Krásny príbeh a odkaz pre celý svet: Reprezentantka tímu utečencov si získala srdcia fanúšikov

Masomah Ali Zadaová
Masomah Ali Zadaová Zdroj: Profimedia

TOKIO - Svoju prvú časovku a rovno na olympijských hrách absolvovala afganská cyklistka Masomah Ali Zadaová, reprezentujúca v Tokiu tím utečencov. Na 22 kilometrov dlhej trati došla beznádejne posledná so stratou takmer 14 minút na víťaznú Holanďanku Annemieke van Vleutenovú. Napriek tomu sa v cieli radovala.

"To bolo také, také úžasné. Drela som na to. Snažila som sa zúročiť všetko to odriekanie a mám radosť, že som to dokázala," opisovala s úsmevom na tvári na motoristickej dráhe Fudži.

Preteky išla v elastickom oblečení, ktoré ju zakrývalo od hlavy až po päty. Pod prilbou mala navyše šatku. "Je to moja voľba. Je dôležité, aby ľudia rešpektovali, čo si ženy vyberú. Môžu nosiť, čo im vyhovuje," vyhlásila.

Svoj štart v Tokiu brala aj ako misiu a súčasť boja za práva žien. Tiež chcela upozorniť na situáciu utečencov. "Vyslať odkaz o nádeji a mieri pre 82 miliónov ľudí, ktorí museli z rôznych dôvodov opustiť svoje krajiny," uviedla rodáčka z Kábulu, kde tiež začínala s cyklistikou vďaka podpore svojho otca. Keď jazdila bez sprievodu po uliciach, občas po nej vraj začali lietať kamene.

"Aj keď boli všetci proti mne, otec bol jediný, ktorý stál za mnou. Keď som chcela prestať, hovoril mi, že mám niečo, v čom musím pokračovať," opisovala dvadsaťpäťročná cyklistka, ktorej k účasti v Tokiu pomohlo aj olympijské štipendium a dvojmesačný tréning vo Švajčiarsku financovaný medzinárodnou úniou UCI.

Chce stavať mosty a pomáhať ľuďom

V roku 2016 odišla pretekať do Francúzska, kde sa objavila v dokumente, v ktorom hovorila o svojich ťažkostiach v rodnej krajine. V Európe požiadala o azyl a teraz študuje stavebné inžinierstvo v Lille. Jej ďalší životný cieľ sa netýka športu. "Chcela by som v Afganistane stavať mosty a pomáhať ľuďom. Necítim k mojej krajine žiadnu nenávisť. Je tam veľa problémov a diskriminácie, ale milujem Afganistan. Snáď tam raz zavládne mier a uvidíme veľa dievčat na bicykli, ktoré nebudú mať žiadne ťažkosti," uviedla Zadaová.

Viac o téme: Afganistan Masomah Ali Zadaová
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Eurosport UK
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy