VIDEO Naši susedia slávia zisk senzačného cyklistického zlata: Je to neuveriteľné!

Anna Kiesenhoferová so senzačnou zlatou medailouAnna Kiesenhoferová so senzačnou zlatou medailou Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

TOKIO - Rakúska cyklistka Anna Kiesenhoferová senzačne získala zlato na olympijských hrách. V nedeľných cestných pretekoch jednotlivkýň s hromadným štartom zvíťazila po úniku pred Holanďankou Annemiekou van Vleutenovou a Taliankou Elisou Longovou Borghiniovou.

Tridsaťročná Kiesenhoferová dosiahla najväčší úspech v kariére. Trať dlhú 136 km zvládla za 3:52:45 hodiny, pred druhou Van Vleutenovou mala v cieli náskok 1:15 minúty.

Profil ženských pretekov kopíroval mužskú trať, no chýbali stúpania na hory Fudži, Mikuni Pass či Kagasoka Pass. Ženy aj bez toho však museli nastúpať asi 2500 výškových metrov.

Už v úvode sa osamostatnila na čele pätica jazdkýň, medzi nimi aj Kiesenhoferová. Na pelotón si postupne vytvorili niekoľkominútový náskok. Asi 66 km pred cieľom došlo k pádu, do ktorého sa zaplietla aj van Vleutenová. Kiesenhoferová sa približne 40 km pred koncom osamostatnila a pred posledným kolom mala štvorminútový náskok, ktorý pretavila až do zlatého konca. Nechala tak za sebou všetky zástupkyne favorizovaných Holanďaniek.

"Je to neuveriteľné, stále sa sama seba pýtam, či je to naozaj pravda. Plánovala som útok hneď od kilometru nula a bola som rada, že sa mi podarilo byť v úniku, pretože nie som príliš dobrá pri jazde v pelotóne. Vo vedúcej skupine sme dobre spolupracovali a potom som si uvedomila, že som v nej najsilnejšia. Napokon som pracovala na čele už iba sama a až do cieľa mi to pripadalo ako časovka," povedala pre agentúru APA víťazná Rakúšanka.

Anna Kiesenhoferová (v strede) Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

výsledky: 1. Anna Kiesenhoferová (Rak.) 3:52:45 h, 2. Annemiek van Vleutenová (Hol.) +1:15 min, 3. Elisa Longová Borghiniová (Tal.) +1:29, 4. Lotte Kopecká (Belg.) +1:39, 5. Marianne Vosová (Hol.), 6. Lisa Brennauerová (Nem.), 7. Coryn Riverová (USA), 8. Marta Cavalliová (Tal.), 9. Olga Zabelinská (Uzbek.), 10. Cecilie Uttrupová Ludwigová (Dán.) všetky +1:46

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8
Viac o téme: Anna Kiesenhoferová
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Eurosport
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy