Slováci si skomplikovali šance na úspech: Vo Švajčiarsku prehrali, posledný zápas musia vyhrať

Slovenskí basketbaloví reprezentanti počas tréninguSlovenskí basketbaloví reprezentanti počas tréningu Zdroj: TASR/Martin Baumann

SKOPJE - Slovenskí basketbalisti prehrali v predposlednom zápase F-skupiny predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023 so Švajčiarskom 60:65. O všetkom rozhodne tak záverečný duel v „bubline“, v stredu 18. augusta o 19.00 h nastúpia zverenci trénera Olega Meleščenka proti Severnému Macedónsku s imperatívom zvíťaziť.

predkvalifikácia MS 2023 - F-skupina:
SLOVENSKO - Švajčiarsko 60:65 (25:41)
zostava a body Slovenska: Brodziansky a Krajčovič po 13, Ihring 9, Abrhám 6, Fusek 4 (Körner 9, Petráš 6, Hronský, Malovec a Rožánek 0) - najviac bodov Švajčiarsko: Rocak 14, Kazadi 13, Cotture 12. TH: 21/8 - 14/10, fauly: 21 - 23, trojky: 8 - 5, štvrtiny: 14:15, 11:26, 13:14, 22:10, rozhodovali: Calatrava (Šp.), Lucis (Lot.), Kounelles (Cyp.).

Slovenskí basketbalisti vstúpili do dôležitého stretnutia predkvalifikácie MS 2023 správnym spôsobom, 5 bodov v rade ich dostalo do mierneho vedenia. Švajčiari sa však tlaku nezľakli a so slovenským výberom hrali vyrovnanú partiu. Slováci mohli byť celkovo s prvou štvrtinou spokojní, dobrá defenzíva a útočná produkcia ich držala v hre, aj keď prehrali túto časť 14:15. Druhá 10-minútovka už nebola podľa slovenských predstáv, v úvode ešte držali ako-tak vyrovnaný stav, ale potom sa rozsypala obrana. Súper nekompromisne trestal z voľných pozícií, 11 bodmi v rade získal potrebný odstup a sebavedomie. Zverenci trénera Olega Meleščenka na tento vývoj nezareagovali, po prvom polčase tak prehrávali 25:41.

Po prestávke pokračoval nepriaznivý vývoj duelu, náskok Švajčiarska narástol až na rozdiel 19 bodov. Slovenskí basketbalisti skúšali rôzne zmeny taktiky, ale opäť doplácali na slabú úspešnosť streľby. Pred záverečnou periódou svietil na tabuli stav 38:55. Mierny nádych nádeje prišiel v štvrtej štvrtine, Slováci do nej vstúpili 10 bodmi za sebou a razom bolo manko na súpera jednociferné. Krajčovič trojkou necelé tri minúty pred koncom dokonca upravoval na 54:57 zo slovenského pohľadu. Lenže v kľúčových okamihoch prišli chyby, ktoré Švajčiari potrestali.

Oleg Meleščenko, tréner Slovenska: "Škoda, že sme tento zápas v druhej štvrtine prehrali. Potom sme sa vrátili do stretnutia. Úplne nás preskákali, trestné hody sme mali 21/8. Musíme sa z toho poučiť, že nemôžeme vypúšťať zápas, ako tomu bolo v druhej štvrtine a stále sme mali šancu. Spravili sme veľký krok dopredu, ale to nestačí na to, aby sme išli tam, kde my ísť chceme. Ešte máme teoretickú šancu v stredu, budeme sa o ňu biť. Budeme bojovať a snažiť sa, aby sa nám to podarilo."

David Abrhám, hráč Slovenska: "Vedeli sme, že to nebude jednoduchý zápas ani pre nás, ani pre Švajčiarov. Vedeli sme, že budú unavení, keďže hrali v pondelok. Určite sme nechceli dovoliť to, čo v predchádzajúcich zápasoch, že nám obidva tímy ujdú. To sa nám aj podarilo, ale žiaľ, mali sme veľký výpadok v druhej štvrtine. Absolútne sme prestali hrať, nebránili sme, nepadali nám ani trestné hody, ani trojky. Mali sme veľmi zlú úspešnosť týchto atribútov. V druhom polčase náskok iba narastal, ale nedali sme hlavy dole. Žiaľ, nepodarilo sa nám to dotiahnuť do víťazného konca. Je nám to ľúto, lebo minútu a pol pred koncom sme cítili, že máme na to, aby sme tento zápas vyhrali. Nepodarilo sa nám to, rozhodli dve maličkosti. Máme pred sebou ešte jeden zápas, nemáme čo stratiť. Hráme proti Severnému Macedónsku, musíme vyhrať. Musíme dať do toho všetko, ako kolektív sa stmeliť a zabojovať.“