VIDEO Vydesená bieloruská šprintérka musela pod nátlakom opustiť Japonsko: Žiadam MOV o zásah!

Kristina TimanovskáKristina Timanovská Zdroj: Profimedia

TOKIO - Bieloruská bežkyňa a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Kristina Timanovská bola podľa svojich slov donútená sa vrátiť z olympijských hier v Tokiu do vlasti. Timanovská mala pretekať v pondelok v behu na 200 metrov, ale bieloruský tím ju odviezol na letisko. Agentúre Reuters šprintérka povedala, že bola z olympijského tímu vyhodená po sťažnostiach na trénerov.

Timanovská predtým verejne kritizovala ako režim, tak bieloruských športových funkcionárov. Podľa novinárky Hanny Ljubakovovej ju na letisko odprevadili dvaja zástupcovia olympijskej výpravy. Na otázku, či sa obáva letu do Bieloruska, Timanovská podľa novinárky odpovedala, že áno.

V následnom videu atlétka požiadala o pomoc Medzinárodný olympijský výbor (MOV). "Bola som pod nátlakom, snažia sa ma dostať z krajiny bez môjho súhlasu. Žiadam MOV o zásah," povedala.

Lukašenko vládne východoeurópskej krajine tvrdou rukou od roku 1994. Podľa oficiálnych výsledkov vlani opäť vyhral prezidentské voľby. Opozícia, Európska únia a niektoré ďalšie krajiny ich však považujú za sfalšované v prospech autoritárskej hlavy štátu.

Po voľbách nasledovali v Bielorusku demonštrácie, proti ktorým polícia tvrdo zasiahla a desaťtisíce ľudí zatkla.

Poslednú reakciu Európskej únie si vyžiadalo májové vynútené pristátie zahraničného civilného letu na minskom letisku. Bieloruské úrady vtedy uväznili opozičného novinára Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube, a jeho priateľku. EÚ v reakcii obmedzila prelety nad Bieloruskom a uvalila ďalšie sankcie.

Viac o téme: Bielorusko Alexander Lukašenko Kristina Timanovská
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Huffington Post
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy