Éra bez Messiho sa začala víťazne: Bol najdôležitejším hráčom klubovej histórie, ale musíme ísť ďalej

Futbalisti FC Barcelony ďakujú fanúšikom po výhreFutbalisti FC Barcelony ďakujú fanúšikom po výhre Zdroj: TASR/AP/Joan Monfort

BARCELONA - Španielsky futbalový gigant FC Barcelona úspešne zvládol prvý súťažný zápas v ére po Lionelovi Messim. Domáce víťazstvo 4:2 v nedeľnom 1. kole La Ligy nad San Sebastianom bola podľa zahraničných médií po Argentínčanovom odchode do Paríža St. Germain "skokom do neznáma". Vďaka dvom gólom Martina Braithwaita a po jednom zásahu kapitána Gerarda Piqueho, resp. Sergiho Roberta v ňom "Barca" neutrpela žiadne KO.

Šesťnásobný víťaz Zlatej lopty tešil fanúšikov klubu 21 rokov. Na Camp Nou si ich pri návrate po pandémii COVID-19 na tribúny našlo cestu približne 20.000. Vytiahli vlajky oslavujúceho argentínskeho útočníka, aj haniace prezidenta Joana Laportu. Hoci z priečelia štadiónu už robotníci odstránili obrovský Messiho plagát, fanúšikovia stále skandovali jeho meno. Najsilnejšie v 10. minúte duelu v súvislosti s číslom dresu, ktorý si v klube obliekal. Prezident klubu si zasa musel prečítať transparenty so slovami: "Barca áno, Laporta nie", či "Laporta, Barca nie je tvoja súkromná firma".

Priebeh zápasu mali domáci pod kontrolou, skóre otvoril jubilejným 50. gólom v klube Pique hlavičkou po centri z priameho kopu. V nadstavenom čase prvého polčasu znamenala ďalšia hlavička Braithwaita už dvojgólový náskok, ktorý dánsky útočník ešte zveľadil v 59. minúte tvrdou dorážkou. V závere však priaznivci museli zatajiť dych, keďže Real Sociedad sa priblížil na rozdiel gólu po presnom zakončení 20-ročného Julena Lobeteho a prekrásnom priamom kope do ľavého horného rohu Mikela Oyarzabala. V nadstavenom čase potom definitívne triumf Kataláncov spečatil Roberto.

Martin Braithwaite oslavuje gól Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Joan Monfort

Pique po zápase nemohol obísť tému Messi. "My všetci veľmi dobre vieme, čo tu Messi predstavoval. Bol najdôležitejším hráčom klubovej histórie. Všetkému je však raz koniec a my musíme ísť ďalej. V tomto mužstve je veľa kvality a talentu. Som presvedčený o tom, že budeme konkurencieschopní a až do konca budeme v hre o tituly vo všetkých súťažiach. Fanúšikovia sú s nami, chcú vidieť futbal. Vedeli sme, že budú takéto reakcie," citovala stopéra domácich agentúra AFP.

"Ak by som si mohol vybrať, stále by som chcel mať Lea v mužstve. Je to ale inak a už nemáme hráča, ktorý by vedel rozhodnúť osud zápasu úplne sám tak, ako to robil on. Odteraz to vždy musí byť kolektívny výkon, ktorý nás privedie k víťazstvám. Od začiatku nás fanúšikovia hnali dopredu a stále za tímom. A to bol rozdiel. Ak porovnáme tento duel s našimi zápasmi z minulej sezóny, je to úplne odlišné. Ako som už v minulosti povedal, najdôležitejšia vec je imidž tímu," vyjadril sa holandský tréner Barcelony Ronald Koeman.

Úspešné bolo aj Atlético Madrid

Aj hráči obhajcu Atlética Madrid vstúpili úspešnej do novej sezóny La Ligy. V nedeľnom 1. kole zvíťazili na pôde Celty Vigo 2:1 po dvoch góloch krídelníka Angela Correu. Na jeho prvý zásah ešte dokázal odpovedať Iago Aspas z penalty, no zverenci trénera Diega Simeoneho uspeli po ďalšom presnom zakončení Argentínčana v 64. minúte. Škvrnou zápasu bola v nadstavenom čase hromadná šarvátka hráčov. Vznikla po faule na útočníka hostí Luisa Suareza a rezultovala do červených kariet domáceho Huga Malla a hosťujúceho Maria Hermosa. Vylúčenia z lavičky sa dočkal aj už skôr vystriedaný Marcos Llorente.

Viac o téme: FC Barcelona Real Sociedad San Sebastian