Chlapec z Petržalky, ktorý sa nebál ani Nadala s Djokovičom: TOP momenty v kariére Martina Kližana

Kližan získal v Rotterdame svoj najcennejší titulKližan získal v Rotterdame svoj najcennejší titul Zdroj: SITA

BRATISLAVA – Stačili by nám aj prsty jednej ruky, aby sme spočítali slovenských tenistov, ktorí zaznamenali počas kariéry v profesionálnom kolotoči ATP viac úspechov ako Martin Kližan.

Petržalského rodáka už viac na kurte v súťažnom zápase neuvidíme, keďže po tohtoročnom Wimbledone zavesil raketu na klinec a je nepravdepodobné, že ju jedného dňa zvesí a ohlási návrat na dvorce.

Preto nastal čas, aby sme si zosumarizovali najvýznamnejšie momenty v jeho tenisovom živote.

Potkan a šiesta neandrtálsko-svetová zóna

Martin Kližan pútal pozornosť od samého začiatku. V dobrom aj zlom. Odjakživa mal schopnosť polarizovať tenisovú spoločnosť, deliť fanúšikov na jeho podporovateľov a odporcov. Ale nerobil to schválne, jednoducho ostal sám sebou a nikdy si nedával servítku pred ústa, či už to bolo populárne, alebo nie.

Slovník diplomata mu ani trochu nevoňal. Vždy hovoril veci na rovinu a do očí. Niekomu to bolo sympatické a ľavorukého tenistu za takýto štýl komunikácie zbožňoval, iní – a tých nebolo málo – mu nevedeli prísť na meno a kritizovali ho dokonca aj vtedy, keď nebolo začo.

Kližan si však ani náhodou nerobil z negatívnych reakcií ťažkú hlavu. Sám seba rád označuje za chlapca z Petržalky, ktorý vydrží všetko a nič ho len tak nerozhádže.

Martin Kližan Galéria fotiek (73) Kližan bol dlhoročným lídrom slovenského daviscupového tímu Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Po víťazstve nad Slovincom Blažom Rolom v pekelných podmienkach pod päťdesiatstupňovým austrálskym slnkom vyhŕkol jeden zo svojich najznámejších výrokov, ktorý dokonale vystihuje jeho povahu: "My, chlapci z Petržalky, sme zvyknutí na iné veci a nejaké teplúčko nás len tak nezlomí. Ostatní hráči kolabujú, nevedia vydržať na kurte. Ja som zaťal zuby a makal – neprekážalo by mi ani 50 stupňov. V takých okamihoch sa ukáže nielen kondícia, ale aj mentálna sila človeka. Preto som vďačný Bohu za to, že som z Petržalky."

V názoroch bol vždy úprimný a nikdy nebral ohľad na to, či niekoho urazí, alebo že svojím komentárom len zbytočne prileje olej do ohňa. V mnohých prípadoch naozaj prestrelil a zbytočne sa popálil.

"Buďte radi, že ma máte, inak by bolo Slovensko v šiestej neandertálsko-svetovej zóne," povedal v roku 2016, keď odmietol reprezentovať Slovensko v súboji Davisovho pohára proti Austrálii, za čo ho Slovenský tenisový zväz podmienečne vylúčil z národného tímu.

Svoju frustráciu a hnev si často vylieval na sociálnych sieťach, kde zverejnil viacero ostrých statusov. Napríklad svojho trénera a jednu z najväčších osobností nášho tenisu Karola Kučeru nazval "potkanom" a obvinil ho, že ho za chrbtom ohovára.

Hoci bol dlhoročným lídrom slovenského daviscupového tímu, aj tak sa nebál nahlas kritizovať pomery v našom tenise a proti srsti mu boli aj praktiky v Národnom tenisovom centre.

Martin Kližan Galéria fotiek (73) Martin Kližan má na konte šesť titulov na okruhu ATP Zdroj: SITA

Často si nakladal aj s fanúšikmi, kde inde ako na Facebooku.

"Prečo by som mal reprezentovať? Koho by som mal reprezentovať? Našu vládu? Alebo náš olympijský zväz, ktorý ožije len raz za štyri roky. Alebo náš tenisový zväz? Alebo náš slovenský ľud? Ľud, ktorý sa po každej nejakej výhre bije do pŕs, že sa niečo podarilo vyhrať a všetci sú pyšní na to, že sú Slováci, a keď sa náhodou niečo nepodarí, tak reagujú tým, že hanlivo, urážlivo, vulgárne poukazujú na toho človeka, čo prehral. Niekedy sa zamýšľam, či takúto krásnu krajinu bohužiaľ plnú týchto ,,s*ačiek" sa oplatí reprezentovať."

Neskôr sa za svoje výroky ospravedlnil a v posledných rokoch sa stiahol do ústrania.

Ale stačilo. Nepríjemné udalosti, kontroverzné výroky či žabomyšie vojny odložme bokom, radšej obráťme list a zaspomínajme si na najväčšie víťazstvá v jeho kariére.

Prvý hlasný výkrik do tenisového sveta

Na slovenské pomery mimoriadny potenciál preukazoval už medzi juniormi. Prvý hlasný výkrik do tenisového sveta prišiel v júli 2005, teda v období, kedy náš mužský tenis prežíval historickú sezónu a partia okolo Hrbatého, Becka či Mertiňáka sa predrala až do finále Davis Cupu.

"Kližo" sa v onen horúci mesiac stal v talianskom Orbetelli majstrom Európy do 16 rokov vo dvojhre. Darilo sa mu aj vo štvorhre, ktorú ovládol spoločne s Andrejom Martinom.

Najväčší juniorský úspech však mal ešte len prísť.

Písal sa jún 2006 a vtedy stále iba šestnásťročný Martin Kližan pred celým svetom predviedol svoj nesporný talent. Na dvorcoch Roland Garrosa stratil na ceste za juniorským titulom iba jeden set a stal sa tak prvým slovenským grandslamovým víťazom v dvojhre. Jasné, bolo to "len" v chlapčenskej kategórii, no beztak šlo o parádny úspech pre Kližana i celý náš tenis.

Fantastický parížsky výsledok bol o to cennejší, že ho dosiahol ako nenasadený hráč. Akoby symbolicky. Pozícia nenápadného muža v pozadí, o ktorom sa síce príliš nehovorí, ale len máloktorý tenista proti nemu rád hrá, Kližanovi vždy vyhovovala a aj v budúcnosti z nej vyťažil viaceré prenikavé výsledky.

Turnajom pri Boloňskom lesíku prešiel ako nôž maslom, problémy mu narobil len Massu v prvom kole, no potom hral ako z partesu a svojich súperov doslova vystrelil z kurtu.

Martin Kližan Galéria fotiek (73) Ľavácky servis slovenského tenistu Zdroj: TASR – Jakub Kotian

V nasledujúcich piatich súbojoch stratil len osemnásť hier, teda v priemere ani nie štyri gemy na zápas. Počas cesty za prestížnym juniorským titulom zdolal aj známeho španielskeho antukára Alberta Ramosa Viňolasa.

Vo finále zničil Kanaďana Philipa Bestera. Ak vám to meno nič nehovorí, nerobte si starosti. Po Besterovi nebolo v ďalších rokoch kariéry ani chýru, ani slychu, motal sa len po challengeroch a v rebríčku to dotiahol na chabé 225. miesto.

Kližanova kariéra nabrala celkom inú trajektóriu. Víťazstvo v juniorke na French Open ho katapultovalo na druhé miesto vo svetovom rebríčku. O rok neskôr dokonca schmatol post svetovej jednotky.

Avšak Dunajom pretieklo veľa vody, kým sa konečne prebojoval a usalašil v prvej stovke svetového rebríčka. V mužskom tenise sa naplno presadil až po piatich rokoch od parížskeho triumfu.

Petrohrad, Mníchov a ocenenie Nováčik roka

Zlom nastal v roku 2012. Z prvého singlového titulu medzi mužmi sa radoval v ruskom Petrohrade, kde v halovom prostredí rozbil Taliana Fabia Fogniniho a pre slovenský mužský tenis vybojoval prvý titul na okruhu ATP od februára 2004, keď Dominik Hrbatý zvíťazil v Marseille.

V pamäti fanúšikov i samotného Kližana ostane aj semifinálová bitka s domácim miláčikom Michailom Južným, ktorého zdolal po obrovskom boji za takmer štyri hodiny.

Kližan zaznamenal v tomto ročníku pozoruhodný rebríčkový posun, keď poskočil o 88 miest zo 117. na 29. priečku.

Odmenou za vydarenú sezónu bolo pre zverenca Karola Kučeru ocenenie Nováčik roka na okruhu ATP za rok 2012. Okrem slovenského daviscupového reprezentanta kandidovali na prestížnu trofej aj David Goffin, Jerzy Janowicz a Andrej Kuznecov.

Druhý titul pridal o dva roky neskôr v nemeckom Mníchove, jeho finálovým oponentom nebol nikto iný ako Fognini, ktorého aj napriek problémom s brušným svalstvom zdolal v troch setoch 2:6, 6:1 a 6:2.

VIDEO Zostrih finálového zápasu v Mníchove medzi Kližanom a Fogninim

Kližan neskôr priznal, že v prvom sete nevládal stáť na nohách a uvažoval o skreči, našťastie, siahol si na dno svojich síl a zvyšok finálového duelu už bol v jeho réžii.

Pod taktovou bývalého českého tenistu Martina Damma sa stal prvým kvalifikantom, ktorý v Mníchove získal titul. Vo finále navyše otočil nepriaznivo sa vyvíjajúci zápas proti najvyššie nasadenému hráčovi turnaja.

"Som veľmi šťastný, že sa mi ako kvalifikantovi podarilo vyhrať mníchovský turnaj. Byť na listine víťazov s takými hráčmi ako Roger Federer či Michael Stich je veľká česť," povedal Kližan počas slávnostného ceremoniálu po skončení mníchovského finále.

Fognini po zápase vyhlásil, že Kližan zdravotné problémy len predstieral, aby ho vyviedol z rytmu. "Dúfam, že Martin sa teraz cíti už lepšie ako počas zápasu. Bolo to podľa môjho názoru z jeho strany divadlo. Uvidíme, koľko zápasov ešte v tomto roku takýmto spôsobom vyhrá," citovala Fogniniho nemecká agentúra dpa.

Zo simulovania ho o pár rokov neskôr obvinil aj francúzsky tenista Laurent Lokoli, ktorý Kližanovi po päťsetovej prehre na Roland Garros odmietol podať ruku.

Nezabudnuteľný týždeň v Rotterdame

Tretiu trofej získal v marockej Casablance, ale najcennejší a najpamätnejší turnaj odohral na podujatí ATP World Tour 500 v Rotterdame.

Kližan už hral pod taktovkou Martina Hromca a v holandskom prístavnom meste predvádzal svoj životný tenis. Bojoval, drel, na kurte nechal absolútne všetko.

V prekrásnej hale Ahoy napísal jeden z najfascinujúcejších príbehov v celej tenisovej sezóne, keď už vo štvrťfinále prežil päť mečbalov Španiela Roberta Bautistu Aguta a v semifinále odvrátil tri mečbaly Francúzovi Nicolasovi Mahutovi.

Ani finále proti jednému z najobľúbenejších hráčov na okruhu ATP Gaëlovi Monfilsovi nebolo prechádzkou ružovou záhradou. Kližan nevyužil šesť brejkbalov a prvý set stratil v tajbrejku. Namále mal aj v druhom dejstve, ale potom opäť zapol svoje motory a po fenomenálnom výkone zvíťazil 6:7 (1), 6:3, 6:1. Mečbal premenil spôsobom jemu vlastným – nechytateľným ľaváckym forhendom.

VIDEO Zostrih finálového zápasu v Rotterdame medzi Kližanom a Monfilsom

Ziskom trofeje napodobnil Miloslava Mečířa, ktorý v Rotterdame triumfoval v roku 1985.

"Stále nemôžem uveriť tomu, že po toľkých odvrátených mečbaloch som získal v Rotterdame titul. Je to fantastický pocit. Ďakujem všetkým za podporu. Dnes bol plný dom a diváci vytvorili výbornú atmosféru," povedal Kližan po prevzatí trofeje.

"Sníval som o tom, že budem mať meno s vlajkou na rotterdamskom štadióne. V športe i tenise platí, že nikdy nehovor nikdy. Treba bojovať do poslednej loptičky a ja som živý príklad toho, že sa to dá aj s najlepšími hráčmi na svete," sprostredkoval pre TASR slová Kližana jeho mediálny manažér Jozef Korbel.

Štvrté finále, štvrtý titul. Lenže tento chutil najsladšie.

Druhá päťstovková trofej

Sezóna 2016 bola pre Martina Kližana jednoznačne najúspešnejšou v kariére. Po úžasnej jazde v Rotterdame sa zaskvel aj na prestížnom podniku v Hamburgu, kde získal svoj druhý päťstovkový a celkovo už piaty singlový titul na profesionálnej úrovni.

Tentoraz sa hralo na jeho milovanej antuke, kde v minulosti triumfovali aj esá ako Rafael Nadal, Roger Federer či Ivan Lendl.

V roku 1985 sa z titulu tešil aj náš Miloslav Mečíř, bratislavský rodák tak zopakoval svoj počin z Rotterdamu, kde taktiež po 31 rokoch napodobnil úspech dlhoročného nehrajúceho kapitána slovenského daviscupového tímu.

VIDEO Zostrih finálového zápasu v Hamburgu medzi Kližanom a Cuevasom

Priebojný Slovák počas svojho ťaženia za titulom stratil jediný set, hneď v prvom kole s Holanďanom Igorom Sijslingom. Potom pozametal kurt s Nemcom Wesselsom, Španielom Gimeno-Traverom i Francúzom Robertom. V záverečnej bitke pustil Pablovi Cuevasovi z Uruguaja len päť hier a udržal si tak stopercentnú bilanciu vo finálových súbojoch.

Kližanov úspech na podujatí ATP World Tour 500 German Tennis Championships bol o to cennejší, že od marca viac ako dva mesiace chýbal v súťažnom kolotoči pre plantárnu facitídu na pravej nohe.

Trofej, ktorú mu odovzdal šéf turnaja a bývalý nemecký tenista Michael Stich, venoval obetiam teroristického útoku v Nice. "Je to úžasný pocit, pred turnajom som neočakával, že tu dokážem zvíťaziť. Teší ma, že som nadviazal na úspech Miloslava Mečířa," povedal Kližan v rozhovore pre ATP Tour.

Skloniť sa museli aj Rafa s Nolem

Ak mal deň, zdolával najlepších hráčov sveta a na kurte kraľoval ako stabilný člen top 10. Občas pôsobil ako jeden z najnebezpečnejších hráčov na okruhu, inokedy to bol celkom iný príbeh.

Svoj najlepší tenis však predvádzal spravidla proti top tenistom sveta. Kližan nikdy nešiel do súbojov proti hráčom prvej triedy s porazeneckou náladou, práve naopak, zrejme aj preto dokázal zdolávať, alebo aspoň potrápiť aj tých najdominantnejších tenistov planéty.

Kližan patrí do pomerne úzkej skupiny hráčov, ktorí počas kariéry dokázali zdolať tak Novaka Djokoviča, ako aj Rafaela Nadala. S Federerom sa nikdy na dvorci nestretol a proti Murraymu odohral dva vynikajúce zápasy, no vždy odišiel ako porazený.

Martin Kližan a jeho Galéria fotiek (73) Martin Kližan sa raduje po víťazstve nad Rafaelom Nadalom v Pekingu 2014 Zdroj: SITA

"Má veľký talent, dokáže vyťahovať tvrdé rany, je pomerne nepredvídateľný. Hrá veľa kraťasov a má dosť neortodoxnú voľbu úderov," zhodnotil Kližanovu hru Andy Murray pred vzájomným stretnutím na Roland Garros 2017.

Svetová jednotka zdvihla ruky nad hlavu po výsledku 6:7, 6:2, 6:2, 7:6. "Súper si z forhendu chodí po veľké údery a dokáže páliť winnery z ktoréhokoľvek miesta na kurte. Niekedy si pomyslíte, že ste zahrali kvalitný úder, a on s neuveriteľnou silou zakontruje z defenzívnej pozície. Bolo to fakt náročné," citoval škótskeho tenistu web BBC. "S určitosťou môžem potvrdiť, že som veru vôbec netúžil po piatom sete," dodal dvojnásobný wimbledonský šampión.

Pamätné sú aj bitky so Stanom Wawrinkom, ktorého v jednom prípade pokoril a trikrát neuspel, no zakaždým sa hralo rozhodujúce dejstvo, napríklad na Australian Open mu nechýbalo veľa, aby trojnásobného grandslamového víťaza poslal domov hneď v úvodnom kole.

Počas kariéry zdolal aj Thiema, Tsongu, Monfilsa, Nišikoriho či Shapovalova, no najpamätnejšie sú víťazstvá nad Nadalom a Djokovičom.

"Kližan je známy tým, že vie podávať najlepšie výkony proti tophráčom na veľkých turnajoch. Donútil ma hrať najlepší tenis v najdôležitejších momentoch stretnutia," vyjadril poklonu slovenskému tenistovi Novak Djokovič po víťazstve v Acapulcu.

Celkovo sa "Kližo" a "Nole" stretli päťkrát – v štyroch prípadoch postúpil srbský tenista, z toho raz po Kližanovom skreči, no v apríli 2018 sa z triumfu radoval Bratislavčan. Bolo to v španielskej Barcelone, keď v druhom kole známeho antukového podujatia zvíťazil v trojsetovom boji 6:2, 1:6, 6:3.

Kritici by namietali, že to bolo v období, kedy Novak Djokovič bojoval sám so sebou a prehrával aj s o triedu slabšími súpermi. To je pravda, no víťazstvo nad jedným z najlepších hráčov histórie aj tak malo svoj cveng.

Svetovú jednotku potrápil aj na turnaji ATP Masters 1000 v Miami, kde vtedy suverénnemu Novakovi Djokovičovi, ktorý valcoval jedného súpera za druhým a predvádzal svoj životný tenis, vzal jeden set.

Nemenej atraktívne boli jeho štyri súboje s Rafaelom Nadalom, bez diskusie najlepším antukárom všetkých čias. Na okruhu ATP na seba narazili v štyroch prípadoch, trikrát uspel Nadal, no nikdy to s Kližanom nemal jednoduché. Na French Open i vo Wimbledone zvíťazil v štyroch setoch, pričom úvodné dejstvo ovládol slovenský tenista.

Zaujímavé je, že obe vzájomné zápolenia na grandslamových turnajoch mali identický výsledok: 4-6, 6-3, 6-3 a 6-3.

Kližan patrí do úzkej skupinky pätnástich tenistov, ktorí Rafovi na dvoch rôznych grandslamových podnikoch ukradli aspoň jeden set.

Životné víťazstvo zaznamenal v čínskom Pekingu, keď ako kvalifikant zdolal vo štvrťfinále vtedajšiu svetovú dvojku po trojsetovej bitke 6:7 (7), 6:4, 6:3 a získal najcennejší skalp v kariére.

Rafovi sa v halovom prostredí nikdy nedarilo a v tom čase ho trápil aj zápal slepého čreva, ale to určite neznehodnocuje Kližanov výborný výkon.

Grandslamové sklamania

Martin Kližan a grandslamové turnaje? Nuž, čo si budeme nahovárať, nebola to žiadna sláva. Nevypočítateľný ľavák sa len jeden jediný raz prebojoval do 4. kola, bolo to na US Open 2012, keď v pamätnom zápase pretlačil Francúza J.W. Tsongu.

Inak končil zväčša v prvom či druhom kole.

Na snímke slovenský tenista Galéria fotiek (73) Roland Garros patril k jeho najobľúbenejším turnajom Zdroj: TASR/AP/Pavel Golovkin

Slovenského tenistu často prirovnávali k ľavorukému bombardérovi Fernadovi Verdascovi. A oprávnene. Ich herný prejav mal viacero podobných čŕt – agresívny tenis založený na delových úderoch a fenomenálnom forhende, ale aj veľká kolísavosť výkonov a množstvo nevynútených chýb, ktoré ich stáli ešte lepšie výsledky.

Verdasco má na konte sedem turnajových titulov, Kližan šesť. No rozdiel na podujatiach veľkej štvorky bol markantný. Španiel sa predral do štrnástich osemfinále, troch štvrťfinále a na Australian Open 2009 dokonca siahal na finále, no prehral nezabudnuteľnú bitku proti svojmu krajanovi Rafaelovi Nadalovi.

Grandslamy sú celkom iný svet. Ide o najprestížnejšie, najbohatšie a najdôležitejšie turnaje na svete. Sú zrkadlom výkonnosti, prístupu a morálky každého profesionálneho tenistu. Na rozdiel od bežných turnajov, si grandslamy vyžadujú špecifický prístup, špičkovú fyzickú i mentálnu prípravu a schopnosť udržať si formu po dobu dvoch týždňov.

Kližanovi takéto podmienky nikdy nesvedčali. Tvrdé, fyzicky vyčerpávajúce bitky na tri víťazné sety, to nebola jeho šálka kávy.

Okrem 4. kola na US Open sa raz prebojoval do 3. kola Australian Open a podobný výsledok zopakoval dvakrát aj na obľúbenom French Open.

A Wimbledon? Sedem účastí v hlavnej súťaží a šesť prehier už v úvodnom zápase.

Kližan sa nikdy netajil tým, že trávnatému povrchu sa vyhýba ako čert krížu. Niežeby nemal hru, ktorá by na najrýchlejšom podklade mohla na súperov platiť, ale vzťah k najtradičnejšiemu tenisovému povrchu si jednoducho nikdy nevypestoval.

Martin Kližan Galéria fotiek (73) Na snímke Martin Kližan počas zápasu vo Wimbledone Zdroj: SITA

Aj keď mu to na grandslamových turnajoch až tak nešlo, po dlhom čase mal v ňom slovenský tenis hráča širšej svetovej špičky.

Na okruhu ATP ovládol, podobne ako Dominik Hrbatý s Karolom Kučerom, šesť turnajov. Viac trofejí má zo Slovákov len Miroslav Mečíř (11). Vo štvorhre pridal ďaľšie štyri tituly. Kližan sa môže pochváliť aj výnimočnou efektivitou vo finálových zápasoch – sedem finálových účastí a šesť titulov.

V rebríčku sa vyšplhal najvyššie na 24. priečku, pred ním je iba spomínaná trojica velikánov nášho tenisu – Mečíř (4.), Kučera (6.) a Hrbatý (12.)

"Takých talentov ako on, je na svete zopár. Naozaj, s tým jeho potenciálom je to niečo neuveriteľné. Ak sa pozriem na seba, ako tvrdo som musel trénovať, on to má ako dar od Boha," povedal pred pár rokmi pre Športky Dominik Hrbatý.

Aj on patril k trénerom sebavedomého Kližana.

Počas jeden a polročnej spolupráce s niekdajším dvanástym hráčom sveta a semifinalistom French Open sa Kližan radoval zo zisku titulu v rakúskom Kitzbüheli a o trofej si zahral aj na harde v Petrohrade. Bratislavčan sa za trinásť mesiacov posunul zo 141. miesta na svete do prvej štyridsiatky rebríčka ATP.

Na snímke zľava slovenský Galéria fotiek (73) Martin Kližan a nehrajúci kapitán Slovenska Dominik Hrbatý počas zápasu Davisovho pohára Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

Profesionálny vzťah, ktorý trval od konca roka 2017, ukončili po prehre s Rusom Karenom Chačanovom v 3. kole dvojhry na Roland Garros 2019.

Rozlúčka s tenisom

V prvý júnový deň obletela slovenský šport správa, že challengerový turnaj Kooperativa Bratislava Open bude pre Martina Kližana rozlúčkou s domácim publikom a po Wimbledone zavesí raketu na klinec.

