VIDEO Prerušila hegemóniu Shiffrinovej s Vlhovou: Rakúske slniečko očarilo športový svet

Katharina Liensbergerová sa stala držiteľkou malého krištáľového glóbusu Katharina Liensbergerová sa stala držiteľkou malého krištáľového glóbusu Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

BRATISLAVA – Dolu zasneženými svahmi sa spúšťa so zlatými okuliarmi, širokým úsmevom a túžbou vydať zo seba maximum. Reč je o Katharine Liensbergerovej, kométe poslednej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní a víťazke malého krištáľového glóbusu za slalom.

K lyžiarskej smotánke prvýkrát pričuchla v januári 2016, mala len osemnásť rokov. Už o dva roky neskôr si zo zimnej olympiády v Pjongčangu odniesla striebornú medailu zo súťaže zmiešaných družstiev. Prvé pódiové umiestnenie vo SP dosiahla 8. januára 2019 v domácom stredisku Flachau.

Liensbergerová obsadila tretiu priečku, na najvyššom stupienku stála Petra Vlhová, druhá finišovala Mikaela Shiffrinová. Symbolické.

"Veľmi si užívam, že môžem stáť vedľa dvoch najlepších slalomárok súčasnosti. Vďaka nim viem, kam sa ešte môžem posunúť. Ukazujú mi, že moje výkony nie sú dostatočné. Obdivujem ich. Motivujú ma, aby som sa raz dostala na ich úroveň. Petra a Mikaela nám všetkým ukazujú, čo všetko je v ľudských možnostiach. Pre mňa je nesmierne zaujímavé, že môžem jazdiť v ich ére. Do budúcnosti sú obe pre mňa veľkou výzvou," vyhlásila Katharina Liensbergerová v rozhovore na portáli laola1.at.

Vtedy ešte netušila, že svoje slávne súperky nechá za sebou a vytúžený malý glóbus získa už v pandémiou poznačenej sezóne 2020/2021.

Aby ho sympatická Rakúšanka naozaj mohla zdvihnúť nad hlavu, musela prejsť skutočne náročnou a kľukatou cestou. Proti boli predovšetkým Shiffrinová a Vlhová, dve najdominantnejšie ženy v ostatných rokoch. Ich hegemónia trvala vyše tisíc dní, počas ktorých ovládli 28 slalomov SP (Mikaela 19, Petra 9) a zdalo sa nemožné, aby sa k nim niekto mohol čo i len priblížiť. 

Až v závere lanského roka uspela Švajčiarka Michelle Gisinová a v posledných dvoch slalomoch sezóny aj Katharina Liensbergerová.

Splnil sa mi krásny sen

Pre rodáčku z Feldkirchu to boli premiérové víťazstvá v pretekoch Svetového pohára, to záverečné z finále v Lenzerheide navyše znamenalo aj zisk malého glóbusu, ktorý "vyfúkla" Petre Vlhovej.

Najlepšia slovenská športovkyňa sa sústredila hlavne na dosiahnutie tej najcennejšej trofeje vo svete alpského lyžovania. Pochopiteľne, zaujímal ju aj malý krištáľový glóbus za slalom, ale v závere sezóny stratila dych, čo v parádnej forme lyžujúca Liensbergerová bez váhania využila a dosiahla najcennejší úspech vo svojej kariére.

"Pred sezónou som si dala cieľ, že zabojujem o niektorú z medailí na MS a pokúsim sa zaútočiť na malý krištáľový glóbus v slalome," priznala Liensbergerová. "Prežívam najlepšie obdobie kariéry," radovala sa po skončení sezóny, v ktorej dosiahla všetko, čo si zaumienila.

"Splnil sa mi krásny sen. Prešla som dlhú cestu. Každý jej detail je veľmi cenný. Potrebovala som všetko – tvrdú prácu, vášeň, lásku, entuziazmus, radosť i silu. Výsledkom je, že som najlepšou slalomárkou sezóny," napísala v statuse na sociálnej sieti.

Okrem prvenstva v hodnotení najtočivejšej disciplíny, zažiarila aj na majstrovstvách sveta v talianskej Cortine d'Ampezzo, kde získala zlato v slalome i paralelnom obrovskom slalome (spoločne s domácou pretekárkou Martou Bassinovou) a bronz v klasickom obrovskom slalome.

Na suverénnu Liensbergerovú nemali ani dlhoročné kráľovné alpského lyžovania. "Gratulujem jej, ukázala obrovskú túžbu uspieť," uviedla Mikaela Shiffrinová na tlačovej konferencii po slalome v Cortine. "Na zlato to dnes nebolo, Katharina je veľmi silná," pridala sa strieborná Vlhová.

Vynikajúcu formu prezentovala taktiež v kolotoči SP. Len raz nebola počas celej sezóny na pódiu, ale aj vtedy schmatla 50 bodov za štvrtú priečku. "Po pretekoch v Jasnej sa môj sen takmer rozplynul, pretože som vôbec prvýkrát nestála na stupňoch víťazov," povedala pre portál Skiracing.

Slalom pod Chopkom však bol len výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Liensbergerová preukázala najväčšiu konzistentnosť výkonov, lyžovala neustále lepšie a lepšie a jej brilantnú techniku obdivovali fanúšikovia i lyžiarski experti. Celkovo zaknihovala dve prvé, štyri druhé a dve tretie miesta.

Petra Vlhová, Katharina Liensbergerová Galéria fotiek (23) Zdroj: SITA/AP - Giovanni Auletta

Príklad pre novú generáciu

Vo švédskom Aare nadelila Mikaele Shiffrinovej 72 stotín sekundy a v Lenzerheide dokonca 1,24 s. Tak, ako dlhé roky valcovala americká superhviezda, to v závere minulej sezóny dokázala stále iba dvadsaťštyriročná zjazdárka spod Álp.

Zlomila tak neuveriteľné rakúske prekliatie, ktoré trvalo od 30. novembra 2014, kedy v slalome v americkom Aspene uspela Nicole Hospová. Okrem toho ukončila aj ďalšiu čiernu sériu, keď nadviazala na legendárnu Marlies Schildovú, ktorá v roku 2012 ako posledná Rakúšanka získala malý glóbus za celkový triumf vo Svetovom pohári v slalome.

Liensbergerová nazbierala v slalome dohromady 690 bodov, Shiffrinová na ňu stratila 35 a Vlhová 38 bodov.

"Lyžuje výborne, mentálne je veľmi silná," povedala Shiffrinová počas februárového svetového šampionátu v Cortine. "Je skutočne motivovaná a je skvelé vidieť ju takto lyžovať. Je príkladom pre novú generáciu," dodala víťazka 69 pretekov Svetového pohára.

 

Aj Petra Vlhová si veľmi dobre uvedomuje, že konkurencia nespí a k najnebezpečnejším súperkám patrí aj Katharina Liensbergerová. "Niektoré moje súperky sa v poslednom čase výrazne zlepšili. Sú pre mňa veľkou konkurenciou vrátane Kathariny, ktorá je tiež veľmi rýchla. Neustále musím atakovať svoj limit, aby som bola úspešná," nechala sa počuť majsterka sveta v obrovskom slalome z roku 2019.

"Boli to určite Mika (Shiffrinová) a Petra (Vlhová), ktoré ma tlačili ešte viac, aby som našla svoju vlastnú cestu na vrchol," zneli Liensbergerovej slová po dosiahnutí životného výsledku.

Prioritou bude slalom

Rakúšanka si počas krátkeho voľna oddýchla, načerpala nové sily a už sa nemôže dočkať nasledujúcej sezóny, v ktorej ju čaká obhajoba prvenstva v slalome, olympiáda v Pekingu, ale aj niekoľko štartov v rýchlostných disciplínach. "Slalom bude mojou prioritou. Viem, že sa musím zlepšovať, pretože bude náročné udržať sa medzi najlepšími na svete, ale páči sa mi tento nový druh výzvy. Teším sa na nasledujúcu sezónu."

Petra Vlhová a gratulujúca Galéria fotiek (23) Zdroj: Profimedia

Liensbergerová si je istá, že sa môže posúvať aj v obrovskom slalome, v ktorom zažiarila už počas šampionátu v Cortine, keď za víťaznou Larou Gutovou-Behramiovou zaostala len o deväť stotiniek sekundy. V celkovom hodnotení SP jej v najtechnickejšej disciplíne patrila solídna deviata priečka.

"Zdokonaliť sa chcem v obrovskom slalome, aby som jazdila dôslednejšie, bezpečnejšie a vytvárala viac energie vo všetkých zákrutách na rôznych druhoch snehu. Chcem sa zamerať na zlepšenie stability a obratnosti, ale taktiež na získanie väčšej sily do zákrut a presnosti v mojej línii," dodala k svojim plánom pred sezónou 2021/2022, v ktorej bude opäť spolupracovať s dodávateľom lyží a lyžiarskeho materiálu Rossignol. S francúzskou značkou predĺžila kontrakt do roku 2024.

Celý môj život som chcela vyhrávať

Liensbergerová bola podľa vlastných slov odjakživa víťazný typ. Ako to v prípade tých najväčších športovcov býva zvykom, aj ona je športový multitalent. Okrem lyžovania sa venovala aj gymnastike či tancu. Navyše je milovníčkou klasickej hudby a hrá dokonca aj na harfu.

Ako malé dieťa mala sen, že jedného dňa bude lietať. To sa jej splnilo. Minulou sezónou preletela ako víchor a je zrejmé, že vrchol kariéry má ešte len pred sebou.

"Celý môj život som chcela vyhrávať. Už ako malé dieťa, nech som robila čokoľvek, chcela som to robiť výborne a najlepšie ako dokážem. Moja mama chcela, aby som si užívala život. Ja som si ale nechcela len užívať. Lyžovanie som milovala najviac zo všetkého a bolo nemožné, aby som sa venovala aj inému športu. Koncentrovala som sa len na to. Robila som všetko pre to, aby som sa zlepšovala. Zbožňujem prekonávať samú seba, byť každý deň rýchlejšia. Je to môj život."

Katharina Liensbergerová Galéria fotiek (23) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Útla Rakúšanka má na svojom instagrame uvedené: "Lyžuj rýchlo, rob to, čo máš rád, nechaj, aby sa ti splnili tvoje sny a uvidíš, že všetko je možné."

"Dosť to vystihuje moju uplynulú sezónu, pretože som dosiahla oveľa viac, ako som si predtým dokázala predstaviť," odpovedala Liensbergerová na serveri Ski Racing Media na otázku o jej profile na Instagrame. "S mojím tímom sme odviedli neuveriteľnú prácu. Ten pocit, keď som držala malý krištáľový glóbus v mojich rukách, bol úžasný a ohromujúci."

"Každý deň sa môžete učiť, zdokonaľovať a robiť to len pre seba - to je život, ktorý sa mi páči," povedala pre Skiracing.

"Nikdy neviete dopredu, ako sa to skončí. Všetko, čo môžete urobiť, je dať zo seba maximum pre to, čo chcete. Nie je to výsledok, ktorý robí prácu na lyžiach skvelou. Je to vlastne celá tá cesta, ktorá vedie k nemu."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 23
Viac o téme: Marlies Schildová Petra Vlhová Wendy Holdenerová Mikaela Shiffrinová Michelle Gisinová Marta Bassinová Katharina Liensbergerová Nicole Hospová Lara Gutová Behramiová
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • VIDEO: Twitter/Eurosport UK; Facebook/Liensberger Katharina
  • Zdroj: Športky