Hromadná zrážka v úvode a len 14 pilotov v hre: Šialená Veľká cena Maďarska sa zapíše do histórie!

Esteban Ocon senzačne ovládol Veľkú cenu MaďarskaEsteban Ocon senzačne ovládol Veľkú cenu Maďarska Zdroj: SITA/AP/Darko Bandic

BUDAPEŠŤ - Francúzsky pretekár Esteban Ocon z tímu Alpine sa stal prekvapujúcim víťazom Veľkej ceny Maďarska, jedenástych pretekov seriálu F1. Na druhom mieste finišoval Nemec Sebastian Vettel z Aston Martinu, tretí skončil Brit Lewis Hamilton na Mercedese. Preteky poznačila kolízia v úvodnej zákrute, na ktorú doplatili štyria jazdci, ktorí museli predčasne odstúpiť. Pre 24-ročného Ocona je to prvé víťazstvo v kariére a stal sa 111. pretekárom v histórii, ktorý vyhral aspoň jednu VC.

Víťaz kvalifikácie Hamilton mal výborný štart, no tesne za ním došlo ešte pred prvou zákrutou ku kolíziám. Jeho tímový kolega Valtteri Bottas odštartoval príliš pomaly a následne nedobrzdil prvú zákrutu. Vrazil do Norrisa, ktorý trafil Verstappena. Bottas zasiahol aj Pereza a už po úvodných metroch sa preteky skončili pre štvoricu Bottas, Perez, Stroll, Leclerc. Fína dodatočne potrestali stratou piatich pozícií v nasledujúcich pretekoch.

Esteban Ocon a Sebastian Galéria fotiek (55) Zdroj: SITA/AP/Darko Bandic

Verstappen okamžite zamieril do boxov, ale ani potom nebol jeho monopost stopercentný. Riaditeľstvo vyvesilo červené vlajky a preteky boli na vyše 15 minút prerušené. Reštart z pevných pozícií priniesol kuriózny moment, keď na štartovom rošte stál osamotený Hamilton, keďže všetci ostatní pretekári v tej chvíli prezúvali. Aj Brit krátko nato zamieril do boxov a na trať sa vrátil na poslednej 14. priečke. Po 5. kole bola na čele trojica Ocon - Vettel - Latifi. Hamilton prezul aj v 20. kole, po návrate sa tesne dostal pred Verstappena, no v tej chvíli išlo iba o súboj v závere prvej desiatky.

Postupne sa prepracovával vyššie, v 30. kole bol na siedmom mieste, pričom na prvej priečke bol naďalej Ocon. Francúz jazdil výborné preteky, za ním sa držal Vettel a po 50. kole bol na 3. mieste Sainz. Hamilton bol v tom čase na 5. mieste a jazdil rýchlejšie než zvyšok štartového poľa. Verstappen jazdil tesne za prvou desiatkou. Štvrtý Alonso pomerne dlho odolával Hamiltonovi, čím pomáhal tímovému kolegovi Oconovi. Španiel v 65. kole prebrzdil zákrutu a Hamilton sa dostal na 4. miesto tesne za tretieho Sainza, ktorého krátko nato predbehol. Na predbehnutie Vettela mu však už nezostalo dostatok času, Nemec aj Ocon si svoje pozície postrážili.

Po troch voľných víkendoch bude seriál F1 pokračovať 29. augusta, keď je na programe Veľká cena Belgicka.

hlasy (zdroj: Sport2 TV):

Esteban Ocon, 1. miesto: "Bol to fantastický deň. V tejto sezóne sme prežili veľmi ťažké momenty, ale vrátili sme sa. Veľké ďakujem patrí Fernandovi (Alonsovi), ktorý dnes odviedol veľa súbojov, z ktorých som napokon profitoval aj ja."

Sebastian Vettel, 2. miesto: "Boli sme rýchli, ale Esteban si zaslúžil vyhrať. Dnes som si to vychutnal. Táto trať mi veľmi sedí, mám ju rád. Mám veľkú radosť z dôvery tímu, ktorý nám veril aj po nie ideálnej kvalifikácii."

Lewis Hamilton, 3. miesto: "Gratulujem Estebanovi k víťazstvu. Viem, že si vo svojej kariére veľa vytrpel. Ďakujem aj publiku. Vzhľadom na priebeh pretekov berieme aj 3. miesto."

VC Maďarska (70 kôl, 1 kolo: 4,381 km, celkovo: 306,6 km):

1. Esteban Ocon (Fr./Alpine) 2:04:43,199 h, 2. Sebastian Vettel (Nem./Aston Martin) +1,859 s, 3. Lewis Hamilton (V. Brit./Mercedes) +2,736, 4. Carlos Sainz (Šp./Ferrari) +15,018, 5. Fernando Alonso (Šp./Alpine) +15,651, 6. Pierre Gasly (Fr./AlphaTauri) +1:03,614 min, 7. Juki Cunoda (Jap./Alphatauri) +1:15,803, 8. Nicolas Latifi (Kan./Williams) +1:17,910, 9. George Russell (V. Brit./Williams) +1:19,094, 10. Max Verstappen (Hol./Red Bull) +1:20,244, 11. Kimi Räikkönen (Fín./Alfa Romeo), 12. Daniel Ricciardo (Aus./McLaren), 13. Mick Schumacher (Nem./Haas), 14. Antonio Giovinazzi (Tal./Alfa Romeo) všetci + 1 kolo

nedokončili: Valtteri Bottas (Fín./Mercedes), Sergio Perez (Mex./Red Bull), Charles Leclerc (Mon./Ferrari), Lance Stroll (Kan./Aston Martin), Nikita Mazepin (Rus./Haas), Lando Norris (V. Brit./McLaren)

Priebežné poradie: 1. Hamilton 192 bodov, 2. Verstappen 186, 3. Norris 113, 4. Bottas 108, 5. Perez 104, 6. Leclerc a Sainz po 80 bodov, 8. Ricciardo 50, 9. Vettel a Gasly po 48 bodov, 11. Ocon 39, 12. Alonso, 13. Stroll 18, 14. Cunoda 16, 15. Latifi 4, 16. Russell, 2, 17. Giovinazzi a Räikkönen po 1

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 300 bodov, 2. Red Bull 290, 3. McLaren 163, 4. Ferrari 160, 5. Alpine 75, 6. Aston Martin 66, 7. AlphaTauri 64, 9. Williams 6, 10. Alfa Romeo 2

Viac o téme: Lewis Hamilton Esteban Ocon Veľká cena Maďarska F1 Alpine