Semifinálová dráma a víťazstvo o jediný bod! O zlato zabojujú Francúzi a USA

Radosť Evana Fourniera Radosť Evana Fourniera Zdroj: SITA/AP/Charlie Neibergall

TOKIO - Basketbalisti Francúzska postúpili do finále olympijského turnaja. V druhom štvrtkovom semifinále v Tokiu zdolali Slovinsko tesne 90:89 a v boji o zlato sa stretnú s USA. Slovinci budú bojovať o bronz s Austráliou.

Francúzi dostali vyrovnaný duel pod kontrolu v tretej štvrtine, ktorú vyhrali 29:21. Ich súperi však vďaka Lukovi Dončičovi a Mikeovi Tobeyovi vyrovnali v polovici záverečnej štvrtiny stav na 78:78. Päťdesiatšesť sekúnd pred koncom dostal Francúzsko do vedenia 90:85 trojkou Timothe Luwawu Cabarrot a do záverečnej sirény dokázali úradujúci majstri Európy už iba znížiť na 89:90 zásluhou Klemena Prepeliča.

Moustapha Fall zablokoval Luku Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Eric Gay

Tím Francúzska, v ktorom dominovala najmä dvojica Nando De Colo (25 bodov, 7 doskokov, 5 asistencií) a Evan Fournier (23 bodov, 5 doskokov, 3 asistencie), hral naposledy olympijské finále v roku 2000. Američania budú mať šancu na odvetu, v skupinovej fáze totiž prekvapujúco podľahli európskemu súperovi 76:83.

Do finále aj USA

Basketbalisti USA si po štvrtý raz za sebou zahrajú vo finále olympijského turnaja. V semifinále v Tokiu otočili po prestávke duel s Austráliou a zvíťazili 97:78 (42:45).

Austrálčania mali veľmi dobrý vstup do zápasu a v druhej štvrtine si vypracovali aj pätnásťbodový náskok (41:26). "Protinožci" kvalitne bránili podkošový priestor, Američanom sa navyše nedarila streľba z diaľky, keď nedali prvých deväť trojkových pokusov. Lenže po prestávke prišli obhajcovia zlata na palubovku ako vymenení a odštartovali tretiu štvrtinu šnúrou 12:0. Desaťminútovku navyše zakončili ďalšou šnúrou 13:2 a súpera zlomili.

Na snímke americkí basketbalisti Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP

Američanov štatisticky opäť potiahol hviezdny Kevin Durant, ktorý si pripísal 23 bodov a 9 doskokov. Devin Booker pridal 20 bodov. Austrálčanom nestačilo 15 bodov a 8 asistencií Pattyho Millsa.
Američania naposledy chýbali vo finále pod piatimi kruhmi v Aténach 2004. Austrálčania si rovnako ako v Riu zahrajú o bronz a dúfajú, že tentokrát uspejú a dosiahnu prvýkrát v histórii na cenný kov v mužskom basketbale.