu Michael Matthews (BikeExchange).

Po prémii prišlo k množstvu atakov a za vedúcou šesticou sa vytvorili viaceré skupinky prenasledovateľov. Tie sa postupne pospájali a tak sto km pred cieľom vznikla silná 20-členná skupina. K pôvodnému úniku sa pridali napríklad Mike Teunissen (Jumbo), Jasper Stuvyen a Edward Theuns (Trek), Casper Pedersen (DSM), Davide Ballerini (QucikStep), Nils Politt (Bora), Christophe Laporte (Cofidis), Michael Valgren (EF), Ion Izagirre (Astana) ši Anthony Turgis (TotalEnergies).

Zdrvujúci útok 25 km pred cieľom

Tú už pelotón nedokázal stíhať a jej náskok rýchlo narástol nad päť minút, 80 km pred páskou tak bolo jasné, že víťaz vzíde z úniku. Ten sa začal deliť, keď sa pokúšalo viacero jazdcov o sólo. Na čele zostalo deväť cyklistov, ale 25 km pred cieľom nastúpil skvelý klasikár Mohorič a išiel si pre druhé víťazstvo na tohtoročnej Tour.

Slovinský cyklista Matej Mohorič Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

Úradujúci majster Slovinska si udržal náskok 43 sekúnd na méte desať km pred cieľom, skupine prenasledovateľom už dochádzali sily a navyše sa v nej veľmi taktizovalo. Niekoľkokrát sa skúsil odtrhnúť Politt, ale nedokázal sa zbaviť dvojice pretekárov Treku. Mohorič svoj sóloúnik doviedol do úspešného konca a Mohorič pridal po triumfe v 7. etape ďalšie etapové vavríny.

Mohorič v cieli urobil gesto, ktorým odkázal kritikom, aby zavreli ústa. Hotel a autobus tímu totiž v stredu večer prehľadala francúzska polícia, ktorá začala predbežné vyšetrovanie možných porušení antidopingových pravidiel: "V cieli som myslel na to, ako nás pred dvoma dňami navštívila polícia a chovali sa k nám ako k nejakým kriminálnikom. Samozrejme, je dobre, že pelotón je pod kontrolou, ale my nemáme čo skrývať a oni nič nenašli. Bolo to nepríjemné a nie je pekné, keď vám prehľadávajú osobne veci."

Piatková trasa mala rovinatý charakter s jedinou vrchárskou prémiou 4. kategórie na úvodných kilometroch. Napriek tomu sa išlo od začiatku vo veľmi vysokom tempe, čo zapríčinilo aj pád, do ktorého sa zaplietlo viacero pretekárov. Po 15 km sa odtrhla šestica pretekárov Julien Bernard (Trek), Jonas Rutsch (EF), Simon Clarke (Qhubeka), Franck Bonnamour (B&B), Georg Zimmermann (Wanty Gobert) a Matej Mohorič (Bahrain). Hoci si vypracovali štvorminútový náskok, viaceré tímy, ktoré nemali v úniku zastúpenie, sa rozhodli, že skupinu nenechajú odísť a tak odštartovali stíhaciu jazdu. Po 50 km prišlo k ďalšiemu pádu a na zemi skončili napríklad Guillaume Martin (Cofidis), Enric Mas (Movistar), Sonny Colbrelli (Bahrain-Victorious) i líder bodovacej súťaže Mark Cavendish (QuickStep). Všetci však pokračovali. Rýchlostnú prémiu vyhral Zimmermann, špurt pelotónu Michael Matthews (BikeExchange).

Po prémii prišlo k množstvu atakov a za vedúcou šesticou sa vytvorili viaceré skupinky prenasledovateľov. Tie sa postupne pospájali a tak sto km pred cieľom vznikla silná 20-členná skupina. K pôvodnému úniku sa pridali napríklad Mike Teunissen (Jumbo), Jasper Stuvyen a Edward Theuns (Trek), Casper Pedersen (DSM), Davide Ballerini (QucikStep), Nils Politt (Bora), Christophe Laporte (Cofidis), Michael Valgren (EF), Ion Izagirre (Astana) ši Anthony Turgis (TotalEnergies). Tú už pelotón nedokázal stíhať a jej náskok rýchlo narástol nad päť minút, 80 km pred páskou tak bolo jasné, že víťaz vzíde z úniku. Ten sa začal deliť, keď sa pokúšalo viacero jazdcov o sólo. Na čele zostalo deväť cyklistov, ale 25 km pred cieľom nastúpil skvelý klasikár Mohorič a išiel si pre druhé víťazstvo na tohtoročnej Tour. Úradujúci majster Slovinska si udržal náskok 43 sekúnd na méte desať km pred cieľom, skupine prenasledovateľom už dochádzali sily a navyše sa v nej veľmi taktizovalo. Niekoľkokrát sa skúsil odtrhnúť Politt, ale nedokázal sa zbaviť dvojice pretekárov Treku. Mohorič svoj sóloúnik doviedol do úspešného konca a Mohorič pridal po triumfe v 7. etape ďalšie etapové vavríny.

V sobotu je na programe individuálna časovka na 30,8 km z Libourne do Saint-Émilionu, preteky vyvrcholia v nedeľu na Elyzejských poliach v Paríži.

výsledky 19. etapy (Mourenx - Libourne, 207 km):
1. Matej Mohorič (Slovin./Bahrain Victorious) 4:19:17 h, 2. Christophe Laporte (Fr./Cofidis) +58 s, 3. Casper Pedersen (Dán./DSM), 4. Mike Teunissen (Hol./Jumbo-Visma) obaja rovnaký čas, 5. Nils Politt (Nem./Bora-Hansgrohe) +1:08, 6. Edward Theuns (Belg./Trek-Segafredo), 7. Michael Valgren (Dán./EF Education-Nippo), 8. Georg Zimmermann (Nem./Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), 9. Anthony Turgis (Fr./TotalEnergies), 10. Jasper Stuyven (Belg./Trek-Segafredo) všetci rovnaký čas

celkové poradie:
1. Tadej Pogačar (Slovin./UAE Team Emirates) 79:40:09 h, 2. Jonas Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) +5:45 min, 3. Richard Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) +5:51, 4. Ben O´Connor (Aus./AG2R Citroen) +8:18, 5. Wilco Kelderman (Hol./Bora-Hansgrohe) +8:50, 6. Enric Mas (Šp./Movistar) +10:11, 7. Alexej Lucenko (Kaz./Astana-Premier) +11:22, 8. Guillaume Martin (Fr./Cofidis) +12:46, 9. Pello Bilbao (Šp./Bahrain Victorious) +13:48, 10. Rigoberto Uran (Kol./EF Education-Nippo) +16:25

bodovacia súťaž:
1. Mark Cavendish (V.Brit./Deceuninck-QuickStep) 304 bodov, 2. Michael Matthews (Aus./BikeExchange) 269, 3. Sonny Colbrelli (Tal./Bahrain Victorious) 216

vrchárska súťaž:
1. Pogačar 107 b, 2. Wouter Poels (Hol./Victorious) 88, 3. Vingegaard 82

najlepší do 25 rokov:
1. Pogačar 79:40:09 h, 2. Vingegaard +5:45 min, 3. David Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) +18:42

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 14
Viac o téme: Cofidis Matej Mohorič Christophe Laporte DSM Bahrain-Victorious Casper Pedersen
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Tour de France
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články