Hádzanári Francúzska získali tretíkrát v histórii zlato: Vo finále zdolali obhajcov titulu Dánov

Francúzski hádzanári so zlatými medailami  Francúzski hádzanári so zlatými medailami Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

TOKIO - Hádzanári Francúzska získali tretíkrát v histórii zlato z olympijských hier. Vo finále OH 2020 v Tokiu zdolali obhajcov titulu Dánov 25:23. Francúzi odplatili súperovi finálovú prehru spred piatich rokov v Riu de Janeiro.

Francúzi oslavovali titul olympijských šampiónov aj v Pekingu 2008 a v Londýne 2012. V Tokiu dovolili Dánom dostať sa do tesného vedenia iba v úvode zápasu, od stavu 3:4 prevzali iniciatívu a polčas vyhrali o štyri góly. Severania sa v závere trikrát dotiahli na rozdiel jediného gólu, ale vyrovnať nedokázali. Nepomohlo im ani deväť gólov Mikkela Hansena, vo víťaznom tíme bol najlepší strelec Nedim Remili s piatimi zásahmi. Francúzsko je s tromi zlatými a celkovo piatimi cennými kovmi (3-1-1) rekordérom v mužskej hádzanej na OH, v japonskej metropole sa predstavili vo štvrtom finále za sebou. Dáni majú na konte zlato z Ria a striebro z Tokia.

Francúzi zdolali vo finále Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits

Španieli získali štvrtýkrát v histórii olympijský bronz. V súboji o tretiu priečku v Tokiu úradujúci európski šampióni zdolali Egypt 33:31. Egypťania naďalej čakajú na prvý cenný kov z vrcholného podujatia. Španieli majú spolu štyri olympijské medaily, bronz si odniesli aj z OH 1996, 2000 a 2008. V sobotnom dueli s Egyptom si na konci prvého polčasu vypracovali trojgólový náskok, ale africký súper po zmene strán držal krok až do stavu 28:28. Záver už vyznel pre zverencov Jordiho Riberu, najlepším strelcom v španielskom drese bol autor ôsmich gólov Aleix Gómez.

Španielski hráči oslavujú po Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Sergei Grits

hádzaná muži
finále:
Francúzsko - Dánsko 25:23 (14:10)
Najviac gólov: Remili 5, Abalo 3, Descat 3/1 – M. Hansen 9/6, Gidsel 6, H. Toft Hansen 3

o 3. miesto:
Egypt - Španielsko 31:33 (16:19)
Najviac gólov: Šebib 7, Al-ahmar 7/3, Umar 6 – Gómez 8, A. García Robledo 6, A. Dujšebajev 5

Viac o téme: Francúzsko Dánsko