VIDEO Taaramäe na Vuelte ovládol etapu a má aj červený dres: Dnes môj tím vedel, čo robí!

Estónec Rein Taaramäe z tímu Intermarché - Wanty-Gobert Matériaux pózuje v červenom drese pre celkového lídra pretekov po triumfe v 3. etape 76. ročníka cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa,Estónec Rein Taaramäe z tímu Intermarché - Wanty-Gobert Matériaux pózuje v červenom drese pre celkového lídra pretekov po triumfe v 3. etape 76. ročníka cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa, Zdroj: TASR/AP/Alvaro Barrientos

BURGOS - Víťazom 3. etapy 76. ročníka cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa sa stal Estónec Rein Taaramäe z Intermarché - Wanty-Gobert Matériaux. V horskom dojazde 202,8 km dlhej etapy zo Santo Dominga de Silos do strediska Espinosa de los Monteros skončil druhý Američan Joe Dombrowski z UAE-Team Emirates s mankom 21 sekúnd. Tretiu priečku obsadil Francúz Kenny Elissonde z Treku-Segafredo s odstupom 36 sekúnd.

Taaramäe si pripísal tretie prvenstvo na grandtourovom podujatí, z toho druhé na Vuelte. Víťazstvom získal aj červený dres pre celkového lídra pretekov. Na čele má náskok 25 sekúnd pred Elissondom. Doterajší líder Slovinec Primož Roglič z Jumbo-Visma klesol na tretiu priečku a má manko 30 sekúnd.

"Nechcem povedať, že som víťazstvo očakával, no dnes môj tím vedel, čo robí. V úniku som si veril. Cítil som, že mám dobré nohy a všetko to bolo o tom, či nás pelotón doženie, alebo nie. V úniku bola veľká kvalita. Vedel som, že Joe a Kenny budú mojími hlavnými súpermi. Červený dres je pre mňa veľká vec, veď mám už 34 rokov a nemám pred sebou už veľa úspechov. Tento rok som bol už blízko k víťazstvu na Gire, no nevyšlo mi to," vyjadril v cieli spokojnosť Taaramäe, ktorý si prvenstvo na Vuelte zopakoval po desiatich rokoch.

Estónec Rein Taaramäe z Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/AP/Alvaro Barrientos

Cyklisti prvýkrát na tohtoročnej Vuelte zavítali do kopcov. Už od úvodu etapy stúpali na horskú prémiu tretej kategórie. Na Puerto del Manquillo bol ako prvý Elissonde a získal 3 body. Jazdci následne začali klesať a čakal ich dlhý rovinatý úsek pred cieľovým výstupom.

Na čele sa vytvoril osemčlenný únik, v ktorom boli aj traja víťazí etáp z predchádzajúcich ročníkov - Elissonde, ďalší Francúz Lilian Calmejane z AG2R Citroën a Taaramäe. Skupinka si postupne vytvorila až osemminútový náskok. Na šprintérskej prémii 36 km pred cieľom bol prvý Španiel Julen Amezqueta z Caja Rural - Seguros RGA. Tri body na horskej prémii 20 km pred cieľom na Puerto de Bocos zobral Tobias Bayer z tímu Alpecin-Fenix.

Záverečný vrch Picon Blancón mal dĺžku 7,6 km a priemerný sklon 9,1 %. Najväčšie schopnosti na ňom ukázali Taaramäe, Dombrowski a Elissonde. Estónec sa odpútal od súperov 2,8 km pred koncom a išiel si po triumf i červený dres pre lídra pretekov.

výsledky 3. etapy (Santo Domingo de Silos - Espinosa de los Monteros, 202,8 km: 1. Rein Taaramäe (Est./Intermarché - Wanty-Gobert Matériaux 5:16:57 hod, 2. Joseph Lloyd Dombrowski (USA/UAE Team Emirates) +21 s, 3. Kenny Elissonde (Fr./Trek-Segafredo) +36, 4. Lilian Calmejane (Fr./AG2R Citroën Team) +1:16 min, 5. Enric Mas (Šp/Movistar) +1:45, 6. Miguel Angel Lopez (Kol./Movistar) +1:48, 7. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 8. Adam Yates (V.Brit./Ineos Grenadiers), 9. Mikel Landa (Šp./Bahrain Victorious), 10. Giulio Ciccone (Tal./Trek-Segafredo)

celkové poradie: 1. Taaramäe 9:25:44 hod, 2. Elissonde +25 s, 3. Roglič +30, 4. Calmejane +35, 5. Mas +45, 6. Lopez +51, 7. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +57, 8. Ciccone ; 9. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 10. Mikel Landa Meana (Šp./Bahrain Victorious) +1:09 min

Viac o téme: Rein Taaramae Intermarché - Wanty-Gobert Matériaux Vuelta a Espaňa 2021