Spojené štáty si vybrali týchto vlajkonosičov: Prezident Biden sa na ceremoniáli nezúčastní

Americká basketbalistka Sue BirdováAmerická basketbalistka Sue Birdová Zdroj: SITA/Chase Stevens/Las Vegas Review-Journal via AP

TOKIO - Štvornásobná olympijská víťazka v basketbale Sue Birdová a bejzbalista Eddy Alvarez ponesú vlajku USA na otváracom ceremoniáli OH 2020. Za vlajkonosičov ich vybrali kolegovia z amerického olympijského tímu.

Štyridsaťročná Birdová je druhou americkou basketbalistkou, ktorej sa dostalo pocty niesť národnú vlajku pri otvorení OH, prvou bola v Aténach 2004 Dawn Staleyová, súčasná trénerka reprezentantiek USA. "Je to neuveriteľná pocta. Viem, čo to znamená, mala som možnosť sledovať Dawn Staleyovú, keď ju vybrali v roku 2004," citovala agentúra AP Birdovú.

Tridsaťjedenročný Alvarez získal na ZOH 2014 v Soči striebro v rýchlokorčuľovaní, v Tokiu sa predstaví v bejzbale. Vlani debutoval v Major League Baseball (MLB) v drese Miami Marlins, v uplynulej sezóne účinkoval iba v nižšej súťaži. Ak by sa mu podarilo v Tokiu získať cenný kov, stal by sa iba tretím americkým športovcom po Eddiem Eganovi (box, boby) a Lauryn Williamsovej (atletika, boby), ktorý vybojoval medailu na OH i ZOH. Birdová s Alvarezom sú prvou americkou dvojicou, ktorá ponesie vlajku na otváracom ceremoniáli OH, na predošlých hrách boli vlajkonosičmi USA iba jednotlivci.

Otvárací ceremoniál bez amerického prezidenta

Prezident USA Joe Biden sa napokon nezúčastní na piatkovom otváracom ceremoniáli olympijských hier v Tokiu. Americkú delegáciu na OH 2020 povedie jeho manželka Jill Bidenová, prvá dáma Spojených štátov odletela do Japonska v stredu. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová ešte v utorok uviedla, že prezident Joe Biden a prvá dáma sa domnievajú, že je dôležité, aby bola americká delegácia "vedená na najvyššej úrovni". Prvá dáma USA priletí do Japonska vo štvrtok popoludní miestneho času a v krajine vychádzajúceho slnka sa zdrží približne 48 hodín. Po pristátí na leteckej základni Jokota má na programe večeru s japonským premiérom Jošihidom Sugom a jeho manželkou. V piatok ju čaká stretnutie s japonským cisárom Naruhitom a večer sa zúčastní na otváracom ceremoniáli OH.

Situácia sa nelepší, na OH príde výrazne menej delegácií

Tokio v stredu ohlásilo najvyšší prírastok nových infekcií SARS-CoV-2 za uplynulých šesť mesiacov. Dva dni pred začiatkom OH úrady zaznamenali 1832 nových prípadov. V hostiteľskom meste platí výnimočný stav. Agentúra AP pripomenula, že japonská vláda je kritizovaná za to, že uprednostňuje olympiádu pred verejným zdravím. Japonský cisársky palác minulý mesiac uviedol, že samotný cisár Naruhito sa "veľmi obáva", že OH 2020 môžu urýchliť šírenie koronavírusu.

Otvárací ceremoniál OH v Tokiu navštívi výrazne menej oficiálnych štátnych delegácii ako v minulosti. Pre pandémiu koronavírusu sa na slávnosti zúčastnia hostia približne z pätnástich krajín a medzinárodných organizácií. Pre porovnanie, v Riu 2016 sledovalo otvárací ceremoniál 40 zahraničných delegácií.

Viac o téme: Sue Birdová Joe Biden Eddy Alvarez
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR