Klaun, autor románov a veľký milovník žien: S týmto bláznom nikdy nebola nuda

Bývalý rumunský tenista Ilie NastaseBývalý rumunský tenista Ilie Nastase Zdroj: TASR/AP/Alastair Grant

BUKUREŠŤ - Rumunský tenista Ilie Nastase, ktorý sa narodil 19. júla 1946, patril k veľkým hviezdam 70. rokov. Tenisový enfant terrible z Bukurešti vyhral v roku 1972 grandslamové US Open, o rok neskôr kraľoval na antuke na French Open. Dvakrát hral finále Wimbledonu, štyrikrát triumfoval v Turnaji majstrov. Divákov Nastase okrem tenisového umenia bavil tiež zábavnými kúskami, vďaka ktorým si vyslúžil prezývku tenisový klaun. Dnes oslavuje jubilejné 75. narodeniny.

Niekdajší najlepší svetový tenista - v roku 1973, kedy začal fungovať rebríček, sa stal prvou jednotkou a na čele vydržal 40 týždňov - samozrejme sleduje dianie na kurtoch i dnes. Nerád sa ale so súčasnou generáciou porovnáva. "To je ako vo futbale. Ťažko porovnať Maradonu a Pelého. Nie je to fér voči ostatným šampiónom. Každý bol veľkým šampiónom. V minulosti napríklad Borg, dnes to je Djokovič," povedal pred niekoľkými rokmi Ilie Nastase. Hráčom nemá za zlé ani to, že v ich hre chýba trocha show pre divákov.

"Sú platení za to, aby vyhrávali. Ťažko od nich žiadať, aby robili show a ešte vyhrávali," konštatoval Nastase, ktorý po skončení kariéry viedol niekoľko rokov rumunský tenisový zväz a márne sa uchádzal o post primátora Bukurešti, štyri roky však zasadal v Senáte. Držiteľ rumunského a francúzskeho pasu, ktorý v 80. rokoch vydal aj niekoľko románov, preslávil sa aj ako veľký milovník žien. Oženil sa päťkrát (zatiaľ naposledy v roku 2019, aj toto manželstvo je ale už v troskách), počet jeho partneriek sa ale počíta v stovkách.

Bývalý rumunský tenista Ilie Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Vadim Ghirda

Hulvátske správanie

V posledných rokoch na seba Nastase okrem ďalšej svadby a rozvodu upozornil napríklad nevhodným správaním na kurtoch. V apríli 2017 počas fedcupového zápasu urážal ako kapitán rumunského výberu britské súperky a posmešne sa vyjadroval o vtedy ešte nenarodenému dieťaťu Sereny Williamsovej. Medzinárodná tenisová federácia ITF ho za to potrestala pokutou a dočasným zákazom vykonávať akúkoľvek oficiálnu funkciu, ktorý vypršal pred rokom.

Pred dvoma rokmi bol potom Nastase v Rumunsku odsúdený na podmienečný trest na deväť mesiacov a 10 dní väzenia za riadenie vozidla pod vplyvom alkoholu a bez vodičského preukazu.

Viac o téme: Ilie Nastase
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK