Zuzana Rehák Štefečeková a Matej Beňuš v Tokiu ponesú slovenskú vlajku: Určite to bude kopa zábavy

Zuzana Rehák - Štefečeková a Matej Beňuš v Tokiu ponesú slovenskú vlajkuZuzana Rehák - Štefečeková a Matej Beňuš v Tokiu ponesú slovenskú vlajku Zdroj: Koláž Športky, TASR/Martin Baumann

TOKIO – Slovenská olympionička Zuzana Rehák Štefečeková sa v piatok predstaví v úlohe vlajkonosičky slovenského tímu na otváracom ceremoniáli OH v Tokiu spolu s kolegom Matejom Beňušom. Oboch olympionikov budú v televízii sledovať aj ich ratolesti, aj preto si chcú túto úlohu užiť o to viac.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zmenil tento rok zaužívanú prax a každá výprava má možnosť vymeniť jedného vlajkonosiča za dvoch, muža a ženu. Rozhodli tak v rámci presadzovania rodovej rovnosti. Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) informoval o menách vlajkonosičov v stredu. "Už mi to behalo v hlave skôr. Videla som, že veľa krajín zverejnilo svojich vlajkonosičov, všeobecne ich bude veľa strelcov. Takže premýšľala som nad tým. Ale hovorila som si, že sa nechám prekvapiť. A buď to vyjde, alebo nie. Teším sa na to," uviedla slovenská strelkyňa.

Presné informácie o tom, ako to na piatkovom slávnostnom podujatí bude vyzerať, však ešte nemá: "Neviem, či si ju budeme podávať, alebo ako to bude, ale s Maťom to bude určite kopa zábavy."

Beňuš si o svojej úlohe zatiaľ zisťoval len praktické informácie. Dodal však, že je na ňu pyšný a sledovať ho bude aj rodina: "Pýtal som sa zatiaľ len na to, kedy je odchod a kedy príchod. Deti to určite budú pozerať aj s manželkou. Tešia sa na to a budú povzbudzovať. Ja mám výhodu, že mám skoro dva metre, tak verím, že slovenská vlajka bude dobre vidieť."

Otvárací ceremoniál je na programe v piatok o 13.00 SELČ a pre protipandemické opatrenia sa tak ako aj celá olympiáda uskutoční bez divákov. "Bez divákov to bude naozaj niečo iné, ale viem, že to bude sledovať celý svet. Deti to budú pozerať aj s babkou," dodala Rehák Štefečeková.

Slovenskí olympionici si už v Tokiu zvykli na život v olympijskej dedine, slovenská strelkyňa uviedla, že čakala horší scenár: "Je to tu super. Obávali sme sa toho, ale až na rúška to je fakt dobré. Myslela som, že to bude viac sterilné, ale inak všetko funguje. Dokonca aj biznis s odznakmi. Dodržiavame rozostupy, ale mala som z toho väčšie obavy."

Horšie to vyzerá na olympijskej strelnici, kde športovcov trápi veľké teplo. "Je to tam fajn, ale je tam enormné teplo. Smiali sme sa, že mi padne na zem kvapka potu a hneď uschne. Ja mám u seba vodu aj chladiaci uterák, behom tej pol hodiny čo trénujeme, sa to dá zniesť. Ale neviem si predstaviť, že by som počas tej polhodiny behala."

Slovenskí športovci obývajú v olympijskej dedine celé poschodie. Pod nimi sú ubytovaní Česi, ktorých v Tokiu trápia pozitívne prípady na koronavírus. Po tom, čo vo štvrtok pozitívne testovali plážovú volejbalistku Markétu Nausch Slukovú stúpol ich počet nakazených na päť. "Pri tomto počte športovcov bolo asi prirodzené, že sa nejaký pozitívny prípad objaví. Ale ja to tak neriešim, lebo nakaziť sa môžem aj doma v obchode. Precestovali sme tento rok už kus sveta, zatiaľ sme zdraví, takže verím, že prídeme zdraví aj domov," uzavrela Rehák Štefečeková.

Viac o téme: Matej Beňuš Zuzana Rehák Štefečeková
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR