Balzam na ubolenú dušu hokejového fanúšika: Takto má vyzerať reprezentácia Slovenska!

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov obsadili na 30. ročníku Hlinka Gretzky Cupu konečné druhé miestoSlovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov obsadili na 30. ročníku Hlinka Gretzky Cupu konečné druhé miesto Zdroj: hockeyslovakia.sk

PIEŠŤANY – Hokejoví fanúšikovia šípili, že na Slovensku vyrastá talentovaná generácia hráčov, ale málokto si vedel predstaviť, aká veľká.

Hráči do 18 rokov prekvapili na tradičnom letnom turnaji Hlinka Gretzky Cup mnohých a zrejme aj samých seba. Po štyroch víťazstvách v rade sa premiérovo prebojovali až do finále a získali si aj napriek vysokej prehre s Ruskom srdcia státisícov fanúšikov. Malebná krajina pod Tatrami opäť raz žila hokejom.

Našich chlapcov nevykoľajila ani divoká prehra 3:9 s Ruskom v príprave. Práve naopak, mala pozitívny efekt – ukázala nám chyby a zdravo nás nabudila na dlho očakávaný vrchol sezóny v Piešťanoch.

Už pred turnajom sa štebotalo, že slovenskému výberu patrí pozícia čierneho koňa podujatia. A vôbec nie náhodou, družina okolo progresívneho trénera Ivana Feneša disponovala talentom ako máloktorý slovenský výber v minulosti. No napriek tomu výkony a výsledky bojovníkov s dvojkrížom na hrudi prekonali všetky očakávania a aj tie najdivokejšie hokejové sny.

Slováci obsadili na 30. ročníku Hlinka Gretzky Cupu fantastické druhé miesto a celému svetu ukázali, že najrýchlejšia kolektívna hra na planéte je stále najpopulárnejším športom aj v malej krajine v srdci Európy.

Tím plný talentu

Mičkov, Dvorský, Hävelid, Slafkovský, Miroshnichenko, Repčík, Gazizov, Öhgren, Mešár a Molnár.

Toto je top desiatka kanadského bodovania po finálovom zápase Hlinka Gretzky Cupu. Desatoro supertalentovaných hokejistov a z toho hneď pätica Slovákov. Totálna demonštrácia sily, talentu a tvrdej práce.

Keď sme na začiatku 21. storočia žali medailové úspechy, oni ešte neboli na svete. Že sú ročníky 2004 a 2005 výnimočné a mimoriadne perspektívne, sme vedeli už dávno pred piešťanským turnajom. Ale až takto? O niečom podobnom sa nám ani len nesnívalo.

Slovenskí hokejoví reprezentanti do Galéria fotiek (10) Zdroj: hockeyslovakia.sk

Nádejná generácia slovenského hokeja hrala prvotriedny hokej. Na augustový turnaj hokejových talentov sa už tradične chodia pozerať desiatky, ba stovky skautov z NHL, ale aj z európskych klubov. Mladíci to veľmi dobre vedia, preto niet divu, že každý z nich sa chce ukázať v čo najpozitívnejšom svetle.

Tento rok boli zápisníky vyslancov klubov zámorskej profiligy plné slovenských mien. Chlapci dokázali hrať vyrovnanú partiu, či dokonca aj dominovať proti súperom, s ktorými sme boli nie tak dávno zvyknutí na kruté prehry.

Určite nepreháňame, ak povieme, že v tejto vekovej kategórii sme za svetom vôbec nezaostávali, ba dokonca okrem nadupanej zbornej komandy, ktorá zaslúžene ovládla celý turnaj, sme to boli my, Slováci, kto predvádzal najlepší, najkrajší a najmodernejší hokej. Mali sme individuality, ktoré rozhodovali zápasy. A mali sme aj súdržný a výborne vedený tím.

Celé mužstvo si zaslúži absolutórium. Prím hrala trojica najskúsenejších hráčov – Šimon Nemec, Juraj Slafkovský a Filip Mešár. Obrovským ťahúňom bol druhý najproduktívnejší hráč aj strelec celého turnaja Dalibor Dvorský, ktorý vytvoril údernú formáciu s Alexom Čiernikom a Ondrejom Molnárom.

Potešili nás výkony Petra Repčíka, Serváca Petrovského aj ďalších rýchlonohých a dynamických korčuliarov. Práve v úžasnom pohybe pramenila naša dominantná a obojsmerná hra. Fenešovci skvele korčuľovali, ale nezaostávali ani v hokejovom myslení, technike, šikovnosti a v precíznosti riešenia jednotlivých herných situácií.

Vražedný prvý útok

Najväčšou hviezdou slovenského tímu bol stále iba sedemnásťročný Juraj Slafkovský z fínskeho TPS Turku. Ešte v máji bol v pozícii benjamínka na seniorskom šampionáte v Rige, teraz si vymenil role a v Piešťanoch velil našej mladučkej a po góloch hladnej ofenzíve.

Talentovaný Košičan ani trochu nesklamal. Bol produktívny, bral zodpovednosť na seba a keď už aj spravil nejakú tu hrúbku, ihneď šprintoval do defenzívy a minelu s prehľadom napravil.

So svojimi fyzickými parametrami (192 cm a 102 kg) robil súperom obrovské problémy, bol len veľmi ťažko odstaviteľný od puku a mimoriadne nebezpečný bol aj v presilových hrách. Strelil tri góly, na šesť prihral a v tabuľke kanadského bodovania obsadil štvrtú priečku.

Vľavo hráč Slovenska Juraj Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Slafkovský vytvoril úderný prvý útok s Filipom Mešárom a Petrom Repčíkom. Dohromady nazbierala táto trojica 26 bodov za 9 gólov a 17 asistencií.

Dynamitom elitnej formácie bol popradský expres Mešár, ktorý už ako šestnásťročný nastúpil proti mužom v slovenskej extralige a s "kamzíkmi" sa prebojoval až do finále play-off. Fantasticky zahral aj v Piešťanoch. Keď nakopol motor a nabral plnú rýchlosť, bol na nezastavenie. K tomu preukázal ukážkový prehľad v hre, keď svojim parťákom servíroval jeden lepší pas za druhým.

Dokonalým centrom a tmelom prvého útoku bol ďalší Košičan Peter Repčík. Nazbieral osem bodov (4+4), odvádzal kus čiernej roboty a vytváral priestor svojim ofenzívnym kolegom Slafkovskému a Mešárovi.

Bola radosť pozerať sa na chalanov.

Konečne center!

Skutočne má tento mládenec len šestnásť rokov? Človeku sa až nechce veriť. Na ľade totiž Dalibor Dvorský pôsobí ako ostrieľaný mazák, hrá umne, efektívne aj inteligentne. Navyše je to center. Konečne center!

O Dvorskom sa už dlho vie, že disponuje ohromným talentom. Vo veku ťažko uveriteľných 15 rokov a 232 dní prekonal rekord Mariána Gáboríka, keď sa stal najmladším strelcom slovenskej najvyššej súťaže. Na Hlinka Gretzky Cupe však predviedol ešte oveľa viac, než mohol ktokoľvek predpovedať.

Dvorský si skvele rozumel s Alexom Čiernikom a fantastickým korčuliarom a technikom Ondrejom Molnárom.

Vpravo hráč Slovenska U18 Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Vyhrával vhadzovania, ohuroval skvelou technikou, pokojom a prehľadom, navyše ukázal prvotriedny výber miesta a strieľal ukážkové góly. Dokonca hneď osem. USA aj bezradnému Nemecku nasúkal hetrik a pridal aj štyri asistencie, proti Švédom vsietil víťazný zásah a skórovať nezabudol ani proti Fínom. Súkal jeden vinkeľ za druhým. Honor top strelca turnaja stratil až v záverečných minútach finále, keď ho o jeden gól preskočil Matvej Mičkov.

Práve tento nadpozemský Rus, ktorého prirovnávajú k velikánom ako Pavel Bure či Alexander Ovečkin, by mohol byť Dvorského súperom v boji o popredné draftové umiestnenie pre rok 2023. Spoločne s novým zlatým chlapcom kanadského hokeja Connorom Bedardom patria k najväčším nádejam mimoriadne nabitého draftu.

Pán kapitán a nenápadný líder

Slovensko vsietilo na Hlinka Gretzky Cupe až 29 gólov. Je preto logické, že prvé stránky novín či gro krčmových debát zaberajú ofenzívne individuality tímu okolo trénera Ivana Feneša.

Na oko menej viditeľnými, no o to cennejšími a dôležitejšími boli výkony brankára Rastislava Eliaša, rodáka z maďarskej Níreďházy. Košický odchovanec, ktorý sa v budúcej sezóne premiérovo predstaví v zámorí, bol základným kameňom nášho piešťanského úspechu.

Medzi troma žrďami pôsobil neobyčajne pokojne, rozvážne a dôsledne. Nebola to žiadna akrobatická šou, skôr poctivo odvedená práca. Ako jediný brankár na turnaji zasiahol do každého zápasu, vychytal oba severské celky aj Američanov. Najlepší výkon predviedol proti Suomi, škoda, že sme v závere poľavili a Eliaš si neudržal čisté konto. Jeho meno si však skauti určite zapísali a dvakrát podčiarkli.

Šimon Nemec (Slovensko) v Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Druhým najproduktívnejším bekom podujatia sa stal nitriansky poklad Šimon Nemec. S kapitánskym céčkom na hrudi dirigoval defenzívu a tradične aj presilovku. Hral zodpovedne, konzistentne a vyžarovala z neho obrovská sebadôvera. Nečudo, skúsenosti z Tipos extraligy a seniorského šampionátu sú na nezaplatenie.

Je prakticky isté, že jeho meno zaznie v prvom kole, ba dokonca v top 10. Vo viacerých rebríčkoch dokonca figuruje v prvej päťke budúcoročného draftu. Trojica Nemec, Slafkovský a Mešár má všetky predpoklady na to, aby prepísala históriu slovenských hráčov v drafte NHL.

V najlepšej hokejovej súťaži sveta sa môže jedného dna objaviť aj Maxim Štrbák, syn hokejovej legendy a majstra sveta z Göteborgu, Martina Štrbáka. Urastený obranca je ročník 2005, a tak ho draft čaká až o dva roky, no už teraz púta veľkú pozornosť.

V Piešťanoch bol druhým najmladším hráčom, ale na ľade tomu nič nenasvedčovalo. Maxim bol hrdinom nervydrásajúceho duelu proti Švédom, v ktorom strelil dva góly a poslal Slovensko do bojov o cenné kovy.

Prednášky z hokejovej moderny

Slovensko a moderný hokej? Iste, od počiatku reformy slovenského hokeja a angažovania kanadského trénera Craiga Ramsayho sa naša hra výrazne zmenila/zlepšila, no piešťanská rozprávka bola celkom iná káva. Konkurovať jej môže azda len fenomenálny výkon proti Američanom na domácom šampionáte v Košiciach.

Slováci hrali nesmierne rýchlo, dynamicky, bojovne, no nezaostávali ani v kombinácii a šikovnosti. Naše mladé uchá si posúvali puk rýchlo a presne z hokejky na hokejku, vedeli o sebe, ich hra mala hlavu aj pätu.

Začalo sa to už suverénnym štartom do úvodnej bitky s USA. Nepoložil nás ani skorý inkasovaný gól proti Nemcom, práve naopak, naši chalani zabrali a slabučkého súpera vyzliekli donaha. 6:1? 7:1? 10:1? Nič ich nepribrzdilo, hrali až do poslednej sekundy, ako o dušu.

Hráč Slovenska U18 Peter Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Aj dramatický duel s "tromi korunkami" zvládli Slováci na jednotku s hviezdičkou a zdolali ich 4:3, hoci v zápase dvakrát prehrávali. Tak ako počas celého turnaja nás podržali presilové hry.

Proti Nemecku sme premenili sedem početných výhod z ôsmich, proti Američanom tri zo štyroch a aj víťazný gól so Švédmi mal prívlastok presilovkový.

Najlepší výkon na turnaji sme si nechali na semifinálový zápas proti Fínsku. Baštu mládežníckeho hokeja sme vymazali z ľadu, predčili sme ich v každučkej hernej činnosti a konečne sme dominovali aj v defenzíve. Forčeking aj bekčeking našich bojovníkov musel hriať pri srdci každého Slováka.

Suomi sme nasúkali poltucet gólov, pričom hneď trikrát sme sa presadili vo vlastnom oslabení. Kronikári by museli zaloviť v pamäti, no sotva by si spomenuli na takýto kúsok v podaní akéhokoľvek slovenského reprezentačného tímu.

Prednášky z hokejovej moderny v aule na piešťanskom ľade...

Tímový duch a Zdeno motivátor

Brankár a kolektívny výkon. Základ každého významného výsledku slovenskej hokejovej reprezentácie. V Easton Aréne sa zišla úžasná partia chlapcov, ktorí spolu držia a doprajú si jeden druhému úspech. To sa cení ešte viac ako individuálna kvalita jednotlivých hráčov.

Slovenskí mladíci sa povzbudzovali, pomáhali si a neváhali sa hádzať do striel. Bol ich plný ľad. Nezložili ich ani ťažké momenty, vždy sa oprášili a vrátili sa ešte silnejší. To je parádny základ do budúcnosti. Nezáležalo na menovke na chrbte, skórovať mohol prakticky každý hráč na súpiske.

Pred zápasom s Fínskom zostali slovenskí hokejisti ako obarení, keď k nim do šatne napochodoval Zdeno Chára. Najvyšší muž NHL vycítil, aký úžasný tím sa na Hlinka Gretzky Cupe zišiel a neváhal ani sekundu, aby mladíkov podporil a pozitívne ich nadopoval.

Zdeno Chára v šatni Galéria fotiek (10) Zdroj: Hockey Slovakia

Vzácna symbióza bola aj medzi hráčmi a divákmi. Bodaj by nie, však? Obecenstvo si našich mlaďasov zamilovalo. A platilo to aj opačne, navzájom sa hecovali a vymieňali si pozitívnu energiu. 

Pre pandemické opatrenia mohlo prísť do piešťanskej arény len 500 divákov, no aj to stačilo na to, aby vytvorili fantastickú atmosféru. Boli šiesty hráč na ľade. Veľká škoda, že takýto hokejový sviatok absentoval na televíznych obrazovkách, ale to už je celkom iný príbeh.

Ďakujeme, chlapci!

Piešťanský hokejový zázrak sa skončil sobotňajšou prehrou 2:7. Skóre je veľmi kruté a neodzrkadľuje skutočný pomer síl. Zborná svoje šance premenila, my nie. Rusko sa však stalo zaslúženým víťazom Hlinka Gretzky Cupu.

Naši chlapci boli po bolestivej prehre smutní, niet divu, avšak postupne si uvedomovali, aký historický úspech pre slovenský hokej to na domácom ľade vybojovali.

Málokto pred turnajom očakával, že si vystrieľame striebornú medailu, no slovenskí hokejisti opäť raz ukázali celému svetu, že aj v srdci Európy stále vyrastajú talenty, ktoré sa môžu presadiť aj v medzinárodnej konfrontácii.

Tréner Slovenska U18 Ivan Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Chlapci nám priniesli kopu radosti a získali si srdcia hokejových fanúšikov. Napokon, čo môže byť lepším dôkazom ich oddanosti, než to, že desiatky tisíc ľudí fandia nalepení na internetovom streame a infikovaní úžasnou hrou Slovákov vykrikujú akoby sedeli priamo na tribúne?

Len škoda, že táto výnimočná generácia hráčov sa nemôže biť s elitou a namiesto zápasov s Kanadou, Fínskom či Českom ich čaká povinná jazda proti Nórsku, Dánsku, Francúzsku, Kazachstanu a Japonsku.

Do prvej divízie MS do 18 rokov sme vypadli ešte v roku 2019 a pre pandémiu sa dva roky nehral šampionát, preto sme nedostali šancu vrátiť sa medzi najlepšie tímy sveta.

Fantastický výsledok a konečná druhá priečka zo špičkovo obsadeného turnaja je obrovský úspech, no zároveň aj veľký záväzok. Slovenský hokej čaká penzum tvrdej a systematickej práce.

Zabudnime, že každučký ročník bude prekypovať talentom ako tie súčasné na čele so Slafkovským, Nemcom, Mešárom či Dvorským, no ak má byť strieborný piešťanský týždeň odrazovým mostíkom smerom k lepším zajtrajškom, tak sa máme na čo tešiť.

Zostava striebornej slovenskej reprezentácie do 18 rokov na Hlinka Gretzky Cupe:

Brankári: Rastislav Eliaš, Patrik Jurčák

Obrancovia: Marian Moško, Šimon Nemec, Dávid Nátny, Maxim Štrbák, Jozef Viliam Kmec, Boris Žabka, Sebastián Nahálka, Luca Krakovský

Útočníci: Juraj Slafkovský, Peter Repčík, Filip Mešár, Adam Žlnka, Servác Petrovský, Adam Sýkora, Ondrej Molnár, Dalibor Dvorský, Alex Čiernik, Samuel Honzek, Markus Suchý, Alex Šotek, Jakub Kopecký

Hlavný tréner: Ivan Feneš

Asistenti trénera: Tibor Tartaľ, Boris Žabka

Viac o téme: Alexander Ovečkin Zdeno Chára Pavel Bure Slovensko 18 Boris Žabka Hlinka Gretzky Cup Ivan Feneš Šimon Nemec Peter Repčík Rastislav Eliáš Juraj Slafkovský Filip Mešár Ondrej Molnár Adam Sýkora Dalibor Dvorský Servác Petrovský Maxim Štrbák Adam Žlnka Matvej Mičkov Connor Bedard Luca Krakovský Sebastián Nahálka Alex Šotek Markus Suchý Alex Čiernik Jozef Viliam Kmec Marian Moško Dávid Nátny Samuel Honzek Jakub Kopecký
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy