Vyhodili ho zo školy aj zamestnaní, teraz na OH zabojuje o zlato: Hovorili, že nič nedosiahnem!

Benjamin Whittaker v Tokiu zabojuje o olympijské zlatoBenjamin Whittaker v Tokiu zabojuje o olympijské zlato Zdroj: SITA/AP/Themba Hadebe

TOKIO - Vyhodili ho zo školy aj z niekoľkých zamestnaní, nepredpovedali mu práve žiarivú budúcnosť. V stredu ale britský boxer Benjamin Whittaker zabojuje na olympijských hrách v Tokiu o zlatú medailu. Túžbu po najcennejšom kove zobrazujú aj jeho vlasy nafarbené práve na zlato.

Vyrástol s ADHD

"Vyrástol som s ADHD. Bol som trochu otrávený z toho, vysvetľovať to ľuďom, takže som si zahral takú gangsterskú rolu," povedal Whittaker. Neskôr ho ale vyhodili zo školy. "Môj otec mi povedal, že si musím nájsť prácu, aby som sa naučil trochu disciplíny," poznamenal boxer.

Ani v zamestnaní ale dlho nevydržal. Najprv pracoval v športovom obchode. Umením jednať s ľuďmi ale zrovna neoplýval, schovával sa na toaletách a následne musel v práci skončiť.

Otec mu tak našiel prácu vo futbalovom klube Wolverhampton, hrajúceho najvyššiu anglickú súťaž. Znovu sa však pred námahou schovával na záchodoch. "Chytili ma, ako jem koláče pod sušiakom na ruky. Tak ma zase vyhodili," spomínal Whittaker.

Benjamin Whittaker a porazený Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Themba Hadebe

Bil sa v krčmách a kluboch

K boxu sa dostal tak, že sa občas bil v krčmách alebo spoločenských kluboch. "Nikdy som ale netrénoval. V skutočnosti som to nenávidel. Kto chce dostať päsťou do tváre? Ale bol som veľmi talentovaný, aj tak som vyhrával," povedal Whittaker.

"Hovoril som si, že ak sa trochu zdvihnem a začnem trénovať častejšie ako raz za mesiac, tak niečo dokázať môžem. Chcel som to aj ukázať škole, kde hovorili, že nič nedosiahnem," doplnil dvadsaťštyriročný boxer.

Whittakerov štvrťfinálový súboj s Machadom (Zdroj videa: Eurosport)

Čaká ho zlatý medailista z Ria

Whittaker sa v stredajšom finále poloťažkej váhy stretne s Kubáncom Arlenom Lópezom, ktorý pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro získal zlato v strednej váhe.

Brit môže splniť proroctvo jeho kouča, ktorý mu ku každým Vianociam daroval fotografiu legendárneho boxerského šampióna Muhammada Aliho na stupňoch víťazov na olympiáde v roku 1960. "Hovoril mi: 'Toto budeš ty.' Ver mi, mám rád amatérsky box a tvojim štýlom to vyhráš," uviedol Whittaker.

Benjamin Whittaker Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

Viac o téme: Benjamin Whittaker
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy