Finále jednoznačnou záležitosťou pre čínske veslárky, Rumunsko a Austrália taktiež oslavujú zlato

Kvarteto čínskych veslárok (v popredí) v párovej štvorke v zložení Jün-sia Čchen, Ling Čang, Jang Liou, Siao-tchung Cchuej pózujú so zlatými medailami po triumfe v stredajšom A-fináleKvarteto čínskych veslárok (v popredí) v párovej štvorke v zložení Jün-sia Čchen, Ling Čang, Jang Liou, Siao-tchung Cchuej pózujú so zlatými medailami po triumfe v stredajšom A-finále Zdroj: TASR/AP/Darron Cummings

TOKIO - Rumunské veslárky Ancuta Bodnarová a Simona Radisová získali na OH 2020 v Tokiu zlaté medaily v dvojskife žien. V úvodnom stredajšom veslárskom finále zvíťazili suverénne pred reprezentantkami Nového Zélandu, bronz získali Holanďanky.

Favorizované víťazky dominovali od úvodných metrov a bez problémov zvíťazili v novom najlepšom olympijskom čase 6:41,03 minúty. V tejto disciplíne je to pre Rumunsko prvé zlato od roku 1984. Striebro si vybojovali Brooke Donoghueová a Hannah Osborneová z Nového Zélandu s odstupom takmer štyroch sekúnd, bronz Holanďanky Roos de Jongová a Lisa Scheenaardová (+4,70). Súťaž dvojskifov sa mala konať v utorok, ale pre nepriaznivé počasie ju odložili na stredu.

Rumunské veslárky Ancuta Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Lee Jin-man

Austrálske veslárky získali na OH 2020 v Tokiu zlaté medaily vo štvorke žien v najlepšom olympijskom čase histórie. V stredajšom A-finále zvíťazili pred reprezentantkami Holandska, bronz získali Írky.
Austrálske kvarteto Lucy Stephanová, Rosemary Popová, Jessica Morrisonová, Annabelle McIntyreová dosiahlo na rýchlej morskej vode na kanáli Sea Forest ďalšie olympijské maximum 6:15,37 minúty. O zlato bojovali od úvodu len s Holanďankami, v závere mali viac síl a uspeli o 0,34 sekundy. Írky zviedli úspešný súboj o bronz s Britkami.

Kvarteto austrálskych veslárok v Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Lee Jin-man

Čínske veslárky získali na OH 2020 v Tokiu zlaté medaily v párovej štvorke. V stredajšom A-finále zvíťazili v ďalšom najlepšom olympijskom čase a novom svetovom rekorde pred reprezentantkami Poľska (+6,23 s), tretie skončili Austrálčanky (+6,95). Čínska posádka v zložení Jün-sia Čchen, Ling Čang, Jang Liou, Siao-tchung Cchuej prekonala doterajšie olympijské maximum svojich krajaniek z Pekingu 2008 o 6,70 sekundy a svetové maximum nemeckého kvarteta z augusta 2014 o 1,71 sekundy.
Finále bolo jednoznačnou záležitosťou, Číňanky viedli na všetkých medzičasoch od štartu po cieľ.