VIDEO Hrozivý pád Van der Poela na olympiáde v Tokiu: Sen o medaile sa rozplynul!

Mathieu Van der Poel utrpel hrozivý pádMathieu Van der Poel utrpel hrozivý pád Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

TOKIO - Český cyklista Ondřej Cink nedokončil nádejne rozbehnuté olympijské preteky v cross country horských bicyklov. V šiestom zo siedmich celých okruhov ho krátko po tom, čo sa prepracoval na priebežné tretie miesto, vyradil z boja o medaily prasknutý ráfik zadného kolesa a defekt. Obrovské problémy mal aj holandský velikán a jeden z hlavných favoritov Mathieu van der Poel.

Preteky vyhral Brit Thomas Pidcock, ktorý úspešne kombinuje horské bicykle s cestou a cyklokrosom, pred "čistokrvnými" bikermi Švajčiarom Mathiasom Flückigerom a Španielom Davidom Valerom. Držiteľ kompletnej zbierky olympijských medailí a obhajca prvenstva z Ria de Janeiro Švajčiar Nino Schurter sa musel uspokojiť so štvrtým miestom.

Českému favoritovi neprialo šťastie

"Veľmi ma to mrzí," vravel smutne Cink novinárom, zatiaľ čo sa medailisti o pár metrov ďalej tešili na stupňoch víťazov. Český cyklista cítil, že by medzi nimi mohol stáť. "Bol som pripravený na sto percent. Preteky vyzerali dobre. Neprialo mi šťastie, ale výkon bol super. Holt, patrí to k športu. Keď som videl výsledky, tak si myslím, že by som to tretie miesto dal," ľutoval.

Podobne ako jediný Čech v štartovom poli a zároveň veľká medailova nádej Cink dopadol favorizovaný Holanďan Mathieu van der Poel. Hneď v prvom kole po skoku spadol, do pretekov sa síce ešte vrátil, ale nakoniec vzdal.

Tridsaťročný Cink, ktorý pri predchádzajúcich dvoch štartoch pod piatimi kruhmi došiel v rokoch 2012 a 2016 zhodne štrnásty, sa spočiatku pohyboval tesne za prvou desiatkou, keď ho pribrzdil Francúz Jordan Sarre. Mal ale len minimálnu stratu a čoskoro sa do elitnej desiatky dostal. "Samozrejme na tejto trati to chcelo byť po štarte trošku viac vpredu, ale úplne zlú pozíciu som nemal. Hrozne sa to naťahovalo v zjazdoch," popisoval Cink vývoj.

Ťažký pád veľkého ašpiranta na zlato

Po desiatich minútach z takmer hodinu a pol dlhých pretekov mal ťažký pád na jednom z terénnych skokov vo vedúcej skupine idúci Van der Poel. Chvíľu sedel s bolestivou grimasou beznádejne vedľa svojho bicykla, potom sa ale rozhodol pokračovať, hoci mal na 35. mieste minútové manko. Postupne sa veľký ašpirant na zlato prepracoval až do prvej pätnástky, ale nakoniec preteky predsa len vzdal.

Mathieu Van der Poel Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

V tú chvíľu udával tempo na čele pri svojej štvrtej olympijskej účasti Schurter, s ním sa držali Flückiger a Pidcock, čoskoro sa k nim dotiahol aj Novozélanďan Anton Cooper. Po druhom celom okruhu bol Cink deviaty, ale v ďalších metroch sa rýchlo posunul na piatu priečku.

Keď potom vedúce kvarteto na konci tretieho kola v cieľovej rovinke taktizovalo, Cink to využil a na lídrov sa dotiahol, lenže Pidcock sa znovu oprel do pedálov a všetci štyria zase českému cyklistovi unikli. 

Pidcock, ktorý v piatok oslávi ešte len 22. narodeniny, sa potom odtrhol, najbližšie sa za ním držal Flückiger. Švajčiar však v piatom kole chyboval pri jednom z výjazdov a jeho manko, ktoré sa pohybovalo okolo šesť sekúnd, sa razom zdvojnásobilo.

Pidcock si s prehľadom došiel pre zlato. Flückiger dorazil 20 sekúnd po ňom, súboj o bronz nakoniec vyznel najlepšie pre Valera.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 18
Viac o téme: Horská cyklistika Nino Schurter Ondřej Cink Mathieu van der Poel Thomas Pidcock Mathias Flückiger David Valero
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Facebook/Eurosport
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy