Česko oslavuje prvú medailu v Tokiu: Najlepší výkon v najdôležitejšom momente kariéry

Český vodný slalomár Lukáš RohanČeský vodný slalomár Lukáš Rohan Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

TOKIO - Kanoistu Lukáša Rohana pred olympijským finále nabudil film Hokejový zázrak, ktorý rozpráva o prekvapivej ceste amerických hokejistov ku zlatej olympijskej medaile v roku 1980 v Lake Placid. Sám si dnes došiel pre striebro, hoci nepatril k najväčším favoritom na medailu. Vlani síce získal striebro na majstrovstvách Európy, ale to sa kvôli koronavírusu nezišla najsilnejšia konkurencia.

Dnes si pustil obľúbený príhovor vtedajšieho trénera hokejovej reprezentácie USA. "Herb Brooks ma naozaj namotivoval. Celý ten film je môj obľúbený. Keď tam hovorí v šatni pred tými outsidermi, keď idú hrať so Sovietmi, tak sa do tej role vždy dokážem vcítiť. Ja som bol tiež outsider a mne tá rola vyhovuje. Dúfam, že si ju ešte chvíľu podržím," zveril sa novopečený strieborný olympijský medailista.

Z majstrovstiev sveta má zatiaľ len dve 26. miesta, ale po dnešnom úspechu už za outsidera považovaný nebude. "Možno si nájdem iný film," poznamenal. Ešte viac než striebro ho hrialo vedomie, že sa mu finálová jazda mimoriadne podarila napriek dotyku na štvrtej bránke. "Nevzdal som to a išiel som ďalej. Plával som zo všetkých síl a som úplne nadšený," radoval sa.

Český vodný slalomár Lukáš Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

V boji o cenné kovy išiel vabank. "Spolu s Honzom Mühlfeitom, mojim kamarátom a koučom, sme už niekoľko týždňov dopredu riešili tento deň, ako sa na neho pripraviť, ako si na neho nastaviť hlavu. A dopredu sme sa dohovorili, že je úplne jedno, či budem štvrtý alebo desiaty, ale chcem do jazdy ísť s tým, že budem riskovať. A keď sa to nepodarí, to je život, to sa jednoducho stáva. Ale nechcel som dôjsť do cieľa a povedať si, že som išiel na istotu, aby som to povedal slušne. To bol môj problém hlavne v minulosti, teraz som fakt išiel na riziko a vyšlo mi to," priznal. 

Tušil, že traja kanoisti, ktorí ešte ešte zostali na štarte, by ho nemuseli poraziť. Hlavne nechcel skončiť štvrtý ako pred piatimi rokmi v Riu kanoista Vítězslav Gebas, ktorého vtedy viedol Rohanov otec. "Som veľmi rád, že som to takto trochu vrátil aj za Víťů Gebasa. Tá medaila je aj pre neho a pre všetkých, čo mi fandili. Dodali mi obrovskú motiváciu a chuť, aby som sa im ukázal aspoň takto na diaľku a cez kamery," uviedol víťaz júnových pretekov Svetového pohára v Prahe.

Zmes nadšenia a adrenalínu

Po medailovom ceremoniáli na neho doliehala únava. "Teraz sa to mieša s nadšením a adrenalínom. Myslím, že to na mňa padne až večer, pretože tento deň bude asi ešte dlhý," uznal.

Ako olympijský medailista zrejme nebude mať dlhý len tento deň. "Ja pozornosť nevyhľadávam, v tom sa asi veľmi nebudem meniť, ale ani s ňou nemám problém. Rozhodne sa viac teším, až budem v Česku s kamarátmi, než že tu budem v centre pozornosti," povedal. Nerád by zvyšok leta strávil besedami. "Ja si plánujem, že budem liezť po skalách celé leto," smial sa. Navyše ani sezona vodného slalomu sa olympiádou nekončí. "Máme Svetové poháre a majstrovstvá sveta a minimálne na majstrovstvách sveta by som chcel štartovať. Ale ťažko teraz plánovať," doplnil.

Český vodný slalomár Lukáš Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

Kolegom bude skôr fandiť než radiť. "To sú takí pretekári, že veľmi dobre vedia, čo majú urobiť. Ale keby niečo potrebovali, tak som im samozrejme k dispozícii. Teraz tu budem ten najväčší fanúšik a som tu len pre nich," plánoval. Ziskom striebornej medaily nadviazal na svojho otca a trénera Jiřího, ktorý bol druhý na olympijských hrách v Barcelone 1992 a Atlante 1996 na deblkanoe spoločne s Miroslavom Šimkom.

Olympijské zlato ešte v rodine nemajú, ďalšiu šancu môže mať dvadsaťšesťročný Rohan v Paríži 2024. "Príde mi, že možno máme také malé olympijské prekliatie, ktoré mi teda momentálne vôbec nevadí. Ale úprimne fakt neviem, čo budem robiť budúci týždeň, takže hovoriť o tom, čo bude za tri roky, by bolo nemiestne," dodal.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Vodný slalom Sideris Tasiadis Benjamin Savšek Lukáš Rohan
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy