Tóth uzavrie v piatok svoju pozoruhodnú kariéru na OH: Sám seba vôbec nevnímam ako top favorita

Na snímke atlét Matej Tóth Na snímke atlét Matej Tóth Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

SAPPORO - Slovenský chodec Matej Tóth uzavrie už v piatok svoju pozoruhodnú kariéru na olympijských hrách v Japonsku. V Sappore ho čaká obhajoba zlata spred piatich rokov na 50 km trati. Okrem jeho derniéry to bude koniec aj pre najdlhšiu chodeckú disciplínu, ktorá sa už na nasledujúcich hrách v Paríži nepredstaví.

Záverečná olympijská 50-tka nemá jasného favorita, adeptov na medaily je hneď niekoľko a bude dôležité, ktorý z nich sa dokáže čo najlepšie vyrovnať s náročnými podmienkami. Organizátori OH síce preložili chodecké disciplíny i maratón z Tokia do Sappora, no aj na najsevernejšom ostrove krajiny Hokkaidó panujú v týchto dňoch vysoké horúčavy a vlhkosť. "Ani ja by som teraz nedokázal určiť troch či štyroch ľudí, z ktorých môže vzísť víťaz. Napočítal by som ich minimálne desať," uviedol pre portál atletika.sk Tóth.

Napriek tomu, že je obhajca trofeje, nepovažuje sa za najväčšieho favorita disciplíny, ktorá po 89 rokoch zmizne z olympijského programu. O tri roky v Paríži ju nahradia preteky na 35 km: "Uvedomujem si, že patrím k favoritom – navyše viem, aké sú očakávania na Slovensku – ale sám seba vôbec nevnímam ako top favorita. Teoreticky môžem opäť vyhrať, ale môže sa stať, že predvediem dobrý výkon a skončím bez medaily. V hre je aj najhoršia možnosť: nesadne mi deň a vtedy môže byť päťdesiatka v ťažkých podmienkach veľmi náročná. Akákoľvek medaila bude obrovský úspech. Avšak nepredbiehajme."

Matej Tóth absolvuje sústredenie Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Tóth sa cíti pred skorým piatkovým štartom (5.30 h miestneho času, štvrtok 22.30 h SELČ) dobre fyzicky pripravený, no keďže posledný štart absolvoval v závere marca v Dudinciach na 20 km, trochu mu chýba preteková pohoda. "Cítim sa vo forme, ale v porovnaní s Riom som opatrnejší. Možno aj pre podmienky, ktoré nás čakajú, možno aj preto, lebo moja výkonnosť predsa len už nie je na úrovni rokov 2014 – 2016, čo bol vrchol mojej kariéry. Úplnú psychickú pohodu stále len hľadám, takisto pocit, že sa teším na preteky. Azda to tesne pred pretekmi príde. Verím, že mi pomôže aj skutočnosť, že do toho idem poslednýkrát," povedal pre atletika.sk a odhadol, že na medaily bude potrebný čas medzi 3:40 až 3:45 h.

Pre olympijského víťaza to budú na dvojkilometrovom okruhu v sapporskom parku Odori posledné preteky v kariére. "Momentálne som stopercentne presvedčený, že končím. Neviem si predstaviť absolútne nič, čo by to zmenilo," uviedol a dodal: "Koncentrujem sa len na preteky. Nostalgia príde až po nich. Možno práve poznanie, že šliapem posledný raz, mi v závere, keď toho má človek už plné zuby, pomôže. Poviem si: takto trpím poslednýkrát a zmobilizujem posledné rezervy môjho tela."

Spišiak neočakáva rýchlu 50-tku

Druhá chodecká súťaž na olympijských hrách v Japonsku odštartuje v piatok už o 5.30 h miestneho času (štvrtok 22.30 SELČ), no na "päťdesiatkarov" čakajú opäť náročné podmienky. Síce ich na štarte čaká o čosi menej stupňov ako súťažiacich na 20 km, ale teplotné rozdiely v Sappore medzi dňom a nocou sú len malé. Tréner slovenských reprezentantov Matej Spišiak preto očakáva veľmi ťažké preteky.

Teploty by sa mali už na štarte vyšplhať na 25 stupňov a kým dôjdu vytrvalci do cieľa, narastú o ďalších päť. "Rozdiel medzi dňom a nocou tu nie je až taký veľký. Bude tu 24 až 25 stupňov a problém je, že ráno je extrémna vlhkosť. Uvidíme, ako to pretekári zvládnu. Štartuje sa ráno a zase bude diametrálne iné počasie," povedal tréner, ktorý má na OH na starosti všetkých štyroch slovenských chodcov - Miroslava Úradníka (20 km M), Máriu Katerinku Czakovú (20 km Ž), Michala Morvaya a Mateja Tótha (50 km M).

Na snímke slovenský reprezentant Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Dvaja poslední menovaní nastúpia na kráľovskú disciplínu v rozdielnych úlohách. Kým jeden je obhajca zlata z Ria de Janeiro 2016, druhého čaká premiéra na olympiáde. Zároveň aj derniéra na 50 km trati, keďže táto o štyri roky v Paríži už nebude v programe. "Maťo sa bude snažiť o čo najlepší výsledok. Je olympijský víťaz a pripravoval sa na to, aby sa pobil s najlepšími, tak verím, že sa mu to podarí. Že bude fungovať telo aj hlava. Mišo bude mať podobné úlohy ako Miro Úradník. Tiež to bude mať veľmi ťažké, prvýkrát bude štartovať v takomto prostredí a počasí a hneď na päťdesiatke. Bol by som rád, aby došiel do cieľa a zdolal čo najviac borcov. S tým budem spokojný," porovnal Spišiak ambície oboch pretekárov.

Reprezentačný tréner neočakáva veľmi rýchle preteky, víťazný čas odhaduje na 3:45 h: "Zajtra to bude veľmi zaujímavé, uvidíme, aké tempo zvolia, keďže preteky budú trvať na úrovni štyroch hodín. Dvadsiatkari išli v priemere tri až štyri minúty, niektorí pomalšie kilometer okolo päť minút. Uvidíme, čo to spraví na 50-tke. Ale špička si to podľa mňa odšliape. Takže očakávam čas možno 3:45 h. Uvidíme, ako na tom budeme my."

Tímy museli krátko pred súťažou riešiť neočakávaný problém, keďže japonskí organizátori chceli, aby pretekári dorazili na preteky už tri hodiny pred ich štartom. "Museli sme to pripomienkovať a posunulo sa to. Teraz by sme mali odchádzať z hotela dve hodiny pred pretekmi. Pôvodná verzia bol nezmysel. Museli by sme vstávať o jednej v noci a to by bol už celý biorytmus narušený. Už aj takto je to extrémne skoro," dodal Spišiak.

Viac o téme: Matej Tóth Slovensko
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy