Číslo, z ktorého sa zatočí hlava: Phelps je suverénne najúspešnejší olympionik všetkých čias

Michael PhelpsMichael Phelps Zdroj: SITA/AP/Lee Jin-man

TOKIO - Fenomenálny americký plavec Michael Phelps je suverénne najúspešnejší olympionik všetkých čias. Medailovú tabuľku top športovcov novovekých OH (1896-2016) vedie jednoznačne so ziskom 28 cenných kovov, z toho 23 má zlatý lesk.

Phelps zavŕšil svoju úctyhodnú zbierku pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro, kde stál päťkrát na navyššom stupni a pridal jedno striebro. Najviac zažiaril na OH 2008 v Pekingu - získal osem zlatých medailí a prekonal tak famózny rekord svojho krajana Marka Spitza z roku 1972.

Za Phelpsom figuruje v historickom medailovom rebríčku s 18 kovmi (9-5-4) ruská gymnastka Larisa Latyninová, ktorá ako reprezentantka bývalého ZSSR štartovala na OH 1956-1964. Medzi najúspešnejšími je na 14. mieste bývalá československá gymnastka Věra Čáslavská, ktorá má v zbierke sedem zlatých a štyri strieborné medaily.

Do elitnej desiatky prenikol na predchádzajúcej olympiáde v Riu jamajský šprintér Usain Bolt. Po repete svoje zlatého "triple" z Londýna zvýšil svoju bilanciu na osem zlatých. O jedno olympijské prvenstvo dodatočne prišiel po odhalení dopingu jeho krajana Nestu Cartera v štafete na 4x100 m na OH 2008.

V Tokiu sa do top 20 historicky najúspešnejších olympionikov môžu dostať dve americké hviezdy - plavkyňa Katie Ledecká a športová gymnastika Simone Bilesová. Na predchádzajúcich OH v Riu si obe pripísali na konto štyri zlaté medaily a aj v japonskej metropole figurujú vo svojich disciplínach medzi najvážnejšími adeptkami na stupne víťazov.

Viac o téme: Michael Phelps Usain Bolt Věra Čáslavská Katie Ledecká Larisa Latyninová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR