Marta opäť raz ukázala svoje umenie: Brazília si z Číny spravila trhací kalendár

Brazílčanka Marta dvoma gólmi prispela k triumfu nad ČínouBrazílčanka Marta dvoma gólmi prispela k triumfu nad Čínou Zdroj: SITA/AP/Andre Penner

SAPPORO - Futbalistky Veľkej Británie vstúpili víťazne do olympijského turnaja v Tokiu. V úvodnom zápase v E-skupine zvíťazili v Sappore nad Čile 2:0, dvoma gólmi o tom rozhodla Ellen Whiteová.

Ešte lepší výsledok dosiahli na úvod reprezentantky Brazílie, ktoré zvíťazili v Mijagi nad Čínou 5:0 v F-skupine. Dvoma gólmi k tomu prispela 35-ročná Marta. Šesťnásobná najlepšia hráčka sveta podľa FIFA už má na konte strieborné olympijské medaily z Atén 2004 a Pekingu 2008.

V Tokiu sa v G-skupine zrodil vysoký triumf Švédska nad hráčkami USA 3:0. Aj tento zápas mal dvojgólovú strelkyňu, v oboch polčasoch sa do streleckej listiny zapísala Stina Blacksteniusová.

Holanďanky v druhom dueli skupiny deklasovali Zambiu 10:3. Štyrmi gólmi sa blysla Vivianne Miedemová, v drese afrického tímu zaznamenala hetrik Barbra Bandová.

Futbalistky pokľakli proti rasizmu

Zápasy úvodného dňa ženského futbalového turnaja na olympiáde v Tokiu poznačili protesty proti rasizmu. Hráčky oboch tímov si kľakli pred zápasmi Veľká Británia - Čile (2:0) i Švédsko - USA (3:0).

"Chceli sme všetkým ukázať, že je to stále vážnym problémom," povedala podľa agentúry DPA obrankyňa Veľkej Británie Demi Stokesová. Protesty priamo na trávniku dovolil Medzinárodný olympijský výbor iba tesne pred začiatkom hier.

Protesty pri medailových ceremoniáloch sú naďalej zakázané, nepovoliť ich úplne môžu jednotlivé športové federácie. Medzinárodná futbalová federácia sa tak rozhodla neurobiť.

E-skupina:
Veľká Británia - Čile 2:0 (1:0)
Japonsko - Kanada 1:1 (0:1)


F-skupina:
Čína - Brazília 0:5 (0:2)
Zambia - Holandsko 3:10 (1:6)

G-skupina:
Švédsko - USA 3:0 (1:0)
Austrália - Nový Zéland 2:1 (2:0)

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Brazília Čile USA Švédsko Veľká Británia Čína Marta Ellen Whiteová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR