Jessica Foxová sa zapísala do histórie vodného slalomu: Toto ešte nikto nedokázal!

Austrálska vodná slalomárka Jessica FoxováAustrálska vodná slalomárka Jessica Foxová Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

TOKIO - Zlatú olympijskú medailu v C1 žien získala v Tokiu austrálska vodná slalomárka Jessica Foxová. Ako prvá vodná slalomárka si tak vybojovala olympijskú medailu v kajaku i kanoe. Na pódiu ju doplnili Britka Mallory Franklinová a Nemka Andrea Herzogová. Slovenka Monika Škáchová obsadila vo finále deviatu priečku.

V novej olympijskej disciplíne zaznamenala Škáchová vo finále čas 129,39 sekundy a od víťazky mala odstup 24,35 s. Jazda jej nevychádzala už od úvodu, čisto neprešla už druhú a potom ani štvrtú bránku. Dotyk si pripísala aj na 12. bránke a celkovo jej tak k času pripočítali šesť trestných sekúnd.

"Snažila som sa podať maximum, dala som do toho všetko. Bohužiaľ, boli tam chyby, ktoré ma odsunuli na horšie miesto. Nemyslím si, že tam bola premotivovanosť. Prvý valec ma podržal. Potom som sa snažila to dohnať, ale už sa mi to nepodarilo. Som rada, že som mohla byť aspoň vo finále," povedala Škáchová pre RTVS.

Slovenská reprezentantka vo vodnom Galéria fotiek (21) Zdroj: TASR/Michal Svítok

Foxová vybojovala prvé zlato pre Austráliu vo vodnom slalome. Dvadsaťsedemročná vodáčka rozšírila svoju medailovú zbierku z olympiády, keď v K1 získala už striebro v Londýne a bronz v Riu i Tokiu. Vo finále zvíťazila suverénne o 3,64 sekundy pred Britkou pri čistej jazde. Na bronzovú Nemku mala náskok 6,09 sekundy.    

Muselo do seba všetko zapadnúť

Foxová si olympijskú premiéru kanoistek užívala. "Bola som na dievčatá pyšná. Keď som sedela na štarte, tak som videla, že Mallory zašla dobrý čas. Andrea taktiež. Hovorila som si len, no teda, to je senzačné, že je tu prvé olympijské finále kanoistek, je to skvelá show a ja toho môžem byť súčasťou," povedala austrálska hviezda.

Dobre si vraj uvedomovala, že ak chce uspieť, musí zájsť skvelú jazdu. A to sa štvornásobnej svetovej šampiónke na kanoe podarilo. "Muselo do seba všetko zapadnúť. V cieli to bolo veľa emotívne, keď sa mi to podarilo," dodala Foxová.

ženy, finále - C1: finále: 1. Jessica Foxová (Austr.) 105,04 s (0 trestných minút), 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) +3,64 s (2), 3. Andrea Herzogová (Nem.) +6,09 (2), 4. Marjorie Delassusová (Fr.) +10,89 (0), 5. Nadine Weratschnigová (Rak.) +14,37 (2), 6. Tereza Fišerová (ČR) 15,95 (4), 7. Viktoria Usová (Ukr.) +19,81 (2), 8. Nuria Villarrublová (Šp.) +22,29 (4), 9. Monika ŠKÁCHOVÁ (SR) +24,35 (6), 10. Ana Satilová (Braz.) +59,67 (52)

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 21
Viac o téme: Monika Škáchová Jessica Foxová Mallory Franklinová Andrea Herzogová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR, ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy