Tréner Slovenska o žrebe na MS 2021: V každom prípade je to silná skupina

Tréner Slovenska Pavol StreicherTréner Slovenska Pavol Streicher Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

CASTELLÓN DE LA PLANA - Slovenské hádzanárky sa v základnej E-skupine na MS 2021 v Španielsku stretnú s Nemeckom, Maďarskom a Českom. Rozhodol o tom štvrtkový nočný žreb v meste Castellón de la Plana.

Slovenky pri ňom figurovali vo výkonnostne najslabšom štvrtom koši. Na šampionáte sa predstavia po udelení voľnej karty, ktorú od IHF dostali spolu s Poľskom. Obe krajiny predtým zhodne neuspeli v baráži o postup na MS. Pre Slovenky to bude prvý štart na vrcholnom podujatí po siedmich rokoch, keď sa zúčastnili na majstrovstvách Európy 2014 v Maďarsku a Chorvátsku. Na MS budú účinkovať druhýkrát v ére samostatnosti, od ich doteraz posledného štartu uplynulo už 26 rokov - na šampionáte v Rakúsku a Maďarsku skončili v roku 1995 dvanáste.

Z elitného prvého koša vytiahli zverenkám trénera Pavla Streichera Nemky, z druhého Maďarky a z tretieho Češky. "Som sklamaný, že sa v našej skupine zišli štyri európske tímy. Želali sme si stretnúť sa aj s krajinami s inou hádzanárskou filozofiou. Musíme to však brať tak, ako to je. V každom prípade je to silná skupina. Najvyššie radím z kvalitatívneho hľadiska Maďarsko, ktoré to potvrdilo štvrťfinálovou účasťou aj nedávno na olympijských hrách v Tokiu, kam sa Nemecko nekvalifikovalo. Je úsmevné, že na slovensko-český súboj pocestujeme do Španielska,“ uviedol v prvej reakcii na žreb pre slovakhandball.sk tréner SR Pavol Streicher.

Tréner slovenskej reprezentácie žien Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Martin Palkovič

Slovenky čelili Maďarkám v play-off o MS 2017, po prehre 19:28 na ich palubovke sa v bratislavskej odvete zrodila remíza 24:24. Teraz sa s nimi stretnú aj v kvalifikačnej skupine ME 2022. "Určite boli v druhom koši, z ktorého sa nám ušlo Maďarsko, aj iní súperi… S Maďarkami sa pravidelne stretávame v kvalifikácii. Však už v októbri proti nim odohráme prvé domáce stretnutie v boji o ME 2022,“ poznamenal slovenský kormidelník. Vzájomné duely s Češkami zvykli mať vždy špecifický náboj. "Nechcem to nejako zdôrazňovať, aby tento duel nevyvolával zbytočné vášne. Postupom rokov si už musíme zvykať, že sme dva samostatné štáty a je to pre nás zápas ako každý iný,“ zdôraznil Streicher.

Svetový šampionát sa uskutoční od 2. do 19. decembra 2021, dejiskami budú Castellón, Granollers, Llíria a Torrevieja. Premiérovo sa na ňom predstaví až 32 družstiev. Z ôsmich základných skupín postúpia do hlavnej fázy prvé tri tímy, ktoré utvoria štyri šesťčlenné skupiny. O účasť medzi 24 najlepšími družstvami sa budú usilovať aj Slovenky. "Samozrejme, keď sme už na majstrovstvách sveta, chceme urobiť všetko pre to, aby sme sa medzi trojicu postupujúcich z našej skupiny dostali a zahrali si aj v hlavnej fáze šampionátu,“ zdôraznil Streicher.

Jakubisovú sklamal žreb

Slovenská hádzanárka Lýdia Jakubisová odohrala v národnom tíme 127 zápasov, nastrieľala v nich 476 gólov. Rozlúčku s reprezentáciou absolvovala 1. októbra 2017 v Nitre v druhom kvalifikačnom zápase ME 2019 proti Poľsku (20:29). Skúsená krídelníčka pozorne sledovala štvrtkový žreb MS, no jeho rezultát ju sklamal.

Hráčka nemeckého Thüringeru HC žreb pozorne sledovala a po jeho skončení nebola nadšená: "Vyzerá to, ako keby žrebovali ME a nie MS. Už keď sme sa tam dostali, tak dostaneme takéto súperky? Nemky síce na uplynulých šampionátoch nehrali dobre, ale myslím si, že na nás to stále stačí. Maďarky mali fantastické ME, takže tam nie je o čom. A Češky, to je stará známa muzika. Len keď im nezahrá Jeřábková, tak by to bolo možno hrateľné," povedala Jakubisová.

Vyžrebovanie základných skupín na 25. majstrovstvách sveta v hádzanej žien v Španielsku (2. – 19. decembra 2021):

A-skupina: Francúzsko, Čierna Hora, Angola, Slovinsko
B-skupina: Ruská hádzanárska federácia, Srbsko, Kamerun, Poľsko
C-skupina: Nórsko, Rumunsko, Ázia 3, Ázia 4
D-skupina: Holandsko, Švédsko, Severná Amerika 1, Ázia 5
E-skupina: Nemecko, Maďarsko, Česko, SLOVENSKO
F-skupina: Dánsko, Ázia 1, Tunisko, Kongo
G-skupina: Chorvátsko, Ázia 2, Južná Amerika 1, Južná Amerika 3
H-skupina. Španielsko, Rakúsko, Južná Amerika 2, Ázia 6

Viac o téme: Slovensko Pavol Streicher
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy