Brazílčania potvrdili pozíciu top favorita: Obhajcovia zlata zdolali Španielov po predĺžení

Dani Alves a Richarlison pózujú so zlatými medailamiDani Alves a Richarlison pózujú so zlatými medailami Zdroj: SITA/AP/Fernando Vergara

JOKOHAMA - Brazílski futbalisti obhájili olympijské zlato. V sobotnom finále OH 2020 zdolali v Jokohame Španielov 2:1 po predĺžení. Bronz získali v piatok Mexičania.

Brazílčania sa vo finálovom dueli dostali do vedenia v nadstavenom čase prvého polčasu vďaka Matheusovi Cunhovi, no po zmene strán vyrovnal Mikel Oyrazabal. V predĺžení rozhodol Malcom a prispel k druhému zlatu na OH pre Brazíliu, celkovo k siedmej medaile.

Brazílčan Malcom oslavuje víťazný Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Andre Penner)

Španieli patrili k favoritom turnaja, v zostave mali šesť hráčov z uplynulých ME, na ktorých postúpili až do semifinále. Na olympijských hrách získali cenný kov po 21 rokoch, v Sydney tiež vybojovali striebro.

futbal, muži - finále:
Brazília - Španielsko 2:1 pp (1:1, 1:0)
Góly: 45.+2 Cunha, 108. Malcom - 61. Oyarzabal. Rozhodovali: Beath – Shchetinin, Lakrindis (všetci Aus.), ŽK: Arana, Richarlison, Cunha, Douglas Luiz, García, B. Gil

Brazília - Santos – Dani Alves, Nino, Diego Carlos, Arana – Douglas Luiz, Guimaraes – Antony (112. Menino), Cunha (91. Malcom), Claudinho (106. Reinier) – Richarlison (114. Paulinho)

Španielsko - Simon – O. Gil (91. Miranda), Garcia, Torres, Cucurella (91. Vallejo) – Zubimendi (112. Moncayola) – Merino (46. Soler), Pedri – Asensio (46. B. Gil), Oyarzabal (104. Mir), Olmo

Španieli boli blízko k otváraciemu gólu v 17. minúte, keď Oyarzabal v päťke sklepol loptu pod seba a Carlos si takmer strelil vlastný gól, ale v poslednej chvíli loptu vykopol z bránkovej čiary. Na druhej strane sa mohol presadiť Richarlison, no trafil iba bočnú sieť. V 35. minúte trafil Simon vo výskoku Cunhu a po zásahu VAR nariadil rozhodca penaltu, no Richarlison neuspel. V závere polčasu sa však Brazílčania dočkali, keď Cunha využil zaváhanie španielskej obrany a otvoril skóre.

Po zmene strán mal Richarlison ďalšiu obrovskú šancu, v šestnástke sa výborne uvoľnil, ale Simon jeho strelu zlikvidoval. A tentoraz ho zlyhanie mohlo mrzieť, keď vzápätí Soler odcentroval z pravej strany a Oyarzabal z voleja vyrovnal. Španieli mohli v závere riadneho hracieho času dvakrát rozhodnúť, no Oscar Gil i Bryan Gil trafili iba brvno. V predĺžení mali viac šťastia Brazílčania, v 109. minúte zahrávali Španieli rohový kop, lopta sa však dostala k Antonymu, ktorý založil ukážkový protiútok, prihral na polovicu Malcomovi, ten utiekol obrane súpera a rozhodol o zlatej medaile pre "kanárikov".

hlasy po zápase /zdroj: AFP/:

Dani Alves, kapitán Brazílie: "Postaviť sa na najvyšší stupienok na olympijskom pódiu je pre mňa splnený sen, bez ohľadu na to, čo všetko som počas kariéry dosiahol a koľko som nadobudol skúseností. Prvýkrát som si zahral na olympiáde a odchádzam s tou najcennejšou medailou. Nenachádzam na slová..."

Matheus Cunha, autor prvého gólu Brazílie: "Kapitán Dani bol neuveriteľný, všetkým pomáha. Keď prišiel do tímu, každému sa zdvihla nálada. Áno, vekový rozdiel medzi ním a zvyškom mužstva bol vysoký. Ako malý chlapec som ho sledoval v drese Barcelony či brazílskej reprezentácie, teraz sme nastupovali spolu v jednom tíme a spoločne sme získali zlato pre našu krajinu."

Viac o téme: Brazília Španielsko