Český mladík (20) prežíva rozprávkové týždne: Životná šanca a láska s grandslamovou víťazkou

Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková v Ariake Tennis Center v TokiuTomáš Macháč a Kateřina Siniaková v Ariake Tennis Center v Tokiu Zdroj: SITA/AP/David Goldman

TOKIO - Čeksý tenista Tomáš Macháč prežíva rozprávkové týždne. Na poslednú chvíľu sa dostal do olympijského turnaja, šancu v Tokiu využil výhrou v prvom kole, ku ktorej mu tlieskala v hľadisku priateľka - singlistka a elitná deblistka Kateřina Siniaková.

Dvadsaťročný Macháč sa dostal na olympiádu vďaka prerozdeľovaniu neobsadených miest a rokovaniam Českého tenisového zväzu s Medzinárodnou tenisovou federáciou. Ponuku hrať turnaj pod piatimi kruhmi začiatkom júla prijal okamžite, pretože olympiáda je pre neho výnimočná.

"Keď budem zdravý a hrať kvalitný tenis, tak môžem odohrať štyridsať grandslamov, čo je desať rokov," zmienil turnaje veľkej štvorky, hlavné tenisové výzvy. "Ale olympiádu si môžem zahrať tak trikrát maximálne, myslím. Tento turnaj beriem mimoriadne vážne. Som rád, že to takto dopadlo, trošku so šťastím, ale veľmi si vážim, že tu som," vyhlásil.

Vo večernom súboji porazil za dve a pol hodiny 6:7 a dvakrát 6:4 Portugalčana Joaa Sousu. Napodobnil tak favorizované české hráčky, ktoré vyhrali v 1. kole všetky štyri zápasy dvojhier aj dve vo štvorhrách. "Som rád, že som sa k nim pridal," povedal Macháč.

Šanca je malá, ale nie je to nereálne

Nabudúce skúsi zaskočiť favorizovaného Argentínčana Diega Schwatzmana. A existuje možnosť, že by so Siniakovou hrali zmiešanú štvorhru, čo sa rozhodne v utorok. "Zapísaní sme. Prvý krok sme urobili," uviedla tretia deblistka sveta Siniaková. Do mixu sa dostane šestnásť párov s najlepším súčtom rebríčkov. "Šanca je malá, ale nie je to nereálne," dodal Macháč, 145. hráč rebríčka dvojhry ATP.

Kateřina Siniaková počas tréningu Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/David Goldman

Zmiešanú štvorhru ešte nehral, ​​ale verí, že by sa Siniakovou mohli aj útočiť na stupne víťazov. "V úvodzovkách stačí vyhrať dva zápasy a hráme dva zápasy o medailu. Je to debl a ešte zmiešaný, tam sa môže stať čokoľvek. Reálna šanca na medailu oproti singlu je väčšia," uviedol.

Obaja prežívajú olympijskú premiéru umocnenú spoločným vzťahom. "Málo športovcov zažije niečo podobné. Program je nabitý a úplne sa nestretávame, ale je to fajn. Môžeme si fandiť, ​​ideme spolu na jedlo," prezradila Siniaková. "Je super tu mať niekoho blízkeho. Na tour sa vídame málo, takže som rád, že to takto dopadlo. Trávime spolu voľno," povedal Macháč.

Úspešný zberateľ odznakov

Ako bonus je Macháč v olympijskej dedine úspešným zberateľom odznakov ostatných výprav. "Mám ich asi sedemdesiatpäť alebo osemdesiat. Už stretávam štáty, ktoré mám. Teraz už to bude ťažké (rozšíriť)," povedal berounský rodák. "Mám to rád, pretože si myslím, že keď tá možnosť je, tak je to dobré sa aj vidieť s niekým z iného štátu a prehodiť pár slov," uviedol.

Viac o téme: Kateřina Siniaková Tomáš Macháč
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy