Obrovské nešťastie počas známych pretekov na Dobšinskom kopci: Vážna nehoda!

Na miesto nehody bol privolaný aj vrtuľník leteckej zdravotnej službyNa miesto nehody bol privolaný aj vrtuľník leteckej zdravotnej služby Zdroj: Facebook Air - Transport Europe, letecká záchranná služba

DOBŠINÁ – Na Dobšinskom kopci museli v sobotu počas automobilových pretekov zasahovať leteckí záchranári. Jedno pretekárske vozidlo vyletelo mimo cesty a zasiahlo 32-ročného muža.

Na svojej webovej stránke o tom informovala Vrtuľníková záchranná zdravotná služba (VZZS) Air-Transport Europe. „Muž utrpel poranenie chrbtice, dolnej končatiny v oblasti stehna a podozrenie aj na poranenie panvy,“ priblížili leteckí záchranári.

Po poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia pacienta v stabilizovanom stave a pri vedomí previezli do Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach. 

Organizátori pretekov vydali po nešťastnej udalosti stanovisko, ktoré prinášame bez redakčných úprav:

Po bezproblémovom priebehu prvej tréningovej jazdy XXXVII. ročníka  pretekov automobilov do vrchu na Dobšinskom kopci 2021, v polovici druhého meraného tréningu havarovalo vozidlo Škoda Fabia, pilotované Dušanom Tóthom v zákrute číslo 5 a prerazilo zvodidlá. Vozidlo zachytilo traťového komisára a zosunulo sa niekoľko metrov pod trať.

Na miesto nehody vyštartovali zásahové záchranárske vozidlá a lekárska pomoc, ktoré za prítomnosti hlavného lekára podujatia vyslobodili zraneného pretekára a zraneného traťového komisára. Na miesto bol privolaný vrtuľník leteckej zdravotnej služby, ktorý traťového maršala previezol do nemocnice v Košiciach. Zranený pretekár bol prevezený sanitkou do nemocnice v Rožňave. Stav oboch zranených je mimo ohrozenia života.

„Po týchto úkonoch sme prakticky okamžite zvolali športových komisárov a bezpečnostného delegáta, ktorí po preskúmaní okolností rozhodli o zrušení ďalšieho priebehu podujatia z bezpečnostných dôvodov,“ vysvetľuje riaditeľ pretekov, Marcel Kollárik. „Týmto principiálnym rozhodnutím, ktoré bolo zdôvodnené nedostatočnou kvalitou cestných zvodidiel, sa zaoberala aj rada športových komisárov národných šampionátov a rozhodla aj o zrušení týchto súťaží. Aj napriek tomu, že z nemocníc prišli dobré správy a odborné vyšetrenie na traumatologickom oddelení nemocnice v Košiciach vážnejšie zranenie traťového komisára nepotvrdili, myslím si, že toto rozhodnutie je to najsprávnejšie, ktoré sme mohli v danej situácii prijať. Hlboko nás mrzí, čo sa stalo a prijímame zodpovednosť za túto udalosť.

Sme si vedomí, že sme urobili maximum pre zabezpečenie bezpečnosti trate, no motoristický šport je mimoriadne nebezpečný a stav zvodidiel na tejto verejnej komunikácii je žiaľ za zenitom, aby aspoň základnú bezpečnosť pre tento šport zaručoval. To je však nie celkom v rukách organizátora, ktorý do prípravy trate investoval nemalé prostriedky. Obom zraneným želáme skoré uzdravenie.“

Viac o téme: Dobšinský kopec – Majstrovstvá Európy pretekov do vrchu
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Facebook Graz 99ers
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy