Hamilton sa po kolízii s Verstappenom ospravedlňovať nebude: Šikanovať sa nenechám!

Lewis Hamilton víťazom Veľkej ceny Veľkej BritánieLewis Hamilton víťazom Veľkej ceny Veľkej Británie Zdroj: SITA/AP/Lars Baron

SILVERSTONE - Britský jazdec Lewis Hamilton vyhlásil, že nevie, prečo by sa mal ospravedlňovať za kolíziu s Maxom Verstappenom v úvode Veľkej ceny Británie. Podľa úradujúceho šampióna formuly 1 mu jeho sok z Red Bullu nedal v tesnom súboji v prvom kole miesto, a preto došlo ku kolízii.

Holandský pilot následne vyletel mimo trať a po náraze do bariéry musel na kontrolné vyšetrenie do nemocnice. Hamilton potom napriek desaťsekundovej penalizácii reštartované preteky pred 140 tisíckami fanúšikov vyhral a znížil svoje manko na čelo MS na osem bodov.

"Nemyslím, že som v pozícii, kedy by som sa mal za niečo ospravedlňovať. Jednoducho sme tam pretekali," povedal Hamilton pre Autosport.com. "Počul som ale, že je Max v nemocnici a to je niečo, čo sa ma určite týka. Nikto z nás nechce, aby sa niekto zranil. Toto nikdy nie je môj zámer a dúfam, že je v poriadku," vyhlásil pilot Mercedesu.

Hamilton bol po pretekoch terčom kritiky zástupcov Red Bullu, že si počínal pri súboji s Verstappenom v zákrute Copse nebezpečne. Podľa šéfa Christiana Hornera mu tam nechal príliš vystrčené ľavé koleso, do ktorého potom aktuálny líder MS pri zatáčaní narazil. Preteky boli po incidente prerušené.

Nikdy to nie je chyba len jedného človeka

Hamilton sa však po Veľkej cene pre Sky Sports obhajoval, že na vine bola hlavne Verstappenova agresivita. "Nemám tušenie, prečo musia byť tak agresívni. Išli sme spolu koleso na koleso a to je v poriadku. Lenže musíte tomu druhému dať aj miesto. Nikdy to nie je chyba len jedného človeka. Vždy je to o tom, aby dvaja našli rovnováhu," vyhlásil Hamilton.

Britský jazdec sa po reštarte vysporiadal aj s desaťsekundovou penalizáciou od komisárov a potom, čo v závere predbehol dovtedy vedúceho Charlesa Leclerca, dosiahol na 99. víťazstvo v kariére. Celkom vyhral GP Británie po ôsmykrát. "S verdiktom komisárov nesúhlasím, ale beriem trest so sklopenou hlavou a budem ďalej robiť svoju prácu. Nie som tu, aby som ktovieako kňučal. Každý má odlišný názor, ja som urobil, čo som urobil, a som za dnešok vďačný," povedal.

Kolízia Maxa Verstappena s Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA/AP/Jon Super

"Rád by som zažíval pretekanie koleso na koleso po celé preteky, bitky s Maxom si užívam a teším sa na ne. Avšak nikdy neustúpime a nikdy sa nenechám sa šikanovať, aby som bol menej agresívni," podotkol Hamilton.

Nesúhlasil preto s Hornerovým názorom, ktorý označil jeho víťazstvo za bezcenné. "Myslím, že nemám Christianovi čo povedať, okrem toho, že to takto necítim. V mojom tíme je 2000 ľudí, ktorí tvrdo pracujú a nejde len o mňa. Ako som povedal, tieto veci by sa nemali v pretekoch stávať. Je ale dôležité urobiť krok späť, pretože emócie sú teraz veľmi našponované," dodal Hamilton.

Hamilton terčom rasistických urážok

Úradujúci šampión formuly 1 Lewis Hamilton, ktorý v nedeľňajšej Veľkej cene Británie mal kolíziu so svojim rivalom Maxom Verstappenom, čelil na sociálnych sieťach rasistickým urážkam. Správanie odsúdil jeho tím Mercedes, vedenie seriálu aj Medzinárodná automobilová federácia. Sedemnásobný majster sveta domáce preteky vyhral a po Verstappenovom odstúpení stráca na holandského lídra už len osem bodov.

"V priebehu GP Británie a po nej bol Lewis Hamilton na sociálnych sieťach terčom mnohých rasistických urážok. Formula 1, FIA a Mercedes toto správanie čo najsilnejšie odsudzujú. Títo ľudia nemajú v našom športe miesto a žiadame, aby za svoje činy niesli zodpovednosť," vyhlásili zástupcovia Mercedesu. "Formula 1, FIA, jazdci a tímy pracujú na ešte väčšej rozmanitosti športu a tieto neprijateľné veci musia byť zdôraznené a vylúčené," doplnili.

Hamilton dostal počas pretekov za spôsobenie kolízie desaťsekundový trest. Napriek penalizácii si po stíhacej jazde došiel v Silverstone pre štvrté víťazstvo v sezóne. 

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 16
Viac o téme: Red Bull Lewis Hamilton Christian Horner F1 Mercedes Max Verstappen Veľká cena Veľkej Británie
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Formula 1
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články