Nečakane hladký priebeh finále: Americké volejbalistky získali svoje premiérové zlato

Americké volejbalistky sa tešia zo zisku zlatej medaily po víťazstve nad Brazíliou na OH2020 v Tokiu 8. augusta 2021Americké volejbalistky sa tešia zo zisku zlatej medaily po víťazstve nad Brazíliou na OH2020 v Tokiu 8. augusta 2021 Zdroj: TASR/AP/Frank Augstein

TOKIO - Volejbalistky USA sa stali prvýkrát v histórii olympijskými víťazkami. V nedeľnom finále na OH 2020 v Tokiu zdolali dvojnásobné šampiónky Brazílčanky 3:0. Bronzové medaily získali Srbky po triumfe 3:0 nad Kórejskou republikou.

Finále malo až nečakane hladký priebeh. V prvom sete ešte Juhoameričanky dokázali držať so súperkami krok, v druhom už začali postupne ´odchádzať´. Tretí set vyhral výber USA na 14, keď druhý mečbal premenila na sieti smečom kapitánka Jordan Larsonová. Prvým rozhodcom finálového duelu bol slovenský arbiter Juraj Mokrý.

Američanky získali cenný kov na štvrtej olympiáde za sebou, tentokrát už najcennejší. Na olympijskom tróne nahradili Číňanky, ktoré v Tokiu senzačne nepostúpili zo základnej skupiny.

Americké volejbalistky sa tešia Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP/Manu Fernandez

Brazílčanky, olympijské šampiónky z Pekingu 2008 aj Londýna 2012, kde vždy vo finále zdolali práve USA, pred piatimi rokmi v Riu skončili bez medaily. Vo štvrťfinále ich vyradil neskorší víťaz z Číny.