Slovinský kanibal je hviezdou svetovej cyklistiky: V živote nerobím žiadne skratky!

Tadej Pogačar po 20. etape Tour de FranceTadej Pogačar po 20. etape Tour de France Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

PARÍŽ - Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates) zažije v nedeľu po roku v Paríži opäť oslavu triumfu na cyklistických pretekoch Tour de France. V sobotnej 20. etape, ktorou bola individuálna časovka na 31 km, nič neriskoval a skončil so stratou 57 sekúnd na víťazného Belgičana Wouta van Aerta (Jumbo-Visma) na ôsmom mieste.

To mu však bez problémov stačí na to, aby sa stal celkovým víťazom 108. ročníka, keďže v nedeľu mu na to bude stačiť prísť do cieľa v Paríži. Od druhého Dána Jonasa Vingegaarda (Jumbo-Visma) ho pred záverečnou 21. etapou, v ktorej sa už tradične bojuje len v špurte, delí 5:20 min. Tretí Ekvádorčan Richard Caparaz (Ineos Grenadiers) stráca na neho 7:03 min.

Druhé víťazstvo v sérii robí z 22-ročného jazdca jednu z hviezd novej éry cyklistiky. Mimo bicykla je Slovinec usmievavý a zdvorilý, v sedle sa mení na stroj na víťazstvá. S ročným platom vo výške piatich miliónov eur je jedným z najlepšie zarábajúcich jazdcov sveta. Má inštinkt, talent, elán, chuť víťaziť a premeniť útoky na úspech.

Rodák z mestečka Klanec, ktoré sa nachádza dvadsať kilometrov od Ľubľany, je jedným zo štyroch detí učiteľky francúzštiny a priemyselného dizajnéra. Do cyklistiky ho ako 9-ročného zasvätil starší brat. Jeho hrdinami boli luxemburskí bratia Andy a Frank Schleckovci.

V piatok vzdal Pogačarovi hold 77-ročný velikán Eddy Merckx, ktorý si pres svoj hlad po úspechoch vyslúžil prezývku "kanibal". "Áno, možno je novým kanibalom," citovala slová Belgičana agentúra AFP.

Štvornásobný víťaz Tour Chris Froome nazval pred štartom 108. ročníka Slovinca "svojim favoritom" a po poslednom z trojice etapových triumfov skonštatoval: "Pomalší už nebude, či?"

Pogačar už v pondelok odieta do Tokia, kde na OH 2020 plánuje štart v pretekoch cestných cyklistov aj časovke. "Myslím, že som z dobrej rodiny a vychovali zo mňa milého chlapca. Ubezpečujem vás, že v živote nerobím žiadne skratky," povedal slovinský mladík

Majiteľ žltého, bodkovaného a bieleho dresu podľa vlastných slov nevie, ktorý z nich je krajší: "Minulý rok sa všetko rozhodlo v poslednej časovke a emócie boli oveľa silnejšie. Tento rok som získal žltý dres skôr. Bolo to úplne iné. Som šťastný, že je koniec, boli to náročné tri týždne."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Tour de France Tadej Pogačar
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Twitter/Tour de France
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články