VIDEO Užíva si život, tvrdo pracuje a miluje cyklistiku: Pogačar dokázal to, čo nikto pred ním

Tadej Pogačar víťazom Tour de France 2021Tadej Pogačar víťazom Tour de France 2021 Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

PARÍŽ - Cesta slovinského cyklistu Tadeja Pogačara za obhajobou celkového prvenstva na Tour de France výrazne kontrastuje s prvým titulom. Zatiaľ čo vlani sa do žltého dresu obliekol až pred poslednou etapou po vynikajúcom výsledku v časovke, tentoraz viedol priebežné poradie od 8. etapy a jednoznačne vybojoval svoj druhý celkový triumf. O spokojnosti však po 108. ročníku hovorili aj druhý v poradí Jonas Vingegaard z Dánska či Brit Mark Cavendish, ktorý získal zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže.

Pred najprestížnejšími pretekmi to vyzeralo na slovinský súboj Pogačara (UAE-Team Emirates) s Primožom Rogličom (Jumbo-Visma). Práve jeho Pogačar v závere TdF 2020 predstihol, keď v časovke nadobudol vyše 50-sekundový náskok. Roglič tento rok doplatil na pád v 8. etape, po ktorej mal vyše 30-minútové manko na Pogačara a rozhodol sa odstúpiť.

Žltý dres priebežného lídra prebral jeho krajan po Holanďanovi Mathieuovi van der Poelovi. V tom čase mal Pogačar na konte víťazstvo v časovke a cestu za obhajobou následne podporil úspechmi v dvoch horských etapách. "Žltý dres a obhajoba titulu boli pred štartom môj cieľ. Spravil som maximum pre to, aby sa mi to podarilo," povedal Pogačar pre web letour.fr.

Vo veku 22 rokov je najmladší dvojnásobný víťaz Tour de France: "Je neuveriteľné byť znovu na Champs Elysées v žltom drese. Je to iný pocit než vlani, teraz som si to stihol dlhšie vychutnať. Vďaka ľuďom, ktorých mám okolo seba, môžem jazdiť na najvyššej úrovni. Naďalej zostávam motivovaný a teším sa na ďalšie výzvy, ale nemám z toho stres. Užívam si život, tvrdo pracujem a milujem bicyklovanie." Úspech slovinskej cyklistiky podčiarkol 27-ročný Matej Mohorič (Bahrain-Victorious), ktorý vyhral 7. aj 19. etapu.

Mám pocit, akoby som omladol

S 331 bodmi získal zelený dres Cavendish (Deceuninck-QuickStep), ktorý však najmä dosiahol štyri etapové triumfy (najviac zo všetkých) a mal na dosah prekonanie rekordného zápisu Eddyho Merckxa. Tomu sa  zatiaľ "iba" vyrovnal, obaja majú na konte 34 víťazstiev na "Starej dáme".

V bodovacej súťaži bol Brit suverénny, druhého Austrálčana Michaela Matthewsa (BikeExchange) prekonal o 46 bodov. Zelený dres získal po 10 rokoch. Prvýkrát triumfoval v roku 2011, potom prišla éra Slováka Petra Sagana, ktorý z tejto edície musel odstúpiť pred 12. etapou pre zranenie kolena.

Tadej Pogačar a Mark Galéria fotiek (29) Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

"Desať rokov prešlo a ja mám znovu zelený dres. Mám pocit, akoby som omladol. Som späť. Cítil som veľkú podporu tímu, ale aj verejnosti, a to ma hnalo vpred," povedal 36-ročný Cavendish. Ten bol na TdF 2021 zároveň jediný, komu Pogačar nechal niektorý z dresov. Slovinec totiž triumfoval nielen v celkovom poradí, ale aj v súťaži vrchárov (bodkovaný dres) a v poradí jazdcov do 25 rokov (biely dres).

Spokojný je aj Jonas Vingegaard

Druhé miesto v celkovom hodnotení obsadil Vingegaard (Jumbo-Visma). Po odstúpení Rogliča prevzal pozíciu lídra tímu a hoci nezískal ani jeden etapový triumf, dôstojne sekundoval Pogačarovi. Na TdF pritom prišiel ako náhradník za Toma Dumoulina a ešte pred tromi rokmi pracoval v továrni.

"Keby mi niekto pred mesiacom povedal, že na Tour skončím druhý, neveril by som mu. Podľa pôvodného plánu som mal pomáhať Primožovi, ale toho sme stratili už v úvode podujatia. Vďaka tomu som však skúsil jazdiť na seba a som nadšený z toho, ako to vyšlo," dodal Vingegaard.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 29
Viac o téme: Mark Cavendish Richard Carapaz Tadej Pogačar Jonas Vingegaard UAE-Team Emirates
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Tour de France
  • Zdroj: TASR