Neskôr túto novinu potvrdil aj najlepší slovenský tenista uplynulej dekády. "Áno, naozaj mám v pláne ukončiť kariéru, ale dôvody si nechám zatiaľ pre seba. Malo by sa tak stať definitívne vo Wimbledone," povedal začiatkom júna pre Slovenský tenisový zväz Kližan. 

Na bratislavskej antuke sa pred zrakom žičlivého publika pokúšal preniknúť do finále, ale skončil pred jeho bránami na holandskej rakete Tallona Griekspoora. "Všetko nasvedčuje tomu, že turnaj v Bratislave bol môj posledný na antuke. Odohral som tu tri výborné zápasy pred skvelými fanúšikmi, ktorí ma vytrvalo povzbudzovali. Dnes to nevyšlo, Griekspoor hral naozaj veľmi dobre a skvele servoval," uviedol po zápase.

Jeho posledným vystúpením bolo prvé kolo wimbledonskej kvalifikácie, v ktorom nestačil na Čecha Zdeněka Kolářa a prehral hladko 1:6 a 2:6.

Ľavorukému tenistovi sa v posledných rokoch herne ani výsledkovo nedarilo. Trápili ho aj zdravotné problémy a na pohode či motivácii mu nepridala ani pandémia koronavírusu a s ňou súvisiace obmedzenia vrátane prázdnych tribún. Kližan sa neúspešne snažil vrátiť do elitnej stovky a v rebríčku ATP vo dvojhre klesol až na 176. priečku.

V 32 rokoch sa rozhodol skončiť s profesionálnou kariérou.

"Neviem si predstaviť, že by som nemal tenis. Možno by som teraz bol niekde v base," povedal s dávkou nadsázky v minulosti Kližan.

My mu držíme palce v ďalšej životnej etape a veríme, že svojimi skúsenosťami prispeje k lepšej budúcnosti slovenského tenisu.

Vizitka Martina Kližana

Narodený: 11. 7. 1989

Miesto narodenia: Bratislava

Výška/hmotnosť: 191 cm/85 kg

Profesionál od: 2007

Koniec kariéry: 2021

Hral: ľavou rukou (obojručný bekhend)

Najlepšie postavenie v rebríčku dvojhry: 24. (27.4.2015)

Najlepšie postavenie v rebríčku štvorhry: 73. (4.5.2015)

Zárobok v kariére: 5,524 miliónov USD

Víťazné turnaje ATP vo dvojhre: 6 – Petrohrad (2012), Mníchov (2014), Casablanca (2015), Rotterdam (2016), Hamburg (2016), Kitzbühel (2018)

Víťazné turnaje ATP vo štvorhre: 4 – Umag (2013, s Davidom Marrerom), Nice (2014, s Philippom Oswaldom), Rio de Janeiro (2015, s Philippom Oswaldom), Umag (2016, s Davidom Marrerom)

Grandslamové turnaje: Australian Open (3. kolo), French Open (3. kolo), Wimbledon (2. kolo), US Open (4. kolo)

Ostatné úspechy: Juniorský titul na Roland Garros (2006), ocenenie Nováčik roka na okruhu ATP (2012)

Viac o téme: Rafael Nadal Roger Federer Michal Mertiňák Karol Beck Andy Murray Dominik Hrbatý Novak Djokovič Fernando Verdasco Miloslav Mečíř Ivan Lendl Gael Monfils Martin Kližan Jo-Wilfried Tsonga Kei Nišikori Fabio Fognini Andrej Martin Jerzy Janowicz Dominic Thiem David Goffin Stan Wawrinka Michael Stich Karol Kučera Andrej Kuznecov Albert Ramos-Vinolas Martin Hromec Philip Bester Roberto Bautista Agut Karen Chačanov Laurent Lokoli Tallon Griekspoor Zdeněk Kolář Kooperativa Bratislava Open Martin Damm
  • Autor: © Zoznam/ Patrik Seman
  • VIDEO: YouTube/ATP Tour, Tennis TV, Bratislava Open Challenger; Twitter/Tennis TV
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy