VIDEO Šošoni sa cyperského súpera nezľakli: Žilina má v domácej odvete všetko vo vlastných rukách

Apollon v prvom súboji Európskej konferenčnej ligy nestačil na MŠK ŽilinaApollon v prvom súboji Európskej konferenčnej ligy nestačil na MŠK Žilina Zdroj: Twitter Apollon FC/@APOLLONOFFICIAL

LARNACA - Futbalisti MŠK Žilina zvíťazili vo štvrtkovom úvodnom stretnutí 2. predkola Európskej konferenčnej ligy na pôde Apollonu Limassol 3:1. V cyperskej Larnake ich do vedenia už v 5. minúte poslal Dávid Ďuriš, za domácich o 20 minút neskôr vyrovnal Bassel Jradi. Dvojgólovým hrdinom slovenského klubu sa stal Ján Bernát, ktorý dal v nadstavenom čase prvého polčasu víťazný zásah a krátko po zmene strán premenil jedenástku.

Hostia ponúkli minisériou individuálnych chýb hneď na začiatku prvú vážnejšiu príležitosť Apollonu, nepotrestal ich Psychas, ktorý zblízka prestrelil Petrášovu bránku. Domáci vysoko napádali, no nedali si pozor na zadné vrátka, Žilinčania to využili na rýchlu kontru a už v 5. minúte otvorili skóre. Po práci na pravej strane si na kolmicu do šestnástky nabehol Kaprálik, zoči-voči domácemu brankárovi Jovanovičovi ešte prihral úplne voľnému Ďurišovi a ten bez problémov skóroval do odkrytej siete. Limassol svoj štýl hry nezmenil a ohrozoval súperovu defenzívu. Vyrovnania sa dočkal v 25. minúte, keď si Jradi po autovom vhadzovaní vymenil loptu so spoluhráčom, v rohu šestnástky ho nikto nebránil a mal dostatok času zamieriť do vzdialenejšej šibenice, kam parádne zakrútil loptu. V závere prvého dejstva predviedli "šošoni" svoju najlepšiu pasáž v dovtedajšom priebehu a v nadstavenom čase z nej vyťažili aj vedúci zásah, hoci s prispením protivníka. Anang vybojoval loptu a vypálil z diaľky, nepozorný Wellington nechtiac priťukol rovno Bernátovi, ktorý sám z úrovne bieleho bodu prekonal Jovanoviča.

Žiline rovnako vyšiel aj úvod druhého polčasu. Agilný bol Kaprálik, Wellington ho najprv odzbrojil, no v 52. minúte ho už pri prieniku v pokutovom území fauloval Kyriakou. Nariadenú jedenástku s prehľadom premenil Bernát  svojím druhým gólom v zápase zdvojnásobil náskok hostí. Tým sa rysovali aj ďalšie šance, domácej defenzíve zavaril Jibril, ale svoju snahu nedotiahol do úspešného konca. Možnosť na skompletizovanie hetriku mal Bernát, jeho strelu spoza šestnástky s námahou vyrazil Jovanovič. Aj keď už Žilinčania výsledok nezveľadili, dôležité pre nich bolo, že si do domácej odvety vypracovali veľmi nádejnú východiskovú pozíciu. V závere riadneho hracieho času ju dvoma ťažkými zákrokmi uchoval brankár Petráš, ktorý vyrazil pokus Pittasa i následnú dorážku Injgiu z bezprostrednej blízkosti.

Odveta sa odohrá o týždeň 29. júla o 18.45 h na štadióne MŠK. Postupujúci sa v 3. predkole stretne s úspešným z dvojzápasu Hajduk Split - Tobol Kostanaj.

Apollon Limassol - MŠK Žilina 1:3 (1:2)
Góly: 25. Jradi - 45.+1 a 52. Bernát (druhý z 11 m), 5. Ďuriš. Rozhodoval: Luca (San Mar.), ŽK: Panagiotou, Wellington, Injgia - Fazlagič, Bernát, Kiwior, Petráš

Limassol: Jovanovič - Panagiotou, Katelaris, Wellington, Khammas (73. Dabo) - Kyriakou - Markovič (57. Coll), Jradi (84. Papunašvili), Denič - Pittas, Psychas  (46. Injgia)

Žilina: Petráš - Rusnák, Minárik, Kiwior, Anang - Gono (90.+4 Myslovič), Fazlagič, Bernát (80. Slebodník) - Kaprálik (70. Goljan), Jibril (79. Bičachčjan), Ďuriš (90.+4 Sluka)

hlasy po zápase (zdroj: mskzilina.sk):

Pavol Staňo, tréner Žiliny: "Teší ma, že chalani zahrali ako veľmi skúsené mužstvo. Povedali sme si, ako ideme hrať, a na ihrisku sme to aj reálne plnili. Vedeli sme o silných stránkach domácich a tie sa nám do veľkej miery podarilo eliminovať. Rovnako aj ich slabšie stránky sme dokonale využili. Myslím si, že dnes sme podali naozaj veľmi dobrý výkon. Boli sme pripravení presne na tie situácie, ktoré sa nám vyskytli, a aj sme ich využili. Navyše, boli tam ďalšie sľubné brejkové situácie, z ktorých sme mohli pridať aj ďalší gól. V dnešnom zápase plnili chalani úlohy najlepšie, ako sa len dalo. Treba uznať veľkú individuálnu silu domácich, každý jeden hráč bol výborný, predovšetkým v útoku. Dnes sa však ukázalo, že zvíťazili trochu aj taktika a duša našich hráčov. Celý duel sme odjazdili, ukázali sme kvalitu na lopte. Možno to bol aj jeden z najlepších výkonov, aké sme pod mojím vedením predviedli. Verím, že máme dostatočnú kvalitu, nemôžeme podceniť odvetu, stále je to len prvý polčas. Máme to dobre rozohrané, ale kým je lopta v hre, stať sa môže všeličo. Urobíme však pre to, aby sa odveta hrala, tak ako chceme my."

Ján Bernát, autor dvoch gólov Žiliny: "Je to pre nás výborný výsledok, ale my sme si pred zápasom verili, že dokážeme vyhrať. Vedeli sme, že Apollon má kvalitu, no poznali sme aj ich slabé stránky, ktoré sme dnes dokázali aj využiť. Sme z toho veľmi šťastní. Pomohlo nám to isté, čo v prvom stretnutí proti Dile Gori - efektivita. Všetko sú to kvalitní súperi a v takýchto zápasoch rozhodujú detaily, ktoré sme zvládli a využili sme šance. To je najdôležitejšie. Pri druhom góle som mal šťastie, že sa lopta ku mne odrazila po Bensonovej strele. Snažil som sa to trafiť okolo brankára a našťastie to vyšlo. Myslím si, že som hral dobrý duel, veril som si, že penaltu premením, tak som si ju zobral. Som veľmi rád, že som pomohol chalanom a celému tímu k víťazstvu. Celkovo to bol naozaj ťažký súboj, Apollon ukázal aj svoju kvalitu, takže sme siahli na dno našich síl a bojovali sme za Žilinu ako jeden muž. V odvete musíme ísť od nuly, pretože vieme, ako to vyzeralo v Gruzínsku."

Viac o téme: Apollon Limassol MŠK Žilina