Zrušenie olympiády v hodine dvanástej? Šéf organizačného výboru to nevylučuje!

Toširó MutóToširó Mutó Zdroj: SITA/AP/ehrouz Mehri

TOKIO - V Japonsku sa zdvíha vlna kritiky, podľa ktorej je organizácia masového podujatia v čase pandémie koronavírusu a zavedenia núdzového stavu v krajine priveľké riziko. Do Tokia v týchto dňoch prúdia tisícky zahraničných športovcov, pracovníkov médií a ďalších účastníkov.

Členovia všetkých výprav na olympijských hrách v Tokiu (23. júla až 8. augusta) podstupujú denné testovanie na ochorenie COVID-19. Športovci, tréneri, lekári či maséri dostali pri príchode do olympijskej dediny fľaštičky, do ktorých zbierajú sliny a tie potom putujú na antigénové testovanie.

"Svet čelí veľkým ťažkostiam,“ povedal japonský premiér členom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v pondelok za zatvorenými dverami v päťhviezdičkovom hoteli v Tokiu. "Zorganizovanie olympiády môže priniesť úspech a toto posolstvo chceme vyslať do celého sveta. Budeme chrániť zdravie a bezpečnosť všetkých účastníkov hier," prisľúbil Suga. Organizátori medzitým informovali, že testy zatiaľ zachytili 71 prípadov koronavírusu.

Šéf organizačného výboru olympiády v Tokiu Toširó Mutó nevylúčil ani zrušenie hier na poslednú možnú chvíľu. "Nevieme predpovedať, čo sa stane s počtom prípadov koronavírusu. Takže budeme pokračovať v diskusiách, ak dôjde k prudkému nárastu prípadov," uviedol Mutó. "Dohodli sme sa, že na základe situácie s koronavírusom opäť zvoláme rokovania piatich strán. V tomto okamihu môžu prípady stúpať alebo klesať, takže v prípade, aká situácia nastane, budeme uvažovať o tom, čo by sme mali robiť," povedal na tlačovej konferencii na margo prípadného zrušenia hier.

Prezident MOV Thomas Bach vyzdvihol skutočnosť, že vďaka spolupráci s Pfizer BioNTech bolo zaočkovaných 85 percent obyvateľov olympijskej dediny a všetci členovia MOV prítomní v Tokiu. "Ak sa niekto nepodrobil vakcinácii, požiadali sme ho, aby do Japonska necestoval. Miliardy ľudí na celom svete tieto hry vítajú a budú ich sledovať. Budú obdivovať Japoncov za to, čo dosiahli. Som presvedčený, že budú odkazom mieru a solidarity v týchto ťažkých časoch," povedal Bach a zdôraznil, že po vlaňajšom odklade nepripadalo zrušenie OH do úvahy: "MOV nikdy neopustí športovcov a nezmarí ich úsilie."

Viac o téme: Tokio Toširo Muto
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: športky, TASR