ROZHOVOR s Denisom Myšákom pred štartom v Tokiu: Má slovenská káštvorka na zlatú medailu?

Na snímke tím slovenských rýchlostných kanoistov, zľava Erik Vlček, Denis Myšák, Adam Botek, Csaba Zalka, Samuel Baláž  pred odchodom na letné olympijské hry v TokiuNa snímke tím slovenských rýchlostných kanoistov, zľava Erik Vlček, Denis Myšák, Adam Botek, Csaba Zalka, Samuel Baláž pred odchodom na letné olympijské hry v Tokiu Zdroj: TASR/Pavol Zachar

TOKIO - Z piatich posledných letných olympijských hier sa slovenská "káštvorka" vrátila tri razy s cenným kovom. Naša vlajková loď patrí medzi najväčších favoritov na medailu aj v japonskom Tokiu, kde nás bude reprezentovať kvarteto Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček a Adam Botek.

Boj o stupne víťazov na 500 m trati odštartuje už v piatok. Prečítajte si rozhovor s členom našej K4 Denisom Myšákom:

Štvorkajak je našim najúspešnejším kolektívom na OH s dvomi striebornými medailami (2008 a 2016) a jednou bronzovou (2004). Aké sú vaše očakávania pred štartom v Tokiu? Má slovenská káštvorka aj na zlatú medailu?

Samozrejme, každý športovec robí všetko pre to, aby získal tú vytúženú zlatú medailu a platí to aj pre nás. Vieme, že máme na to zabojovať o medailové priečky, ale ešte pred tým nás čakajú rozjazdy, štvrťfinále a semifinále a až po týchto troch jazdách finále a boj o cenné kovy. Semifinále a finále je po sebe veľmi na tesno, je medzi nimi rozdiel len zhruba hodinu, takže to bude veľmi náročné a uvidíme ako to kto zvládne v týchto náročných podmienkach. Nerád dopredu predikujem náš výsledok, pretože 500-ka je veľmi krátka a rýchla a aj minimálne zaváhanie nás môže stáť veľmi veľa. Reálne si myslím, že by sme mohli zabojovať o medailové priečky pokiaľ neurobíme žiadnu chybu a všetko nám vyjde tak ako to máme natrénované.

Na snímke rýchlostní kanoisti, Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/Vladimír Benko/MV

Sviatok športu je značne ovplyvnený pandémiou a s ňou súvisiacimi prísnymi opatreniami. Ako sa s tým vyrovnávate?

Olympiáda ovplyvnená pandémiou je úplne iná ako tie predošlé. Nemôžeme sa ísť pozrieť a povzbudiť ostatných športovcov z rôznych športových odvetví. Je potrebné mať neustále na sebe rúško, môžeme si ho dať dolu len na začiatku tréningu, alebo keď odchádzame na štart a po príjazde je potrebné si ho ihneď nasadiť. Tak isto je zakázané opustiť olympijskú dedinu alebo športovisko a Japonci majú nariadené, že keď uvidia niekoho z olympiády mimo vyhradených oblastí, musia ho nahlásiť a ten dotyčný je okamžite vylúčený z hier. Toto isté platí aj v prípade nenosenia rúška. Ďalšia vec, ktorá nie je typická pre OH, sú každodenné PCR testy a meranie teploty. Ale napriek tomuto všetkému má olympiáda svoje čaro a je úžasné, že ju dokázali zorganizovať aj za takýchto náročných podmienok a prísnych opatrení.

Viacerí športovci sa sťažovali na obrovské horúčavy a starosti im robia aj prísne protipandemické pravidlá. Čo hovoríte na priebeh hier v Japonsku?

Áno, podmienky sú tu naozaj náročné, je tu veľké teplo a naozaj veľmi vysoká vlhkosť, čo je pre vrcholový šport vražedná kombinácia. Ale všetci majú rovnaké podmienky a každý sa s tým musí vyrovnať. Máme k dispozícií chladiaci bazén ako aj chladiace vesty, ktoré nám pomáhajú sa aspoň čiastočne schladiť po výkone. Pandémia nám to tiež neuľahčuje, pretože uvarený a lapajúci po dychu športovec si musí nasadiť okamžite rúško, čo je ďalšia vražedná kombinácia.

Dnes už legendárny rýchlostný kanoista Erik Vlček sa stal prvým slovenským šesťnásobným olympionikom. Podpichovali ste sa pred odletom do Tokia?

Pred odletom do Tokia ani nie, ale pred olympiádou v Riu sme si robili srandu, že keď bol Erik na svojej prvej olympiáde, tak ja som ešte ťahal doma káčera po obývačke. Teraz v lodi sedia ešte mladší chalani ako som ja, takže oni boli ešte v plienkach, keď Erik štartoval na OH v Sydney. Je obdivuhodné, že sa dokázal toľko rokov udržať na vrchole medzi najlepšími kajakármi a nosil medaile z vrcholných podujatí. Určite je prínosom aj v tejto posádke a bude bojovať ako osemnásťročný nováčik.

Na snímke slovenský štvorkajak Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Stíhate sledovať aj výkony ostatných slovenských reprezentantov? A čo vravíte na medailové úspechy Zuzany Rehák Štefečekovej, Jakuba Grigara a Roryho Sabbatiniho?

Výkony našich ďalších športovcov tu v Tokiu sledujeme iba online, keďže nemôžeme ísť na iné športovisko ako je to naše. Veľmi sa teším z úžasného výkonu Zuzky, tak isto aj Kuba Grigara, ktorému som tiež veľmi držal palce a prial mu to. A historicky prvá medaila z golfu v podaní Roryho? Ani neviem, čo k tomu dodať. Obrovská radosť. Už len dúfam, že do tejto krásnej zbierky priložíme aj my nejakú tú medailu. Ale samozrejme, tešia ma všetky úspechy našich športovcov, pretože viem, koľko úsilia stojí za tým sa sem vôbec prepracovať, takže každý úspech na olympiáde je nádherný a mali by sme si ho vážiť.

Viac o téme: Erik Vlček Rýchlostná kanoistika Denis Myšák K4 Samuel Baláž Adam Botek
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • Zdroj: Športky
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy