VIDEO Dokázala to aj s nefunkčnou slezinou: Veľký návrat bojovníčky až na olympijský trón!

Jolanda Neffová a jej víťazné oslavyJolanda Neffová a jej víťazné oslavy Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

TOKIO - Veľký návrat na výslnie po veľmi dlhej ceste má za sebou cyklistická hviezda Jolanda Neffová.

Vždy usmievavá a dobre naladená Švajčiarka si prežila svoje, keď v decembri 2019 pred vianočnými sviatkami počas prechádzky na bajku v Severnej Karolíne spadla vo vysokej rýchlosti a skončila v hromade konárov. Nasledovala cesta záchrankou do nemocnice kvôli vnútornému krvácaniu v slezine a dlhá doba rekonvalescencie. Formu do olympijského Tokia ale dokázala načasovať dokonale a odmenou je jej zlatá medaila z cross country.

Jolanda Neffová a jej Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

Dvadsaťosemročná Neffová pridala práve v roku 2019 k titulu svetovej šampiónky v cross country ešte ďalšiu cennú individuálnu medailu, keď si vyjazdila na majstrovstvách sveta striebro. S blížiacim sa novým rokom však mala úplne iné starosti. Okrem sleziny mala poranené aj pľúca a zlomené rebro. O slezinu takmer prišla, keď chcel lekársky tím touto cestou zabrániť masívnemu vnútornému krvácaniu.

Všetko vtedy nakoniec vyriešila tzv. Embolizácia, kedy lekári poranené krvné cievy sleziny upchali cez nožnú tepnu a krvácanie tým zastavili. Pre imunitný systém dôležitá slezina vtedy Neffovej zostala, hoci nefunkčná. Jej kariéru to však neohrozilo. A pred sebou mala sen o veľkom triumfe.

Odklad hier kvôli boju s koronavírusom jej dal dostatočný priestor na prípravu, aby vylepšila šieste miesto z Ria de Janeiro, ktoré opúšťala sklamaná. Tentoraz slávila triumf. A fantastickým výkonom na náročnej trati v neľahkých klimatických podmienkach nenechala nikoho na pochybách, že je definitívne späť vo svojej najlepšej forme.

"Vedela som, že to bude naozaj veľmi ťažký a tvrdý závod. Na trati boli strmé výjazdy a tie podmienky boli vážne náročné. Naviac sa ešte dnes ráno zmenili s dažďom. Mali sme ale ešte hodinu času, aby sme si na ne privykli," povedala Neffová na tlačovej konferencii.

Zlaté opojenie pre ňu muselo byť o to väčšie vzhľadom na problémy, ktorými si v období medzi olympiádami prešla. "Je to niečo úžasné. Teraz len dúfam, že sa v nejaký moment neprebudím a nezistím, že to bol iba sen. Mojím cieľom pre dnešok bolo si to na trati poriadne užiť. A to sa mi tiež podarilo," vyhlásila Neffová.

"Po celé preteky sa mi darilo držať dobrý rytmus, všetky technické sekcie som navyše zvládla prejsť úplne perfektne. Boli to naozaj veľmi dobré preteky s neskutočným výsledkom pre celý náš tím," pripomenula Neffová striebro a bronz krajaniek Siny Freiovej a Lindy Indergandovej. 

"Niekto mi pred pretekmi povedal, že nech vyhrá ktokoľvek, bude tým skutočným a zaslúženým šampiónom, pretože tento závod vyžadoval um naozaj dobre riadiť svoj bicykel - bola potrebná dobrá technika, ale potrebovali ste k úspechu aj všetko ostatné," pripomenula Neffová. "Som neskutočne šťastná, že som vyhrala v tento deň a na tejto trati. Po odložení olympiády o rok sme robili absolútne všetko práve pre tento závod," dodala.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Jolanda Neffová
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy