Hanba a škvrna olympiády v Tokiu: MOV začal vyšetrovať prípad Timanovskej

Bieloruská atlétka Kristina Timanovská Bieloruská atlétka Kristina Timanovská Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

TOKIO - Medzinárodný olympijský výbor začal vyšetrovať prípad bieloruskej atlétky Kristiny Timanovskej. V nedeľu ju chcelo vedenie bieloruskej výpravy bez jej súhlasu poslať domov, pretože verejne kritizovala svoj tím.

"Potrebujeme zozbierať všetky fakty, čo môže chvíľu potrvať," uviedol pre BBC hovorca MOV Mark Adams. MOV požiadal Bieloruský olympijský výbor, aby do utorka predložil svoju správu k incidentu. Poľsko medzitým udelilo Timanovskej humanitárne vízum, momentálne sa nachádza na poľskej ambasáde v Tokiu. Z Japonska by mala odletieť v stredu.

Dvadsaťštyriročná Timanovská pred niekoľkými dňami zverejnila na Instagrame video, v ktorom kritizovala vedenie bieloruského olympijského tímu za to, že bez jej vedomia rozhodlo o tom, že bude štartovať aj v štafete 4x400 metrov.

Vedenie bieloruskej výpravy ju následne chcelo poslať domov. Národný olympijský výbor to zdôvodnil tým, že nebola "v emociálnom a psychickom rozpoložení" súťažiť. Timanovská to na Instagrame označila za lož a rozhlasovej stanici Euroradio povedala: "Len mi oznámili, aby som sa zbalila, pretože letím späť domov."

Bol to kriminálny čin

Na letisku sa obrátila na japonskú políciu a odmietla sa vrátiť do Bieloruska. "Bol to kriminálny čin pokusu o únos športovkyne, ktorá kritizovala bieloruský režim. Akt agresie bieloruských bezpečnostných zložiek na území Japonska musí medzinárodné spoločenstvo rezolútne odsúdiť," vyhlásil predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Športový arbitrážny súd zamietol Timanovskej odvolanie. Nepovolil jej účasť v pondelňajších rozbehoch na 200 metrov na OH v Tokiu po tom, ako ju zo štartovej listiny stiahol Bieloruský olympijský výbor. Dvadsaťštyriročná šprintérka podľa rozhodnutia CAS nepredložila dostatok dôkazov vo svoj prospech.

Kristina Timanovská Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

V pondelok jej Poľsko udelilo humanitárne vízum. "Už je v priamom kontakte s poľskými diplomatmi v Tokiu. Poľsko spraví všetko, čo bude možné, aby jej pomohlo pokračovať v športovej kariére," napísal námestník poľského ministra zahraničia Marcin Przydacz na Twitteri.

Dodal, že na Poľsko sa obrátila so žiadosťou o pomoc a východisko z "veľmi ťažkej" situácie. Stanica TVN24 predtým informovala, že je "v bezpečí" na pôde poľského veľvyslanectva v Tokiu. "Poľsko ponúka podporu bieloruským občanom, ktorí z politických dôvodov chcú územie Bieloruska opustiť alebo sa do Bieloruska nechcú vrátiť," uviedol Przydacz.

Cimanovská žiada vyšetriť bieloruských funkcionárov

Bieloruská šprintérka Kryscina Cimanovská verí, že manažéri Bieloruského olympijského tímu budú potrestaní za to, ako sa k nej správali. Nechce však taký trest, ktorý by mal za následok vylúčenie Bieloruska z OH v Tokiu.

"Verím, že vyšetria, ako sa ku mne správal hlavný tréner a zvážia voči nemu sankcie. Obral ma o možnosť súťažiť na olympijských hrách. Verím, že celú situáciu preskúmajú a zistia, kto vydal rozhodnutie, že nebudem môcť ďalej súťažiť," uviedla Cimanovská v rozhovore pre agentúru AP. Dodala, že nechce žiadny trest, ktorý by mohol obrať ďalších bieloruských športovcov o možnosť štartovať na OH. "Športovci nenesú žiadnu vinu a malo by im byť umožnené súťažiť. Nemyslím si, že by mali byť potrestaní."

Cimanovská tvrdí, že jej funkcionári naznačili, že pri návrate do Bieloruska bude čeliť trestu. Verí, že bude pokračovať v kariére, no momentálnou prioritou je byť v bezpečí. Mnohé krajiny jej ponúkli pomoc, po noci strávenej na letiskovom hoteli požiadala na poľskej ambasáde o humanitárne vízum. V stredu odletí priamy letom do do Varšavy.

"Dali mi jasne najavo, že keď sa vrátim domov, budem čeliť nejakej forme trestu. A mám silné indície, že by ma toho po návrate do Bieloruska čakalo viac," vyhlásila Cimanovská, ktorá je presvedčená, že by v národnom tíme skončila. "Teraz je pre mňa prioritou, aby som bezpečne pristála v Európe, stretla sa s ľuďmi, ktorí mi chcú pomôcť a potom urobím rozhodnutie, čo ďalej. Rada by som pokračovala v športovej kariére, veď mám len 24 rokov a plánujem štartovať aj na ďalších dvoch olympiádach."

Viac o téme: Bielorusko MOV Kristina Timanovská
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy