Na letisku vydesená prosila o pomoc, teraz našla nový domov: Toto je výnimočný prípad!

Bieloruska Kristina CimanovskáBieloruska Kristina Cimanovská Zdroj: SITA/AP/Czarek Sokolowski

VARŠAVA - Bieloruská atlétka Kristina Cimanovská chce reprezentovať Poľsko, kde našla azyl po olympijských hrách v Tokiu, odkiaľ ju nútili predčasne odletieť bieloruskí funkcionári. Dvadsaťštyriročná bežkyňa to povedala v rozhovore pre ruskú stanicu RBC.

Ak by Cimanovská zmenila občianstvo, podľa pravidiel Svetovej atletiky by musela čakať tri roky, než by za Poľsko mohla pretekať. "Ale požiadame o skrátenie lehoty, pretože toto je výnimočný prípad," uviedla atlétka.

Rozhodnutie Cimanovskej, ktorá sa chce v Poľsku trvalo usadiť, už ocenil námestník poľského ministra zahraničia Marcin Przydacz. "Mám radosť a gratulujem. Poľsko je najlepšia krajina na svete," napísal na sociálnej sieti twitter.

Nútili ju k predčasnému odletu z olympiády

Cimanovskú nútili k predčasnému odletu z olympiády bieloruskí funkcionári, ktorých predtým kritizovala na Instagrame za to, že ju nominovali do štafety na 4x400 metrov, ktorú nikdy predtým nebežala.

Na tokijskom letisku sa atlétka obrátila na japonskú políciu a požiadala ju o ochranu, pretože sa obávala, že by po návrate do Bieloruska nebola v bezpečí. Na poľskej ambasáde potom dostala humanitárne vízum, azyl jej ponúkala aj Česká republika.

Viac o téme: Bielorusko Poľsko Kristina Cimanovská
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy